پونک،مجتمع بوستان،واحد ۷۶۶ اداری

LOGO-FNXCARGO
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
LOGO-FNXCARGO
راهنمای-جامع-اینکوترمز-برای-واردکنندگان

راهنمای جامع اینکوترمز برای واردکنندگان

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف اصلی و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

آیا میدانید اینکوترمز به چه معناست و چه اهمیتی دارد؟ در واقع برای پاسخ به این سوال میتوان گفت جهت اینکه معاملات بین المللی به شکل واضح و تمیز انجام گیرد، بایستی مجموعه ای از قوانین و اصول استاندارد سازی شده وجود داشته باشد که تمامی فعالان در این زمینه بایستی از آن آگاهی جامع و کامل داشته باشند. به همین علت در سال 1936، اتاق بازرگانی بین المللی، اصطلاحات اینکوترمز را تدوین و تنظیم کرد.

لازم به ذکر است اینکوترمز در سال ۲۰۲۰ در واقع به مجموعه ای از اصطلاحات تجارت بین المللی شناخته میشد، که با هدف مهم روشن ساختن حقوق فروشنده و یا خریدار ، تعهدات مربوط به هر کدام، هزینه ها و خطرات مربوط  به حمل و نقل، تحویل کالا و دیگر مسئولیت های مهم در سراسر جهان تعریف گشته است. در این مقاله سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه ما باشید تا مفصلا به تعریف اینکوترمز و موارد وابسته به آن بپردازیم.

اینکوترمز به چه معناست؟

برای پاسخ به این سوا که بدانیم اینکوترمز چیست و به چه معناست؟ ابتدا بایستی با اصطلاحات اینکوترمز بیشتر آشنا شویم. در واقع میتوان گفت اصطلاحات اینکوترمز (Incoterms) از ترکیب سه کلمه لاتین (International Commercial Terms) تشکیل و به وجود آمده است و در کل به معنای واژگان بینالمللی بازرگانی است.

همانطور که شما نیز میدانید شیوه های گوناگونی جهت رسیدن کالا به دست خریداران و متقاضیان وجود دارد و این اصطلاح به مراحلی اشاره مینماید که یک کالا از ابتدای تولید تا هنگام رسیدن به دست خریدار بایستی طی کند.

لازم به ذکر است اصطلاحات اینکوترمز به شکل بین المللی تعریف شده است و تمامی حالت های گوناگون رسیدن محصول از تولیدکننده به خریدار را در بر میگیرد. به شکلی که هر یک از این حالت ها، تعهدات و هزینه هایی را برای دو طرف قرارداد تعیین کرده است. یا به عبارت بهتر در حالات مختلف تحویل کالا، احتمال دارد دو سمت خریدار و فروشنده متقبل تعهدات و هزینه های گوناگونی گردند که اصلاحات اینکوترمز برای هر کدام از این روش ها، واژگان و اصطلاحات گوناگونی را در نظر گرفته است.

در نتیجه میتوان  گفت اینکوترمز تجارت بین المللی را آسان تر مینماید و به معامله گران کشورهای گوناگون جهت درک یکدیگر کمک میکند.لازم به ذکر است اتاق بازرگانی بین المللی مسئول تدوین و تنظیم اینکوترمز بوده است، که امروزه این اصلاحات به عنوان متداول ترین  و رایج  ارین قوانین حقوقی جهت تجارت و حمل و نقل کالا در جهان در نظر گرفته میگردد. همچنین اتاق بازرگانی بین المللی هر 10 سال یک بار قوانین و اصلاحات اینکوترمز را مورد تغییر و بازبینی قرار میدهد که از نسخه قبلی کامل تر است.

اینکوترمز شامل چه قواعدی میشود؟

اینکوترمز ۲۰۲۰ به بسیاری از مسائل مربوط به چگونگی حمل و نقل کالا از فروشنده به خریدار پرداخته شده است. همچنین این مسائل شامل چگونگی حمل کالا ها، نحوه ترخیص کالا، نحوه واردات و صادرات کالا ها، مسئولیت های پرداخت و همینطور مسئول ریسک انتقال و جا به جایی کالا میباشد.

