کشتی چارتری

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

آنچه در این مطلب میخوانید😃

اجاره کشتی یا کشتی چارتری به معنای اجاره کامل کشتی است. اصطلاحی که برای بازرگانان کاملا آشناست. اکثر کالاها ،از طریق دریا حمل می شوند و در بیشتر موارد حمل دریایی، بهترین گزینه برای حمل کالا می باشد. یکی از راه های حمل کالا از طریق دریا، استفاده از کشتی های اجاره ای یا کشتی چارتر می باشد. انواع مختلفی از کشتی های چارتری در دریاها و اقیانوس ها وجود دارد. در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در رابطه با این کشتی ها صحبت خواهیم کرد. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه اجاره کشتی می باشد که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

معرفی کشتی چارتری
معرفی کشتی چارتری

مفهوم کشتی چارتری

 کلمه چارتر، اصطلاحی باستانی می باشد که در لغت به معنای سندی است که از سوی حاکم یک کشور یا یکی از مقامات کشور صادر شده است. اما اصطلاح کشتی چارتری، تقریباً 200 سال پیش در مفاهیم مربوط به حمل و نقل دریایی و هوایی ظاهر شد. قایق‌ها، کشتی‌ها و سایر وسایل نقلیه دریایی معمولاً متعلق به افراد هستند که برای اهداف تفریحی و حمل‌ونقل از آن استفاده می کنند.

در حالت دوم، اکثر اشخاص حقوقی از کشتی ها برای خدمات عادی مانند حمل کالا و مسافر استفاده نمی کنند و آن را به اشخاص ثالثی که برای مقاصد مختلف استفاده می کنند اجاره می دهند. این نوع کشتی ها اعم از تفریحی، مسافربری یا باری به کشتی اجاره ای معروف است.

از نظر حقوق دریایی به این نوع اجاره چارتر می گویند. چارترینگ، یک مفهوم مهم در بخش تجارت دریایی جهانی است و اشکال مختلفی دارد. در مورد کشتی چارتر، باید گفت که تمامی شرایط مندرج در قرارداد اجاره برای تمامی طرفین قرارداد معتبر بوده و شامل بندهای مختلف و سناریوهای احتمالی می باشد. اجاره کشتی، از نظر حقوقی یک سند رسمی در نظر گرفته می شود و برای هر نوع اجاره قایق باید تحت قوانین حمل و نقل دریایی باشد.

 مالک کشتی، اولین طرف قرارداد اجاره است. چارتر کننده، شخص یا سازمانی است که به یک کشتی نیاز دارد. از جنبه های مهم کشتی چارتری، می توان به مدت اجاره، نرخ، اقساط، شرایط استفاده و نظر کارشناسی دقیق در مورد وضعیت کشتی اشاره کرد. گزارش های کارشناسی هنگام اجاره بسیار مهم است، زیرا به فردی که می خواهد کشتی را اجاره کند، نشان می دهد که وضعیت خوبی دارد و پس از انعقاد قرارداد، مالک کشتی با این گزارش ها اطمینان می دهد که کشتی در طول  مدت زمان اجاره آسیب ندیده است.

نحوه انتخاب کشتی چارتری
نحوه انتخاب کشتی چارتری

چگونگی انتخاب کشتی چارتری

بسیاری از مشاغل برای حمل و نقل کالاهای خود یا فعالیت در صنعت صادرات و واردات، نیاز به کشتی چارتری دارند. در همین حال، چارترهای زمانی و سفری از نظر شرایط استفاده و خدمات مورد نیاز بسیار متفاوت است. دانستن این شرایط، به شما در انتخاب مستاجر کمک می کند. اجاره قایق چارتری، برای شرایطی مناسب است که اجاره کننده برای سفرهای خصوصی به قایق تفریحی نیاز دارد. همچنین انتخاب خوبی برای افراد یا گروه هایی است که در این منطقه شروع به کار می کنند، زیرا تمام وظایف حمل و نقل بر عهده مالک است.

