پونک،مجتمع بوستان،واحد ۷۶۶ اداری

LOGO-FNXCARGO
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
LOGO-FNXCARGO
راهنمای-کامل-مقررات-کابوتاژ-و-قوانین-دریایی

راهنمای کامل مقررات کابوتاژ و قوانین دریایی

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف اصلی و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

شاید این سوال در ذهن خیلی از افراد ایجاد شده باشد که کابوتاژ ماشین چیست؟ شامل چه قوانین و مقرراتی می شود؟ مالکین محصولات و خودروها برای این که بار خود را بدون محدودیت از یک نقطه به نقطه دیگر جا به جا کنند، سعی دارند در وهله اول همه ی اسناد و مدارک لازم را جمع آوری کنند.

این مجوز یکی از مدارک مهم و ضرور برای نقل و انتقال محصولات و خودروها می باشد. حمل و نقل کالا و خودروها به شیوه های مختلفی انجام می شود که شامل حمل دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای می باشد. بهتر است شما عزیزان قبل از شروع کار در حوزه تجارت در مورد آن آگاهی کامل داشته باشید، بنابراین برای دریافت اطلاعات کافی در این زمینه  این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را دنبال کنید.

کابوتاژ چیست؟

منظور از کابوتاژ ماشین و کالا نقل و انتقال این بارها از یک جایی به جای دیگر به روش دریایی و یا رودخانه های مرزی می باشد. گاهی اوقات امکان دارد برای این از که مسیر نقل و انتقال بار کاسته شود و هم چنین هزینه های اضافی پایین بیاید، بارها را از طریق حمل دریایی و رودخانه های مرزی به مقصد ارسال شوند.

اگر باری که مد نظر است با ابزار داخلی جا به جا شوند، وسیله حمل آن نیز مشمول مراحل ترخیص کالا و مقررات این مجوز می شود. این اصطلاح در سطح بین المللی قوانین خاص خود را دارد که شامل قوانینی همچون محافظت از صنایع داخلی، محافظت از زیرساخت های حمل و نقل، پاک نگه داشتن مسیرهای دریایی ارضی می باشد.

 ناگفته نماند قوانین کابوتاژ در هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است. کشور آمریکا این قانون را به طور مطلق ممنوع اعلام کرده است یعنی تمام نقل و انتقال داخلی در بندر های این کشور باید با کشتی ‌های آمریکایی انجام شود.

لیست مراحل کابوتاژ کالا

وقتی  که اظهارنامه  کابوتاژ ماشین و کالا به اداره گمرک تحویل داده می شود، معاینه و ارزیابی کالا انجام خواهد شد و مشخصات مشهود با مندرجات اظهارنامه از سوی اداره گمرک تطبیق داده می‌ شود. بعد از انجام ارزیابی و صدور کاپوتاژ کالا در ۳ نسخه به هر کدام از بسته‌ های موضوع پروانه کاپوتاژ کالا پلمپ اداره گمرک می شود و دو نسخه از آن نیز به صاحب کالا داده خواهد شد. نقل و انتقال مرسوله ها به این صورت  در هر کشور، قوانین و مقررات و مختص خود را دارد که  اداره کل گمرک آن را مشخص می کند.

اسناد و مدارک لازم جهت استفاده از کابوتاژ

اسناد و مدارک لازم جهت استفاده از کابوتاژ ماشین به شرح زیر است:

 • برگ سبز ماشین
 • سند کارخانه و فاکتور فروش خودرو
 • کارت ماشین
 • اصل گواهینامه رانندگی با اعتبار حداقل 1 ماه و 3 روز
 • گواهینامه بین المللی رانندگی 1 ساله و اعتبار حداقل سه سال برای أخذ گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله
 • بیمه نامه ایرانی
 • داشتن حداقل شش ماه تاریخ انقضا و کپی اولین صفحه آن
 • چهار قطعه عکس سه در چهار برای گواهینامه بین المللی
 • همراه داشتن ماشین مورد نظر

شرایط کالای کابوتاژ چگونه است؟

کالاها و خودروهایی می توانند به صورت کابوتاژ ماشین یا کالا نقل و انتقال داشته باشند که اداره گمرک آن ها را تأیید کند. شرایط کالاهای دارای این مجوز به‌ گونه ای است محصولاتی که آن را دریافت کرده اند باید در موعد مقرر به کشور مقصد تحویل داده شوند، اگر در زمان درج شده در این مجوز به مقصد نرسند صاحب بار متحمل جریمه های فراوانی می شود.

کالاهای ممنوع برای صادرات تنها زمانی می توانند این مجوز را دریافت کنند که اداره گمرک آن ها را تأیید کند و صاحب بار نیز مؤظف است پروانه این مجوز را در طول حمل و نقل با خود به همراه داشته باشد که در ادامه بیشتر درباره آن ها گفت و گو خواهیم کرد.

کابوتاژ‌ ماشین یعنی چه؟

کابوتاژ ماشین به این معناست که گاهی افراد تمایل دارند برای مسافرت به خارج از کشور ماشین شخصی خود را به همراه داشته باشند که در این صورت باید از طرف اداره گمرک مجوز خروج آن صادر شود. با دریافت این مجوز دیگر لازم به پرداخت حقوق ورودی، سود بازرگانی و عوارض گمرکی نمی باشد و تنها تعرفه های گمرکی این مجوز باید پرداخته شود.