همچنین لازم به ذکر است اصطلاحات گوناگونی که در اینکوترمز تعریف و توصیف شده است همواره با ذکر مکانهای جغرافیایی مورد نظر مورد استفاده قرار خواهد گرفت نه عناوین مرتبط با جابجایی کالا . به طور کلی میتوان گفت قواعد و اصلاحات اینکوترمز ۲۰۲۰ در یکی از سه قسم زیر قرار میگیرد:

  • ریسک های مربوط

اینکوترمز تعیین مینماید چه هنگام محموله از فروشنده به خریدار منتقل گردد و چه کسی مسئولی خطرات و آسیب های حمل و نقل کالا را تا مقصد بر عهده دارد.

  • هزینه های مربوطه

در اصلاحات اینکوترمز ۲۰۲۰ مشخص میگردد که چه کسی مسئول پرداخت است و  کدام یک از طرفین وظیفه پرداخت هزینه ها را برعهده دارد.

  • وظایف و مسئولیت ها مربوط به دو طرف قرارداد

اصلاحات اینکوترمز ۲۰۲۰ وظایف و مسئولیت هایی که بر عهده هر شخص از دو طرف معامله است را مشخص مینماید. برای نمونه تعیین میکند که مسئولیت هایی مانند اقدام جهت بیمه و دریافت پروانه صادرات و واردات و حمل و نقل و لجستیک کالا بر عهده کدام یک از طرفین معامله میباشد.

مزایای اینکوترمز در حمل و نقل بین المللی چه مزایایی دارد؟

در واقع میتوان گفت اینکوترمز، مسئولیتها مربوط به دو طرف معامله را روشن میکند. به عنوان نمونه، در هر قانون اینکوترمز گزارهای در مورد تعهدات فروشنده جهت تهیه کالا و فاکتور تجاری منطبق با قراردادِ فروش ارائه گشته است. از این رو، بیانیه های نیز ارائه میگردد که تعیین مینماید، خریدار هزینه کالا را همانطور که در قرارداد فروش ارائه شده است، بپردازد.

هر قانون در اصلاحات اینکوترمز بیانیهای نیز دارد که مشخص مینماید کدام یک از طرفین قرارداد  مسئول گرفتن مجوز صادرات یا سایر مجوزهای رسمی مورد نیاز جهت آن و انجام تشریفات گمرکی لازم جهت ادامه ی روند میباشند.

از این رو هر قانون در مورد اینکه کدام یک از طرفین مسئول اخذ مجوز واردات یا سایر مجوزهای رسمی مورد نیاز جهت واردات و انجام تشریفات گمرکی مورد نیاز جهت صادرات یا واردات است، نیز اظهاراتی دارد.

در نهایت این اظهارات مشخص مینماید که هزینهی انجام این امور بر عهدهی کدام یک از طرفین است، که این مورد به عنوان مهمترین مزیت اینکوترمز شناخته میشود چرا که با بهره گیری از قوانین و اصلاحات اینکوترمز دو طرف قرارداد از مسئولیت ها و تعهدات خود به خوبی مطلع خواهند بود.

آیا میتوان قوانین اینکوترمز را تغییر داد؟

لازم به ذکر است اگر شما در جایگاه فروشنده یا خریدار قرار گرفته اید و بر  قوانین و اصلاحات اینکوترمز متکی میباشید بایستی در مورد ایجاد هر نوع تغییری محتاط باشید و با احتیاط عمل کنید،چرا که خواسته دو طرف قرارداد در مسائل تجاری بایستی به وضوح بیان گردد و از تغییر اتفاقی بدون هماهنگی خودداری گردد زیرا که در صورت رعایت نکردن اصلاحات اینکوترمز و چنین مسائلی، ممکن است نتایج غیرمنتظرهای و بدی به بار آید.

همچنین لازم به ذکر است اگر قوانین اینکوترمز گاهی موجب ایجاد خسارت به کالا یا فرد خریدار و یا فروشنده شود، این قوانین توسط اتاق بازرگانی بین المللی تغییر داده خواهد شد.

