CBM-در-حمل-و-نقل

CBM در حمل و نقل چیست؟ (راهنمای کامل)

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

اگر در زمینه حمل و نقل داخلی و بین المللی فعالیت می کنید، احتمالاً اصطلاح  CBM در حمل و نقل را شنیده اید. این اصطلاح که به معنای متر مکعب است، برای محاسبه حجم انواع کالاها از طریق راه آهن، هوایی و دریایی کاربرد فراوانی دارد و برای محاسبه کرایه بار استفاده می شود. CBM  مخفف متر مکعب به معنای مقدار یک متر مربع است که برای حمل و نقل واردات و صادرات کالاهای داخلی و خارجی استفاده می شود.

دقت داشته باشیدکه CBM با ضرب عرض، طول و ارتفاع در تعداد مواردی که باید حمل شود محاسبه می شود. اگر سوالی در رابطه با CBM در حمل بار با کانتینر دارید، تا انتهای مقاله همراه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس باشید.

تعریف CBM در حمل و نقل

یکی از اصطلاحاتی که در زمینه واردات و صادرات استفاده می شود حمل و نقل بین المللی است که به آن CBM در حمل و نقل می گویند. درواقع Cbm  واحد اندازه گیری است که حجم محموله های داخلی و بین المللی را بر حسب متر مکعب محاسبه می کند. این اندازه گیری به گونه ای انجام می شود که عرض، طول و ارتفاع بر اساس تعداد کالاهای حمل شده به دست می آید.

به طور کلی برای اندازه گیری بار با مواد مختلف کافی است فرمول متر مکعب را برای هر اندازه تکرار کنید و حجم را پیدا کنید. اگر محموله شما به صورت کارتن باشد، اندازه گیری را می توان به متر تغییر داد، یعنی هر 100 سانتی متر یک متر حساب می شود. اگر مقدار و حجم کالاهای وارداتی زیاد است می توانید از کارشناسان حمل و نقل بین المللی ققنوس کمک بگیرید.

منظور از CBM در حمل بار با کانتینر چیست؟

CBM در حمل و نقل یک کانتینر بزرگ است که برای حمل و نقل انواع کالا از طریق راه آهن، هوایی و دریایی استفاده می شود. روی ظروف علائم نشان دهنده نوشته شده است. این مشخصات در سراسر جهان یک معنی دارند که یکی از این مفاهیم  CBMدر حمل بار با کانتینر است. این مفهوم یکی از روش های محاسبه حجم محموله های داخلی و بین المللی است.

حجم بار مهم ترین نکته برای محاسبه بار کانتینری در مسیرهای هوایی، ریلی و دریایی است. اگر محموله شما از یک کانتینر کامل استفاده می کند، باید از فرمول محموله (FCE) یا کانتینر بسته استفاده کنید. اما اگر محموله شما به کانتینر کامل نیاز ندارد، باید از فرمول  CBM در حمل بار با کانتینر یا بار کوچک استفاده کنید. این اصطلاح مخفف Cubid Meter و به معنای متر مکعب و اندازه گیری حجم کالا در ظرف است.

 کاربرد CBM در صنعت باربری

هر کدام از روش های حمل و نقل دارای ویژگی ها و کاربرد مختص به خود هستند. CBM در حمل و نقل نیز، همانند سایر روش ها و فرایند هایی که در زمینه حمل و نقل به کار گرفته می شوند، دارای کاربردهای متنوعی در صنعت باربری دارد. CBM در حمل بار با کانتینر که مخفف حجم محموله است برای محاسبه محموله های بین المللی مانند حمل و نقل هوایی، باربری و حمل و نقل دریایی استفاده می شود.

این اندازه گیری با کم کردن وزن ابعادی از وزن اصلی محموله انجام می شود. به عنوان مثال، یک قفسه توپ پینگ پنگ وزن کمتری دارد، اما یک قفسه با همان وزن در هواپیما حجم یکسانی را اشغال می کند. به همین دلیل وزن ابعادی نقش مهم تری نسبت به وزن واقعی دارد.

میزان ظرفیت CBM در حمل بار با کانتینر

از آنجایی که حجم های مختلف در یک کانتینر CBM در حمل و نقل نگهداری می شود، مقایسه حجم ظرف و حداکثر ظرفیت قابل تعیین نیست. با این حال، دانستن اندازه رزرو تأثیر زیادی بر قیمت حمل و نقل دریایی دارد. به طور کلی ظرفیت ظرف معمولا بیش از 80 درصد حداکثر ظرفیت آن است.

کانتینرهای 20 و 40 فوتی از متداول ترین کانتینرهایی هستند که برای حمل کالا از طریق دریا استفاده می شود و شما می توانید با استفاده از فرمول بالا حجم بار خود را محاسبه کنید. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با CBM در حمل بار با کانتینر، با کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید.

نحوه محاسبه CBM چگونه است؟

از آنجایی که محاسبه   CBM در حمل و نقل بر اساس متر مکعب است، در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی می شود و تجهیزات مورد استفاده برای حمل و نقل و حمل کالا در مسیرهای داخلی و بین المللی است. به طور کلی کانتینرها در چهار اندازه مختلف با کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام به عنوان انبار، ساختمان های پیش ساخته و انبار مورد استفاده قرار می گیرند. کانتینرها در عرض های 10، 20، 40 و 45 متر شامل ظروف تخت، روباز، بدون سقف، یخچال دار ساخته می شوند.

