کانتینر-یخچالی-چیست؟

کانتینر یخچالی چیست؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تصمیم دارد به موضوع کانتینر یخچالی در حمل دریایی بپردازد؛ درواقع یکی از مهم ترین بارگنج های موجود، کانتینرهای یخچال دار است و نقش اساسی نیز در نقل و انتقالات بین المللی ایفا می کند. به طور کلی در صنعت باربری هر محصولی قابلیت بارگیری دارد و یکی از اصلی ترین و مهم ترین مرسولاتی که جا به جا خواهند شد، کالاهای فاسد شدنی یا اقلامی هستند که در برابر دما و شرایط آب و هوایی بسیار حساس هستند و باید با بارگنج های ویژه نقل و انتقال داده شوند.

کلیه مرسولات در مقابل شرایط آب و هوایی نامناسب مقاوم نخواهند بود. اقلامی همچون لبنیات باید در طول سفر در شرایط مناسب نگهداری شوند که حمل کانتینر یخچالی بهترین گزینه می باشد. برای دریافت اطلاعات دقیق از این نوع بارگنج تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با کانتینر یخچالی در حمل دریایی

با پیشرفت علم و تکنولوژی، اکنون ما از تجهیزات ویژه ای همچون کانتینر یخچالی در حمل دریایی استفاده می کنیم که به آن ریفر نیز گفته می شود. این بارگنج ها برای مرسولات حساس به دما همچون میوه ها، سبزیجات، گوشت و…

طراحی و ساخته شده اند. در واقع کانتینرهای یخچال دار به شما این اجازه را می دهند که دمای مورد نظر خود را برای مرسولات حساس تنظیم کنید و ضمانت می کند که مرسولات از دمای بالای خارج از کانتینر محافظت می شوند. در حمل کانتینر یخچالی می توان دمایی از 65- درجه سانتیگراد تا 40 درجه سانتیگراد را به طور کامل کنترل کرد.

ساختار کلی کانتینرهای یخچال دار

یکی از مهم ترین انواع کانتینر، کانتینر یخچالی در حمل دریایی می باشد. اقلامی همچون مواد غذایی و لوازم ویژه پزشکی که در دمای ویژه محافظت و نگه داشته می شوند؛ ممکن است در حین نقل و انتقال و یا دپو فاسد شوند و از بین بروند. به همین دلیل این گروه از مرسولات باید به صورت حمل کانتینر یخچالی جا به جا شوند.

به طور کلی کانتینرهای یخچال دار طوری ساخته شده اند که باید ابعاد بیرونی آن ها با استاندارد های ایزو مطابقت داشته باشد تا قادر به قرارگیری در مقرهای بارگنج در کشتی های کانتینربر باشد. کانتینرهای یخچالی به علت بهره گیری از یک سیستم سرمایشی داخلی نسبت به بارگنج های معمولی از فضای داخلی کمتر و وزن بیشتری برخوردار است.

هنگام استفاده از کانتینر یخچالی در حمل دریایی، باید این بارگنج ها به منبغ تغذیه کشتی وصل شده باشند. همچنین تعداد کانتینرهای یخچال دار متصل روی کشتی به ظرفیت منبع تغذیه کشتی بستگی خواهد داشت. باید به این نکته دقت داشت اگر ظرفیت منبع تغدیه کشتی برای تغذیه این نوه از بارگنج ها مناسب نباشد، باید از منبع تغذیه دیگری که به پاور پک معروف است، استفاده ‌شود؛ درواقع این نوع از منبع تغذیه توسط ژنراتورهای بزرگ دیزلی که ابعاد آن ها با یک بارگنج ۲۰ فوتی استاندارد تطابق دارد، مجهز شده اند.

هنگام حمل کانتینر یخچالی هوا باید به طور مداوم در کل فضای داخلی بارگنج جریان داشته باشد؛ چون که عملکرد آن به این صورت است که هوای گرم داخل بارگنج را مکیده و بعد از پاینن آمدن دمای آن، دوباره هوای سرد را به داخل بارگنج بر می گرداند.

انواع کانتینر یخچالی در حمل دریایی

کانتینر یخچالی در حمل دریایی را بر حسب جایگاه سیستم سرمایشی می توان به دو بخش کانتینرهای یخچال دار یکپارچه و بارگنج یخچالی خارجی دسته بندی کرد؛ در بخش اول سیستم سرمایشی درون بدنه بارگنج جای گرفته و تنها بخش کوچکی از فضای درونی را اشغال کرده که اکثرا به این شکل طراحی و تولید می شوند.

