VGM در حمل و نقل

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

VGM در حمل و نقل ، یکی از صدها اصطلاحی است که در کانتینرهای حمل و نقل با آن مواجه خواهید شد. VGM  به معنای جرم ناخالص یا وزن تایید شده کانتینر است. این اصطلاح وزن تمام محموله، کانتینر حمل و نقل و هر چیزی که به محموله متصل است را نشان می دهد. برای ورود به بازار حمل و نقل بین المللی باید با این اصطلاحات آشنا باشید. در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، به بررسی تاییدیه وزن کانتینر یا VGM در هنگام حمل و نقل خواهیم پرداخت. بنابراین به شما توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اصطلاح VGM در حمل و نقل
اصطلاح VGM در حمل و نقل

تعریف اصطلاح VGM در حمل و نقل

VGM در حمل و نقل یکی از مهمترین قوانین موجود در حمل کالا است؛ زیرا بدون VGM محموله شما در هیچ کشتی قابل بارگیری نیست. این اصطلاح از سال 2016 وارد دنیای حمل و نقل شده و تقریباً جدید است. وزن ناخالص تایید شده یا VGM به وزن کل محصول، کانتینری که محصول در آن قرار می گیرد، بسته بندی محصول و غیره اشاره دارد. وزن کانتینر باید مشخص باشد تا بتوان آن را در کشتی بارگیری کرد. این شماره معمولا در اسناد حمل ارائه می شود.

جرم ناخالص تایید شده محموله باید قبل از بارگیری کشتی تعیین شود. این، بخشی از دستورالعمل حمل و نقل است و باید روز قبل از حرکت در بارنامه درج شده باشد. در ادامه این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، به شما نشان خواهیم داد که چرا VGM بخش مهمی از حمل و نقل است و باید اطلاعات کاملی از آن داشته باشید.

چرا باید تاییدیه وزن کانتینر گزارش داده شود؟

قانون  VGM در حمل و نقل،  توسط سازمان بین المللی دریانوردی در سال 2016 به عنوان بخشی از کنوانسیون بین المللی ایمنی جان در دریا معرفی شد. سازمان بین المللی دریانوردی (SOLAS) قوانین ایمنی در دریا را تعیین می کند. عدم قطعیت در وزن محموله، منجر به حوادث و بلایای دیگر در دریا شده است. به همین دلیل، این سازمان مقرراتی را برای اندازه گیری دقیق وزن محموله و اخذ تاییدیه وزن کانتینر (VGM) ، به عنوان قانون اصلی حمل بار با کشتی وضع کرده است.

VGM  در حمل و نقل، بسیار مهم است؛ زیرا گزارش وزن اشتباه در گذشته باعث بروز حوادث حمل و نقل شده است. اعلام وزن نادرست محموله، می تواند حرکت ایمن کانتینرها در دریا و همچنین جان دریانوردان را نیز به خطر بیندازد. شاید فکر کنید که وزن یک مشت پالت کشتی هزار تنی را مورد آسیب و خطر قرار نمی دهد، اما وقتی در نظر بگیرید که کشتی به طور متوسط ​​بین 10000 تا 21000 TEU کانتینر را حمل می کند، بار وزنی آنها تأثیر قابل توجهی دارد.

مسئول گزارش VGM در حمل و نقل چه کسی می باشد؟

تا اینجای این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در رابطه با VGM در حمل و نقل و دلیل اهمیت گزارش تاییدیه وزن کانتینر صحبت کردیم. اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که مسئول گزارش VGM چه کسی است؟ شخص ارسال کننده کالا یا شخصی که در بسته نام او ذکر شده است، باید VGM را به پایانه های حمل و نقل گزارش کند. همانطور که کمی قبلتر هم به آن اشاره کردیم، این گزارش باید قبل از بارگیری کانتینرها در کشتی، در بارنامه گنجانده شود. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با وظایفی که مسئول گزارش VGM دارد، با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید.

مسئول گزارش VGM در حمل و نقل
مسئول گزارش VGM در حمل و نقل

نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

VGM در حمل و نقل، یکی از مهم ترین مقررات حمل و نقل بین المللی است که در حمل و نقل دریایی با آن مواجه خواهید شد. دو روش برای محاسبه تاییدیه وزن وجود دارد که انتخاب هر روش، بسته به شرایط ترافیکی متفاوت خواهد بود. نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانیتنر به شرح زیر می باشد:

روش اول برآورد VGM در حمل و نقل

در این روش، وزن کانتینر بسته بندی شده و مهر و موم شده برای گزارش VGM با استفاده از باسکول محاسبه و تایید می شود. ترازو استاندارد، شامل چرخی است که برای اندازه گیری اجسام سنگین استفاده می شود. این وزنه، به قدری دقیق است که وزن بسته در حال ارسال با این وزن اندازه گیری می شود. برای اندازه گیری در این روش، معمولا از پایانه های داخل یا خارج از بندر استفاده می کنند. با استفاده از این روش، کانتینر ابتدا در خودرو و روی پل وزن می‌شود، سپس هنگام انتقال به پل، وزن کامیون و سوخت از وزن کل آن کم می‌شود.