در اینکوترمز ۲۰۲۰ چه قوانینی اضافه شد؟

در اصلاحات اینکوترمز ۲۰۲۰ قوانینی جهت انجام بهتر این روند وضع شد که از مهمترین این قوائد عبارتنداز؛

  • تغییر عنوان یک قاعده

در نسخه 2020 اصلاحات اینکوترمز،  DAT به معنای تحویل کالا در پایانه با حفظ ویژگی های  اصلی خود به نام DPU تغییر داده است. در واقع Delivered at Place Unloaded به عنوان یک قاعده جدید و یا تغییر یافته ای میباشد که فروشنده کالا در محل تعین شده در مقصد مسئول تخلیه محصول و پرداخت هزینه آن نیز میباشد.

  • تغییرات در برخی قواعد

مسئولیت دو طرف قرارداد در بعضی قواعد از جمله CIP تغییر کرد. در واقع میتوان گفت در نسخه 2010 فروشنده کالا در این قاعده ملزم به ارائه بیمه نامه با حداقل پوشش بیمه ای کلوز C بود ولی در نسخه 2020 فروشنده مستلزم به ارائه بیمه نامه هایی با پوشش کلوز A است.

  • شفاف نمودن اغلب قواعد

لازم به ذکر است در نسخه 2010 از اصلاحات اینکوترمز ابهامات زیادی در بیشتر قواعد وجود داشت و این موجب شد تا اتاق بازرگانی پس از انتشار متن اصلی اینکوترمز در کتاب راهنما جزییات بیشتر و بهتری را در قالب تفسی ارائه کند. بسیاری از این نکات در اینکوترمز 2020 به شکل شفاف تصریح شده در متن اصلی ارائه شده گشته است.

چرا باید از اینکوترمز استفاده کنید؟

لازم است بدانید اگرچه قوانین و اصلاحات دیگری مانند Harmonised Tariff Schedule در ایالت متحده آمریکا جهت تجارت جهانی در سرتاسر جهان وجود خواهد داشت ، اما هیچکدام از آن ها به اندازه اصلاحات اینکوترمز مورد قبول عموم در سطح بینالمللی قرار نگرفته است! لازم است بدانید اصلاحات اینکوترمز برخلاف بسیاری از سیاستهای تجاری در سطح ملی، به شکل جهانی هستند و به شکل واضح، قابلیت پیش بینی مسائل تجاری مختلف روز را فراهم مینماید.از این رو بهره گرفتن از آن کمکی زیادی به خریداران و فروشندگان کالا مینماید.

اصطلاحات اینکوترمز

EXW – EX Works

در این اصلاح فروشنده، کالا را در محلی مثل انبار، کارخانه و … در اختیار خریداران قرار میدهد تا مرحله حمل و نقل آن انجام گردد. در نتیجه در این نوع فرایند خریدار هیچ مسئولیتی در رابطه با چگونگی حمل و نقل، محل دقیق تحویل کالا ، ریسک های احتمالی به وجود آمده در هنگام بارگیری کالا، تخلیه و تشریفات گمرکی نخواهد داشت.

FCA – Free Carrier

در این اصلاح فروشنده، کالا را در مکانی مانند انبار، کارخانه و … به اولین حامل خواهد سپرد و هنگامی که خریدار تمامی هزینه ها را بر عهده میگیرد و محصول به اولین حامل تحویل داده میشود، ریسک به شکل کلی از بین میرود.

CPT – Carriage Paid To

در این نوع از اصلاحات اینکوترمز کالا تا مبدا اصلی به عنوان مثال رساندن کالا به فرودگاه یا بندر مد نظر که از سوی خریدار مشخص شده است، رسیده میشود که تا به اینجا تمامی هزینه ها و مسئولیت ها مربوطه برعهده فرد فروشنده است.

CIP – Carriage and Insurance Paid To

این اصطلاح بسیار شبیه به عبارت CPT که در قسمت پیش به آن پرداختیم میباشد، به این معنا که کالا تا مبدا اصلی رسانده میشود و تا به این مرحله تمامی هزینه ها و مسئولیتها برعهده شخص فروشنده میباشد. اما بعد از تحویل کالا، خریدار بایستی متوجه تمامی مسئولیتها و هزینه ها گردد.

