گروپاژ

گروپاژ چیست؟ راهنمای نهایی برای حمل و نقل بین المللی کالا

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

برای نقل و انتقال کالاهایی که سبک و کم وزن هستند، از روش حمل و نقل گروپاژ استفاده می شود که اصطلاحا به آن حمل خرده بار نیز گفته می شود. این نوع از حمل بار همانند سایر روش های نقل و انتقال کالا از قوانین و مقررات خاصی برخوردار است که همه ی تاجران باید از آن اطلاعات کافی داشته باشند.

معمولا همه ی بازرگانانی که در زمینه حمل خرده بار مشغول به فعالیت هستند با این اصطلاح آشنایی دارند. کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تصمیم دارند در این مقاله به توضیحاتی درباره حمل و نقل گروپاژ بپردازند و راهنمایی های لازم را در رابطه با آن بیان کنند، بنابراین تا انتهای مقاله شرکت را همراهی کنید و همچنین سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

گروپاژ چیست؟

منظور از روش گروپاژ که نوعی حمل و نقل در حوزه تجارت کالا محسوب می شود، نقل و انتقال کالاهایی می باشد که میزان کمتری از ظرفیت یک بارگنج را دارند که به آن حمل خرده بار نیز گفته می شود.

اگر مرسوله های بازرگانان ظرفیت گنجایش یک کانتینر را پر نکند از حمل و نقل گروپاژ استفاده خواهد شد که در این روش فضایی به اندازه بار از کانتینر اشغال می شود، زیرا اگر صاحب بار کل کانتینر را اجاره کند از لحاظ اقتصادی به صرفه نخواهد بود. بنابراین نیاز است شرکت های وارداتی مانند شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس که تمام سرویس های فورواردی را اجرا می کند، بار مد نظر را بعد از اعلام کردن نرخ آن گروپاژ کند.

در کشور چین مؤسسه های حمل و نقل کالا را از صاحب آن دریافت می کنند و سپس قیمت نهائی آن را محاسبه می کنند و حامل محموله ها را در کنار یکدیگر گذاشته و به همه ی آن ها فقط یک رسید ارائه می دهد. به این صورت که همه مرسوله ها فقط یک بارنامه خواهند داشت. به همین خاطر این روش از حمل و نقل بسیار مقرون به صرفه می باشد. در کشور چین برای حمل خرده بار قوانین خاصی وضع شده است.

در گروپاژ چگونه بارگیری کالا انجام می پذیرد؟

کالاهایی که در روش حمل و نقل گروپاژ بارگیری می شوند چه در روش دریایی و چه در روش زمینی تنها بخشی از فضای وسیله نقلیه را در بر می گیرند که به روش LCL یا حمل خرده بار نیز گفته می شود. گاهی اوقات تجار ترجیح می دهند که فضای کل یک کانتینر را اجاره کنند که در این صورت می توانند از روش حمل FCL بهره ببرند که در این صورت پروانه گمرکی فقط به یک شخص تعلق دارد، اما برعکس این روش در حمل LCL چون بار به تاجران مختلفی تعلق دارد بنابراین چند پروانه گمرکی به آن ها تعلق خواهد گرفت.

کانتینر های FCL در مقایسه با کانتینر های LCL حجم بیشتری دارند، بنابراین ۷۰ متر مکعب بار بیشتری در خود جای می دهند. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس  خرده بارها را از مشتریان دریافت می کنند و بعد از برآورد هزینه ها بارها را به صورت گروهی می فرستد.

بسته بندی کالاهای گروپاژی

در حمل و نقل گروپاژ برای این که کالاها در حین بارگیری و تخلیه دچار آسیب نشوند، کالاها را بسته بندی می کنند. در حمل خرده بار به شیوه های گوناگونی کالاها را بسته بندی می کنند‌ که هر کدام مزیت ها و ایراد های مخصوص به خود را دارد. روش های بسته بندی شامل موارد زیر می باشد.