روش دوم برآورد VGM

در این روش، برای اندازه گیری و گزارش  VGM، وزن تمامی اقلام محموله از جمله وزن خود محموله، پالت ها و وسایل نگهداری و وزن خالص کانتینر محاسبه می شود. وزن خالص کانتینر، معمولاً روی آن یا نزدیک ورودی نوشته می شود. بنابراین؛ شرایط نگهداری و حفاظت محموله شما با توجه به این وزن اعلامی انجام می شود. انتخاب روش اندازه گیری محموله، به شرایط و رویه های بندر مقصد بستگی دارد.

در هر صورت، از هر روشی که استفاده می کنید، باید دقیقاً با ابعاد تعریف شده توسط مقررات حمل و نقل و بار مطابقت داشته باشد. در اکثر کشورها، برای اندازه گیری دقیق تر وزن و رطوبت محصول، یک بافر 2 تا 5 درصد در VGM برای تغییرات جزئی ناشی از فرسایش یا تبخیر ارائه شده است.

روش های محاسبه تاییدیه وزن کانتینر
روش های محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

چه زمانی باید VGM در حمل و نقل را در تدارکات گزارش داد؟

فرستنده، مسئول گزارش تاییدیه وزن کانتینر (VGM) می باشد. قبل از اندازه گیری محموله، فرستنده باید آن را با کمک شرکت حمل و نقل آماده و بسته بندی کند.  عدد VGM در حمل و ،  باید در بارنامه وارد شود و یک روز قبل از بارگیری کشتی، انجام می شود. اگر این کار را نکنید، معمولاً به شما اجازه بارگذاری محموله ها را نمی دهند.

شما باید این شماره را روی برچسب چسبیده به محموله درج کنید. این برچسب دارای VGM، نوع محموله، مقصد اصلی و غیره می باشد. در نهایت، با دانستن VGM محموله های مختلف، تیم عملیاتی کشتی، راه ایمن را برای بارگیری و توزیع محموله انتخاب می کند تا هیچ حادثه ای در طول فرآیند رخ ندهد.

اگر تاییدیه وزن کانتینر در مهلت مقرر گزارش داده نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورتی که وزن کالا را در زمان مشخص شده، در آن وارد نکنید و به مسئول حمل و نقل اطلاع ندهید، کالای شما بارگیری نمی شود. اگر محموله شما به دلیل عدم گزارش ضمانت  VGMدر حمل و نقل بارگیری نشود، ممکن است با مشکلاتی مانند هزینه حمل و نقل، انبارداری یا آسیب به محتویات محموله مواجه شوید. در این صورت، مسئولیت تمامی این هزینه ها و خسارات به عهده شما خواهد بود. راه های بهتری برای کاهش هزینه های حمل و نقل بین المللی وجود دارد که این مورد، ممکن است یکی از آنها باشد.

البته، توجه به مهم ترین موارد برای حمل و نقل به شما کمک می کند تا علاوه بر مسائل مالی از سردرگمی جلوگیری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

گزارش تاییدیه وزن کانتینر
گزارش تاییدیه وزن کانتینر

جمع بندی

تأیید وزن کانتینر (VGM) ، بخش مهمی از فرآیند حمل و نقل دریایی است. اگر محموله شما شامل  VGM در حمل و نقل نباشد، ارسال نخواهد شد و فقط هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. گزارش نادرست، همچنین می تواند منجر به خطرات جدی شود. حمل کننده، مسئول قرار دادن صحیح VGM در محموله است. با گزارش دقیق و به موقع، مطمئن می شوید که محموله شما بهترین شانس بارگیری را دارد. زیرا کانتینر بدون اطلاعات معمولاً بارگیری، گم و یا آسیب نمی بینند. برای تاییدیه وزن کانتینر، می توانید از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس کمک بگیرید.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه حمل بار دریایی، حمل بار ته لنجی، حمل درب به درب کالا، ترخیص کالا خدمات متنوعی را به شما ارائه می کند. چنانچه سوالی در رابطه با VGM دارید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

VGM در حمل و نقل چیست؟

VGM یا تاییدیه وزن کانتینر در حمل و نقل دریایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به طوری که بدون آن محموله شما در کشتی بارگیری نمی شود. این اصطلاح ، وزن کل محصول، وزن کانتینر و بسته بندی محصول را مشخص می کند. بنابراین قبل از بارگیری محموله در کشتی باید اول وزن آن اندازه گیری شود.

چرا گزارش تاییدیه وزن کانتینر اهمیت دارد؟

با توجه به این نکته که VGM در حمل دریایی مهم است برای جلوگیری از حوادث و بلایای طبیعی باید وزن محموله اندازه گیری و تاییدیه وزن اخذ شود. وزن محموله باید به درستی گزارش شود تا امنیت کانتینر در دریاها به خطر نیفتد. برای اندازه گیری وزن کانتینر ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مسئول گزارش VGM چه کسی است؟

 با توجه به اهمیت بالای تاییدیه وزن کانتینر در حمل و نقل دریایی، فرستنده باید VGM را قبل از بارگیری کانتینر در کستی، در بارنامه گزارش کرده و ارائه کند.

تاییدیه وزن کانتینر به چند روش محاسبه می شود؟

برای محاسبه VGM در حمل و نقل از دو روش برای محاسبه وزن کانیتنر استفاده می کنند. شما می توانید هر کدام از این روش ها را با توجه به محموله خود انتخاب کنید. برای انتخاب درست ترین روش، با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x