نوع دوم شکل دیگری از کانتینر های یخچال دار است که سیستم سرمایشی بیرون از بدنه و در قسمت پشت و بالای آن جای گرفته است. این نوع از کانتینر یخچالی در حمل دریایی بیشتر مناسب اتصال به تریلر ها می باشد.

مهمترین نکته که هنگام حمل کانتینر یخچالی باید به آن توجه کرد؛ فضای اشغالی کانتینر یخچالی یکپارچه می باشد که تقریبا چیزی حدود 2 متر از انتهای بارگنج به سیستم سرمایشی اختصاص پیدا کرده است. هر بارگنج یخچالی 40 فوت است که از این مقدار حدودا 2 فوت آن را سیستم سرمایشی اشغال کرده است؛ بنابراین هنگام محاسبات باید به این فضای اشغالی توجه کرد.

همچنین به علت عایق بودن بدنه کانتینرهای یخچال دار، ضخامت بدنه نیز تقریبا پنج تا ده سانت نسبت به بارگنج های معمولی بیشتر می باشد.

کانتینر یخچالی در حمل دریایی چگونه کار می کند؟

کانتینر یخچالی در حمل دریایی به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که با کمک سیستم کفپوش که یه شکل حروف لاتین T  می باشد، هوای سرد را از کف بارگنج پخش می کند. این کفپوش T شکل جریان هوای ثابت و یکدستی را در طول مسیر نقل و انتقال ایجاد می کند. کانتینرهای یخچال دار به شما عزیزان این امکان را خواهد داد که دمای مورد نظر را برای مرسولات خود تنظیم کنید.

در واقع هنگام حمل کانتینر یخچالی آسودگی خاطر دارید که مرسوله از دمای بالای بیرون در امان می ماند. همان طور که قبل تر نیز گفتیم این نوع کانتینر های می توانند دما را از منفی شصت و پنج درجه سانتیگراد تا چهل درجه سانتیگراد کنترل کنند.

مهمترین نکات حمل کالا با کانتینرهای یخچال دار

نقل و انتقالات کالا با کانتینر یخچالی در حمل دریایی به بارنامه مخصوص نیاز دارد که باید ویژگی ‌هایی نظیر تاریخ ارسال، اطلاعات و آدرس فرستنده، تحویل گیرنده بار، تعداد بسته ‌ها و اندازه بار، مقصد و مکان دریافت کردن بار، نوع بار و هزینه کرایه حمل کانتینر یخچالی در آن قید شود.

 برای جا به جایی مواد فسادپذیر، از ناوگان‌ های گوناگون یخچال ‌دار استفاده می شود که کرایه هر یک متفاوت می باشد. همچنین درجه سرمای کانتینرهای یخچال دار با توجه به محتویات درون آن متفاوت می باشد. مثلا دمای گوشت باید کمتر از ده درجه و برای میوه ‌جات دمای بین بیست و هشت الی سی و دو درجه باشد.

عوامل موثر بر هزینه ‌های کانتینر یخچالی در حمل دریایی

به طور کلی به کانتینر یخچالی در حمل دریایی، ظروف سردسیر نیز می گویند که برای حمل مرسولاتی که به دما حساسیت دارند طراحی شده اند. بنابراین، در حمل کانتینر یخچالی، دمای مورد نیاز در طول نقل و انتقالات حفظ خواهد شد. بنابراین اگر کالاهای فاسد شدنی را جا به جا می کنید و به دمای مشخصی نیاز دارید، بهترین گزینه انتخابی کانتینرهای یخچال دار می باشد؛ به همین دلیل مهم است که آگاهی داشته باشید که چه مقدار می خواهید هزینه کنید. به طورکلی هزینه حمل کانتینر یخچالی به عواملی مختلفی بستگی دارد:

  • اندازه کانتینر
  • نوع کانتینر
  • وضعیت کانتینر
  • کانتینر نو یا دست دوم
  • فروشنده و تولید کننده

مزایای استفاده از حمل کانتینر یخچالی

قطعا تا این قسمت از مقاله متوجه شده اید که منظور از کانتینر یخچالی در حمل دریایی چیست؟ ساختار آن چگونه است و چرا حمل کانتینر یخچالی در روش دریایی بسیار مهم است؟ اکنون در این قسمت می خواهیم درباره مزیت های اصلی و مهم کانتینرهای یخچال ­دار در حمل و نقل دریایی صحبت کنیم و بیشتر شما عزیزان را با اهمیت استفاده از این نوع بارگنج در نقل و انتقالات دریایی آشنا کنیم.