جعبه های مقوایی

جعبه های مقوایی که برای بسته بندی کالاها در حمل و نقل گروپاژ به کار برده می شوند، برای محیط زیست ضرر دارند و به آن آسیب می رسانند. هم چنین برای محافظت از کالاها نیز به دلیل نداشتن مقاومت لازم مناسب نیستند و در مقابل فشارهایی که ممکن است به آن ها وارد شوند ناتوان هستند. این جعبه ها عایق خوبی در برابر رطوبت نیز نیستند.

پالت های پلاستیکی

پالت های پلاستیکی نوع دیگری از روش های بسته بندی کالا در حمل و نقل گروپاژ محسوب می شوند که در مقایسه با جعبه های مقوایی مقاومت بهتری دارند. اما باز هم در حمل خرده بار گزینه مناسبی نیستند زیرا ممکن است این پالت ها در حین نقل و انتقال تکان خورده و باعث آسیب دیدن کالاها شوند. جنس این پالت ها از پلاستیک می باشد به همین دلیل مقاومت بالایی ندارند و احتمال شکسته شدن آن ها وجود دارد.

بسته بندی های کوچک

از دیگر روش های بسته بندی حمل و نقل گروپاژ بسته بندی های کوچک هستند که از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشند. ولی این روش در حمل خرده بار سلامت کالاها را ضمانت نمی کند و همچنان امکان آسیب دیدن بار وجود دارد. این گونه از بسته بندی ها را نمی توان دوباره به کار برد و قابل بازیافت نیستند، به همین خاطر سلامت محیط زیست را به خطر می اندازد.

پالت های چوبی

از روش های بسته بندی که در حمل و نقل گروپاژ بسیار کاربرد دارد و از دوام بالایی برخوردار است پالت های چوبی می باشند، زیرا این پالت ها در مقایسه با پالت های چوبی از استحکام بیشتری برخوردارند و در حمل خرده بار وزن بیشتری را تحمل می کنند و در حین نقل و انتقال تکان نمی خورند که باعث آسیب دیدن کالاها شود. این روش برای محیط زیست نیز هیچ گونه ضرری در پی نخواهد داشت. در انبارها نیز به فضای کمی احتیاج دارند و خیلی جاگیر نیستند.

لیست کالاهایی که به روش گروپاژ می توانند حمل و نقل شوند؟

روش حمل و نقل گروپاژ مناسب کالاهایی می باشد که تعداد و حجم کمی دارند، در واقع حمل خرده بار به گونه ای می باشد که فضای کل یک کانتینر را در بر نمی گیرند و فقط قسمتی از یک کانتینر را اشغال می کنند. کالاهایی همچون نمونه ‌های اولیه محصولات وارداتی، نمونه های وارداتی برای برپایی نمایشگاه ‌های بین‌المللی، نمونه هایی برای واردات موقت، کالاهایی برای مصارف خانگی، نمونه ‌هایی که برای بررسی در آزمایشگاه ‌ها وارد شده اند و نمونه‌ هایی که برای تفکیک اجزا در کارخانه‌ ها هستند می توانند به روش گروپاژ حمل و نقل شوند.

لیست هزینه و تعرفه های گروپاژ

به طور کلی  هزینه‌ های ترخیص کالا شامل مواردی همچون ضبط گمرکات، پیوند گمرکی، هزینه واردات، مالیات بر فروش و تعرفه‌ های اضافی می باشد که همگی به هویت کالاها بستگی دارد. حمل و نقل گروپاژ یا حمل خرده بار در زمینه تجارت بسیار پرطرفدار و از لحاظ قیمت نیز نسبت به سایر روش ها کم هزینه می باشد. بنابرلین هر بازرگانی که کالا به اندازه ای خریداری نکرده است که ظرفیت یک بارگنج را به طور کامل تکمیل کند به این روش روی می آورد تا فقط هزینه فضایی که اشغال کرده است را پرداخت کند. تعرفه های این روش با توجه به ارتفاع، وزن، اندازه ، ابعاد کالا و … می تواند متغیر باشد.