از طرفی برای گروه ها یا افرادی که با صادرات و واردات سر و کار دارند و نیاز به حمل و نقل دریایی منظم دارند، قایق چارتر انتخاب بهتری خواهد بود. با انتخاب این نوع کشتی، کشتی تقریباً به طور کامل در اختیار اجاره کننده خواهد بود. در این راستا، بهتر است برای انتخاب خدمه و فردی که کشتی را کنترل می کند اقدامات لازم انجام شود تا در طول سفر کمتر در معرض خطرات و موانع قرار گیرد. به طور خلاصه، در نظر گرفتن شرایط تجاری و هزینه حمل و نقل دریایی مشخص می کند که کدام نوع کشتی برای آنها مناسب تر است.

انواع کشتی چارتری

حمل و نقل دریایی، یکی از رایج ترین راه های حمل و نقل کالا در سراسر جهان است. چندین شرکت در سراسر جهان، برای تجارت خود در صادرات و واردات کالا به حمل و نقل دریایی نیاز فوری دارند، بنابراین، یک کشتی اجاره می کنند. هنگام اجاره کشتی چارتری، ابتدا باید متوجه باشیم که قایق های پارویی دو اصل یا مدل متفاوت دارند. مدل اول، چارتر مبتنی بر زمان و مدل دیگر، چارتر مبتنی بر سفر است.

حمل و نقل دریایی، یکی از مقوله های خاص در حوزه تجارت است که می تواند تاثیر بسزایی در سودآوری و کاهش هزینه ها داشته باشد. از طرفی آشنایی با فرآیند اجاره کشتی و انتخاب نوع کشتی اجاره ای، برای حرکت دریاها مقوله پیچیده ای به نظر می رسد. به همین دلیل، بهتر است از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس برای انتخاب بهترین نوع کشتی کمک بگیرید.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

انواع کشتی چارتری
انواع کشتی چارتری

شرایط و ویژگی های کشتی چارتری طبق برنامه سفر

هنگام اجاره کشتی چارتری برای یک سفر، چارتر کننده دیگر زمان خدمات ثابتی برای کشتی ندارد. در عوض، به صاحب وسیله نقلیه سفر جداگانه و خاصی داده می شود و اطلاعات مبدا، مقصد و مسیر را در قرارداد مشخص می کند. در اجاره بر اساس سفر، کشتی با خدمه برای استفاده در اختیار اجاره کننده قرار می گیرد و در نتیجه خدمات کشتی در نوع قرارداد به اجاره کننده واگذار می شود. اما در این نوع ، مهم نیست که سفر چقدر طول می کشد، بلکه لازم است کشتی از بندر مبدأ به بندر مقصد و در صورت لزوم به بنادر میانی و با تحویل محموله در بندر حرکت کند.

بدیهی است در قرارداد چارتر مبتنی بر سفر، طرفین می توانند با توافق دوجانبه هر تعهد، حقوق و منافع اضافی را به قرارداد اضافه کنند و تا زمانی که قراردادهای فی مابین با قوانین جاری مغایرت نداشته باشد، باید اجرا شوند. به عنوان مثال، نوع کالای حمل شده در این چارتر، ممکن است به مناطق خاصی محدود شود یا چارترکننده ممکن است محموله خاصی یا سایر نقاط را در ارتباط با سفر حمل نکند. یا تغییرات یا محدودیت های محموله توافق شده است.

شرایط و ویژگی های کشتی چارتری بر حسب زمان

یک قرارداد کشتی چارتری برای چارتر زمانی، همانطور که از نام آن پیداست، در حدود مدت زمان چارتر اجرا می شود. به عبارت دیگر، در چنین قراردادی شناور مشمول قرارداد برای مدت معینی به مستأجر اجاره داده می شود. در چارتر مبتنی بر زمان، خدمه کشتی به کار خود ادامه می دهند و در واقع خدمات کشتی، برای مدت معینی به اجاره کننده واگذار می شود تا مالک کشتی همچنان مدیر کشتی باقی بماند.