  • با استفاده از کانتینرهای یخچالی می توانید اقلام غذایی که باید در یک دمای مشخص، جا به جا شوند را در مسیرهای طولانی بدون خرابی و فاسد شدن حمل کرد؛ همچنین هزینه جا به جایی یک کانتینر یخچال ‌دار بین ‌المللی بسیار پایین تر از هزینه نقل و انتقال کالا به وسیله قطار، هوایی و دریایی می باشد و به صرفه تر است.
  • زمان و مسیر حمل کانتینر یخچالی بسته به نوع نیاز مالک بار قابل تنظیم می باشد؛ با توجه به این وضوع انعطاف ­پذیری، سرعت جا به جایی بار از طریق کانتینرهای یخچال ­دار بسیار بیشتر از نقل و انتقالات ریلی می­ باشد.
  • برای حمل کانتینرهای یخچالی، کشتی ‌های دریایی مخصوص در نظر گرفته شده است که گنجایش حمل 2000 تا 3000 بارگنج را دارند. بارگنج ها در گذشته با دیزل‌ ها و قطعات برقی دیگر کالای خود را خنک نگه می ‌داشتند، اما اکنون کشتی‌ هایی برای جا به جایی این نوع بارگنج ها طراحی و ساخته شده ‌اند که خود آن ها سرمای مورد نیاز بارگنج را تامین می کنند.
  • به جز حمل انواع اقلام غذایی همچون گوشت و مرغ، تخم مرغ، میوه و سبزیجات بین دیگر کشورها، از کانتینرهای یخچال دار می­ توان جهت حمل تجهیزات مخصوص پزشکی که احتیاج به دمای ویژه دارند، استفاده کرد.

سوالات متداول

کانتینر یخچالی در حمل دریایی چند نوع می باشد؟

کانتینرهای یخچال دار را بر اساس جایگاه سیستم سرمایشی می توان به دو نوع بارگنج یخچال دار یکپارچه و بارگنج یخچالی خارجی دسته بندی کرد که در کانتینر اولی سیستم سرمایشی داخل بدنه آن جای گرفته و در کانتینر دوم سیستم سرمایشی بیرون از بدنه قرار گرفته است.

چرا حمل کانتینر یخچالی بسیار حائز اهمیت است؟

زیرا با استفاده از این کانتینرها می توان مواد فاسد شدنی را که باید در یک دمای مشخص، حمل شوند را در مسیرهای طولانی بدون آسیب دیدن به مقصد رساند؛ علاوه بر این هزینه حمل کالا با کانتینر یخچال ‌دار بسیار کمتر از سایر روش ها می باشد.

کانتینرهای یخچال دار چگونه کار می کنند؟

هنگامی که دستگاه به منبع تغذیه وصل می شود، یخچال با هوای خنک پر خواهد شد و جریان هوا دمای مورد نظر را حفظ خواهد کرد؛ بنابراین یک ظرف صخره‌ مانند را جهت نگهداری مواد غذایی، داروها، گیاهان و دیگر محصولات با دمای کنترل شده خواهد ساخت.

در هزینه ‌های حمل کانتینر یخچالی چه عواملی تاثیرگذار است؟

همان طور که می دانید برای حمل کالاهای فاسد شدنی به کانتینرهای یخچال دار نیاز دارید به همین باید از هزینه های آن به طور کامل آگاه شوید. به طورکلی هزینه حمل کانتینر یخچالی به عواملی همچون اندازه کانتینر، نوع کانتینر، وضعیت کانتینر، کانتینر نو یا دست دوم، فروشنده و تولید کننده بستگی دارد.

جمع بندی

ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس صفر تا صد آنچه که درباره کانتینر یخچالی در حمل دریایی بوده است را در این مقاله برای شما همراهان عزیز به طور کامل توضیح دادیم. شرکت ما در زمینه مختلف همچون حمل کانتینر یخچالی، حمل بار ته لنجی، حمل درب به درب، پست اکسپرس و… خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

اگر شما عزیزان نیاز در رابطه با کانتینرهای یخچال دار و یا در حوزه های مختلف دیگری سوالی در ذهن دارید یا احساس می کنید به کمک نیاز دارید می توانید به وبسایت شرکت مراجعه کرده و یا از طریق شماره تلفن مندرج در سایت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x