با توجه به شناخت جامع کانتینر می توان گفت که اندازه جعبه قرار داده شده در ظرف باید قبل از محاسبه CBM در حمل و نقل در نظر گرفته شود. برای محاسبه هزینه طول هر کانتینر حمل و نقل؛ اطلاعات مورد نیاز با اندازه گیری عرض و ارتفاع و محاسبه تعداد کل جعبه هایی که در ظرف قرار می گیرند، به دست می آید. حجم متر مکعب مقوای قرار داده شده در ظرف از حاصلضرب طول، عرض و ارتفاع به دست می آید.

تاثیر CBM بر هزینه حمل و نقل

شرکت های حمل و نقل از چندین عامل برای تعیین هزینه های حمل و نقل استفاده می کنند که بر اساس CBM در حمل و نقل است. از عوامل دیگری که بر هزینه های حمل و نقل تأثیر می گذارد آگاه باشید، زیرا حجم حمل و نقل ارتباط مستقیمی با هزینه های آن دارد. در ادامه عواملی که بر CBM در حمل بار با کانتینر تاثیر دارد توضیح خواهیم داد:

  • هزینه های مربوط به جابجایی ترمینال: تجهیزات و اموال مورد استفاده برای تخلیه و بارگیری محموله در پایانه های مبدا و مقصد و همچنین برای حمل و نقل.
  • هزینه های حمل و نقل داخلی: این هزینه ها مربوط به جابجایی محموله از کانتینر به انبار و بالعکس است.
  • ضریب تعدیل بنکر: این ضریب که به عنوان ضریب تعدیل سوخت نیز شناخته می شود، هزینه های اضافی که توسط شرکت های حمل و نقل همراه با افزایش نوسانات قیمت سوخت دریافت می شود را پوشش می دهد.
  • ضریب تعدیل ارز: این گزینه همچنین به هزینه های اضافی متحمل شده توسط اپراتورها برای جبران نوسانات نرخ مبادله در برابر نرخ مبادله پایه مربوط می شود.

نحوه محاسبه CBM در یک بسته با شکل های نامنظم

اندازه گیری جعبه های معمولی و استاندارد بسیار آسان است، اما گاهی اوقات بسته ها دارای اندازه ها و شکل های غیرعادی هستند. اندازه گیری کارتن های معمولی و استاندارد برای  CBM در حمل و نقل آسان است، اما گاهی اوقات بسته بندی دارای اندازه یا شکل غیرعادی است. اگر محموله در شکل اشتباه است، مطمئن شوید که از محدودیت جعبه برای همه اندازه ها تجاوز نمی کند.

تصور کنید یک بسته بسیار طولانی اما باریک ارسال کنید. برای حل این مشکل باید قسمت های بلند، عریض و طویل بار خود را مشخص کنید. شما باید ابعادی را تعیین کنید که کوچکترین مکعب در بسته بندی شما قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با قوانینی که در این زمینه وجود دارد می توانید با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در ارتباط باشید.

سوالات متداول

CBM در حمل و نقل چیست؟

بسیاری از افرادی که در زمینه صادرات و واردات مشغول به کار هستند، با واژه CBM  در حمل و نقل آشنا هستند. این اصطلاح از واحدهای اندازه گیری است که برای اندازه گیری حجم بسته ها استفاده می شود. در این اندازه گیری، طول و عرض و ارتفاع کالا را محاسبه و به دست می آورند.

CBM در صنعت باربری چه کاربردی دارد؟

یکی از ویژگی های CBM در حمل بار با کانتینر، این است که کاربردهای مختلفی در صنعت کشتیرانی دارد CBM در حمل و نقل معمولا برای محاسبه حجم محموله است و برای محاسبه حجم بار در روش دریایی قابل استفاده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس درتماس باشید.

CBM در هزینه حمل و نقل چه تاثیری دارد؟

شما در هزینه های مربوط به جا به جایی در ترمینال، هزینه حمل داخلی، ضرب تعدیل بنکر، ضرب تعدیل ارز تاثیر CBM در حمل بار با کانتینر را مشاهده می کنید که با انتخاب درست شرکت حمل و نقل معتبر می توانید این هزینه ها را به حداقل برسانید.

در هر کانتینر میزان ظرفیت CBM چقدر است؟

از آنجایی که حجم های مختلف در حین حمل و نقل در یک کانتینر CBM بسته بندی می شود، نمی توان فرمولی برای مقایسه حجم و حداکثر ظرفیت یک کانتینر تعیین کرد. معمولا از 80 درصد حداکثر ظرفیت استفاده می کنند. همچنین در حمل بار دریایی نیز از کانتینر های 20 و 40 فوتی می توانید استفاده کنید.

جمع بندی

CBM در حمل و نقل یکی از موارد و اصطلاحات بسیار مهمی است که بهتر است شما قبل از ارسال بار در زمینه حمل و نقل، اطلاعات کافی داشته باشید. افرادی که در زمینه حمل و نقل چه داخلی و چه بین المللی فعالیت می کنند با این واژه آشنا هستند.

CBM در حمل بار با کانتینر، دارای ویژگی ها و کاربرد های بسیاری است که سعی کردیم در این مقاله به طور کامل و مفصل درباره آن صحبت کنیم. CBM در حمل و نقل نیز، هزینه هایی را برای بازرگانان به همراه دارد. شما می توانید با گرفتن راهنمایی و کمک از یک شرکت حمل و نقل معتبر، این هزینه ها را به حداقل برسانید.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه های متنوع و مختلفی همچون ارسال بار دریایی، CBM در حمل بار با کانتینر، ترخیص کالا، تشریفات گمرکی، بیمه نامه، هزینه های حمل و نقل و …. به شما عزیزان ارائه می دهد. اگر با مطالعه این مقاله برای سوالاتی که در ذهن شما است پاسخی پیدا نکردید می توانید با کارشناسان شرکت حمل و نقل ققنوس تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x