لیست اسناد و مدارک مورد نیاز جهت حمل و نقل کالا

در حمل و نقل گروپاژ همانند روش های دیگر باید یک سری اسناد و مدارک را ارائه داد. باید به این نکته توجه داشت در حمل خرده بار اسناد و مدارک مختلفی وجود دارد که هر تاجر یا بازرگانی باید به خوبی آن ها شناخته باشد. در ادامه لیستی از اسناد و مدارک مورد نیاز برای حمل و نقل را ارائه خواهیم داد.

  • بارنامه
  • پیش فاکتور
  • فاکتور
  • گواهی مبدا
  • لیست بندی و یا عدل بندی
  • اسناد حمل کالا بیمه نامه
  • گواهی نامه صادرات

مزایا و معایب استفاده از گروپاژ

 هر روشی از حمل و نقل در زمینه‌ تجارت کالا مزایا و معایب خاص خود را دارد که حمل و نقل گروپاژ نیز از این قاعده مستثنی نیست. با توجه به این روش حمل خرده بار از لحاظ هزینه به صرفه می باشد اما از لحاظ زمان برای صاحب بار به صرفه نیست و مدت زیادی را هدر می دهد تا بار تحویل صاحبش داده شود.

از مزیت های دیگر این روش این است که به حفظ سلامت محیط زیست کمک می کند و به آن آسیب نمی رساند، هم چنین نیازی نیست که برای حمل بار هزینه کل ظرفیت یک ‌کانتینر را پرداخت کرد و فقط هزینه فضای اشغال شده را باید پرداخت.

 از معایب این روش این است که زمان تحویل بار به صاحبش طولانی است و برای افرادی که‌ زمان برایشان مهم نیست مناسب است. در این روش نباید کالاهایی را که لازم به أخذ مجوز دارند را با کالاهایی که به مجوز نیاز ندارند بارگیری کرد.

سوالات متداول

مفهوم گروپاژ چیست؟

اصطلاح گروپاژ در حمل و نقل بین المللی به معنای نقل وانتقال کالاهایی است که صاحبان مختلفی دارند و به صورت مشترک تنها با یک کانتینر فرستاده می شوند.

در حمل خرده بار بسته بندی کالاها چگونه انجام می شود؟

برای این که کالاها در حین نقل و انتقال دچار آسیب نشوند باید بسته بندی شوند که در حمل و نقل گروپاژ به شیوه گوناگونی انجام می شود. این شیوه شامل بسته بندی کوچک، جعبه های مقوایی، پالت های پلاستیکی و پالت های چوبی می باشد.

حمل و نقل گروپاژ برای چه کالاهایی مناسب است؟

 این روش از حمل و نقل بین المللی مناسب کالاهایی می باشد که از لحاظ تعداد و حجم بسیار کم هستند و برای جا به جایی نیازی به فضای کامل یک بارگنج را ندارند این کالاها شامل مواردی مانند بارهای نمایشگاهی، نمونه کالاهای تجاری، خرید های با حجم کم واردات کالای موقتی و خرید های شخصی از سایت های خارجی می شود.

بهترین روش بسته بندی کالا در حمل گروپاژ کدام است؟

اصلی ترین و مهم ترین  روش بسته بندی پالت های چوبی می باشد که هم از استحکام بالایی برخوردار است و به کالاها آسیب نمی زند، هم این که سلام محیط زیست را به خطر نمی اندازد و فضای کمی را در انبارها اشغال می کنند.

جمع بندی

به طور کلی در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به بررسی‌ حمل و نقل گروپاژ که همان حمل خرده بار می باشد پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که این روش از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

این روش به شیوه های گوناگونی کالاها را بسته بندی می کند که بهترین و پرطرفدار ترین آن ها روش پالت های چوبی می باشد، عزیزانی که در این زمینه فعالیت داشته اند می توانند تجربه های خود را با ما در میان بگذارند.

شرکت حمل و نقل بین المللی  ققنوس با بیش چندین سابقه در حوزه حمل گروپاژ از چین و خدمات ترخیص کالا آماده ارائه تمامی خدمات  به تجار عزیز می باشد. از دیگر خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس می توان به پست دولتی از چین و هنگ کنگ،خرید از سایت های خارجی و خدمات حمل بار هوایی و دریایی اشاره کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران شرکت تماس حاصل نمائید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x