در چارترینگ زمانی، چارتر کننده این حق و اختیار را دارد که هر تعداد سفر را که نیاز دارد، بین هر مبدا، مقصد و هر مسیری که کشتی در طول مدت قرارداد پذیرفته است ترتیب دهد. در طول هر سفر، کنترل عملیاتی کشتی منحصراً به اجاره کننده محفوظ است. البته ممکن است طرفین در مورد آزادی و اختیارات مستاجر در قرارداد میانجیگری مذاکره کرده باشند، اما اولین برداشت در تمام حقوق ذکر شده در طول مدت اجاره نهفته است.

استفاده از قراردادهای چارتر زمانی در بین شرکت هایی که خدمات حمل و نقل کانتینری را ارائه می دهند، محبوبیت خاصی دارد. این گروه، خدمات کشتی را تحت یک قرارداد اجاره چند ساله دریافت می کند و طبق برنامه سفر خود از کشتی استفاده می کند.

ویژگی های کشتی چارتری
ویژگی های کشتی چارتری

جمع بندی

حمل و نقل دریایی، یکی از رایج ترین روش های حمل و نقل کالا است. با تمام این اوصاف، اگر تجارت شما نیاز به حمل و نقل دارد و بین راه های مختلف حمل و نقل کالا از طریق دریا انتخاب می کنید، بهتر است یک کشتی اجاره کنید که به عنوان کشتی چارتری نیز شناخته می شود. همانطور که گفته شد، این نوع قایق چارتری انواع مختلفی دارد که باید با توجه به نیاز یکی از آنها را انتخاب کرد.

برای انتخاب کشتی مناسب برای بار شما، بهتر است از یک شرکت حمل و نقل معتبر کمک بگیرید که ما به شما شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را پیشنهاد می کنیم. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه حمل دریایی، حمل بار ته لنجی، حمل درب به درب کالا، ترخیص کالا و… خدمات مختلفی را ارائه می دهد. با ما در تماس باشید.

سوالات متداول

کشتی چارتری چیست؟

این نوع کشتی، یک اصطلاح باستانی است که در حمل و نقل دریایی از آن استفاده می کنند. در این روش، کشتی ها یا متعلق به اشخاصی است که از کشتی ها استفاده نمی کنند و یا متعلق به افرادی است که متعلق به شرکت ها و سازمان ها هستند. برای انتخاب مناسب ترین نوع کشتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چند نوع کشتی چارتری وجود دارد؟

اگر بخواهید از کشتی برای حمل کالا استفاده کنید باید مناسب ترین نوع کشتی را انتخاب کنید. در حالت کلی دو مدل چارتر وجود دارد که یک مبتنی بر زمان و دیگری مبتنی بر سفر می باشد.

کشتی های چارتری مبتنی بر سفر چه ویژگی هایی دارد؟

در این نوع کشتی چارتر کننده خدمات ثابتی برای کشتی ارائه نمی دهد.در مقابلبرای صاحب وسیله نقلیه، اطلاعات مربوط به مببدا، مقصد و مسیر مشخص می شود. در این نوع کشتی، تمام خدمه و کشتی در اختیار اجازه کننده قرار می گیرد. در این نوع قرارداد مدت زمان سفر اهمیت چندانی ندارد.

ویژگی کشتی های چارتری بر حسب زمان چیست؟

در این قرارداد، کشتی بر اساس مدت زمان معینی که در قرارداد درج میشود در اختیار مستاجر قرار می گیرد. در این قرارداد، خدمه کشتی کار خود را به طور تمام و کمال انجام داده و خدمات کشتی برای مدت زمان مشخص شده به اجاره کننده واگذار می شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x