DPU – Delivered at Place unloaded

این اصطلاح به این معنا میباشد که فروشنده به محض تحویل گرفتن کالا به شخص خریدار در یک مکان مشخص شده مانند بندر یا فرودگاه تمامی مسئولیت ها و هزینه ها را بر دوش او خواهد گذاشت.

DAP – Delivered At Place

این اصطلاح هم دقیقا مانند اصطلاح قبلی تمامی هزینه ها از بسته بندی کالا، بارگیری و تخلیه کالا، انجام تشریفات قانونی لازم در کشور صادر کننده کالا گرفته تا ترخیص کالا از گمرک در کشوری که واردات صورت گرفته است، اخذ مجوز واردات، اسناد مهم گمرکی و تمامی حقوق و عوارض گمرکی بر عهده فروشنده کالا میباشد.

DDP – Delivered Duty Paid

این اصلاح نیز به این معنا است که فروشنده مسئول تحویل محصول به محل تعیین شده در کشور خریدار میباشد و تمامی هزینه ها را جهت رساندن کالا به مقصد میپردازد، اما هیچ نوع مسئولیتی در قبال تخلیه بار نخواهد داشت.

اینکوترمز شامل چه هزینه هایی میشود؟

همانطور که در بخش های قبلی این مقاله نیز به اشاره شد، در اینکوترمز ۲۰۲۰ تعیین میشود که پرداخت هزینه ها بر عهده ی کدام یک از طرفین معامله، خریدار یا فروشنده میباشد. این هزینه ها شامل مواردی متعددی میگردد، که یکی از مهمترین این هزینه ها مربوط به بیمه محصول منتقل شده میباشد، که پرداخت هزینه آن بایستی بر حسب اصلاحات اینکوترمز موجود، مشخص شود.

سوالات متداول

اینکوترمز به چه معناست؟

در واقع میتوان گفت اینکوترمز به معنی اصطلاحات بینالمللی بازرگانی میباشد و به شکل گستردهای در عرصه تجارت مورد استفاده قرار میگیرد. این اصطلاحات جهت تفکیک هزینه ها و مسئولیت فروشنده و خریدار استفاده میگردد.

مهمترین مزیت اینکوترمز برای افراد چیست؟

مهمترین مزیت اینکوترمز این است که، اینکوترمز در نتیجه اظهاراتی که ارائه میدهد، مشخص مینماید که هزینه، مسئولیت پرداخت و مواردی از این قبیل بر عهدهی کدام یک از طرفین است.

قوائد اینکوترمز شامل چه مواردی میشود؟

قواعد اینکوترمز شامل ریسک های مربوط به واردات و صادرات کالا،  هزینه های مربوط و وظایف و مسئولیت دو طرف میشود.

ممهمترین اصلاحات اینکوترمز چیست؟

از مهمترین اصلاحات اینکوترمز میتوان به این موارد اشاره کرد:
EXW – EX Works
FCA – Free Carrier
CPT – Carriage Paid To
CIP – Carriage and Insurance Paid To
DPU – Delivered at Place unloaded
DAP – Delivered At Place
DDP – Delivered Duty Paid

جمع بندی

انجام تجارت بینالمللی نیازمند قوانین خاصی و منحصر به فردی میباشد، تا از به وجود آمدن اختلافات میان دو طرف قراردادجلوگیری نماید. از این رو اتاق بینالمللی بازرگانی قواعد و اصلاحات اینکوترمز را وضع نموده است. در نتیجه اکنون دیگر هر فردی که وارد زمینه تجارت شده است، میداند که اینکوترمز چیست و نسبت به رعایت قوانین آن جدی است .

به طور کلی میتوان گفت اینکوترمز اصلاحی است که هر چند سال یک بار با توجه به نیاز تجارت جهانی، بهروز  میگردد. اینکوترمز 2020 به عنوان بهروزترین نسخه اینکوترمز شناخته میشود. ما در این مقاله از سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تلاش نمودیم تا شما را با مهمترین اصلاحات اینکوترمز آشنا سازیم. شما میتوانید با بهره گیری از خدمات این شرکت نظیر انجام امورات حمل و نقل هوایی ، زمینی و دریایی تجارت آسانی را تجربه نماید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x