با داشتن این مجوز، می توان در کشور مقصد تردد داشت. بنابراین برای دریافت این مجوز لازم است اول به گمرک مبدأ مراجعه کرد بعد با نشان دادن این مجوز به مامور نگهبانی اداره گمرک، برگه مجوز مورد بررسی قرار بگیرد و مهر برای خروج آن زده شود. این مجوز تا یک سال معتبر می باشد.

مراحل کابوتاژ ماشین

چه مدارکی برای کابوتاژ ماشین و کالا لازم است؟ گاهی ممکن است افرادی تمایل داشته باشند که با خودروی شخصی خود به مسافرت خارج از کشور بروند که در این صورت ماشین شامل کالاهایی می شوند که برای حمل و نقل به داشتن این مجوز احتیاج دارند. برای  مسافرت به خارج از کشور با اتومبیل شخصی همراه داشتن مجوزی که اداره گمرک آن را صادر کرده است الزامی می باشد در غیر این صورت خودرو را نمی توان از کشور خارج‌ کرد.

در این بخش باید پروانه مجوز دریافت کرده را به همراه داشت زیرا ارائه آن نقش مجوزی را ایفا می کند که نشان دهنده این است شما تعرفه ها و اسناد مورد نیاز برای حمل ماشین را به همراه دارید.

 باید به این نکته توجه داشت که هم برای رفتن به دیگر کشورها و هم برای ورود به کشور ایران باید بر روی مجوز کابوتاژ مهر ورود زده شده باشد و این مجوز برای خودرو به مدت یک سال معتبر است. هم چنین به خاطر داشته باشید در طی دریافت این مجوز لازم است خودرو مد نظر را همراه خود داشته باشید.

نکات مهم جهت کابوتاژ کالا

برای کابوتاژ ماشین و کالاها باید به  نکاتی توجه کرد تا از ایجاد مشکلات احتمالی پیشگیری کرده باشید. در ادامه  نکات مهم را بیان می کنیم:

 • زمانی اداره‌ گمرک‌ قادر به صدور تأییدیه می باشد که یقین پیدا کند کالاها را می توان به صورت قانون کاپوتاژ تا کشور مورد هدف جا به جا کند.
 • کابوتاژ‌ ماشین و کالا حتما باید در موعد مشخص شده که سازمان گمرگ کشور صادر کننده آن را تعیین کرده است صورت بگیرد. نحوه تعیین این مدت زمان توسط سازمان مربوطه به نوع ابزار‌حمل و نقل بار، طول مسیر و شرایط آن و فصل حمل و نقل بستگی دارد.
 • اگر کابوتاژ ماشین و کالا در موعدی که مشخص شده است تمام نشود، اداره گمرک صاحب آن به پرداخت خسارت جریمه می کند.
 • اگر محصولات از انواع کالاهایی باشد که کشور در زمینه صادرات آن قوانینی تعیین کرده باشد، مالک آن یا نماینده صاحب بار مجبور است که اگر بار به کشور هدف نرسید تمام قوانین و شرایط مربوط به آن را ضمانت کند تا در مقابل اداره گمرک اجازه کابوتاژ آن را بدهد.
 • اگر محصولاتی جزء کالاهای ممنوعه برای صادرات باشند، کابوتاژ ماشین و کالا برای آن ها ممنوع اعلام می شود مگر این که اداره گمرک مجوز آن را صادر کند که در این صورت مالک بار وظیفه دارد پولی را به عنوان سپرده به گمرک پرداخت کند.
 • مالک کالا در صورت استفاده از کابوتاژ ماشین و کالا ملزم است در طول نقل و انتقال کالا پروانه صادر شده آن را همراه خود داشته باشد و مرسوله را از راه هایی که مجاز هستند بیرون ببرد.
 • اگر در طی نقل و انتقال اتفاقی پیش بیاید و در موعد اعلام شده کابوتاژ تمام نشود، باید صاحب بار با بیان دلایل خود درخواست کند که مدت آن را تمدید کنند.
 • برای  تمدید مدت  کاپوتاژ محصولاتی که برای صادرات ممنوع، غیر مجاز و یا مشروط هستند، لازم است که کشور وارد کننده کالا مطلع شود. اگر این درخواست تمدید بعد از تاریخ تعیین شده پروانه کابوتاژ باشد، اداره گمرک بعد از تمدید، مبلغ جریمه را که صاحب بار باید پرداخت کند مشخص خواهد کرد.

برای چه نوع کالاهایی استفاده از کابوتاژ مجاز است؟

کابوتاژ ماشین و‌کالا برای تمامی محصولاتی مجاز است که بدون مشکل از کشور صادر می شوند، بنابراین کالاهایی که صادرات آن ها در داخل کشور ممنوع است نمی توانند از این قانون بهره ببرند.

البته باید به این نکته توجه داشت کالاهایی ممنوعه زمانی می توانند از این قانون استفاده کنند که اداره گمرک مجوز آن را صادر کرده باشد که در این صورت مالک کالا باید در زمانی که سازمان مربوطه مشخص کرده است از گمرک صادر کننده کالا تا گمرک وارد کننده آن بار خود را ارسال کند اگر غیر از این باشد مالک بار باید خسارت پرداخت کند.

سوالات متداول

کابوتاژ به چه معناست؟

منظور از این واژه که به اصطلاح مسالحه نیز به آن گفته می شود نقل و انتقال کالا از یک نقطه به نقطه دیگر از یک کشور می باشد که از طریق دریا یا رودخانه های مرزی صورت می گیرد.

آیا استفاده از کابوتاژ برای تمام کالاها مجاز می باشد؟

این مجوز تنها قابل استفاده برای کالاهایی می شود که صادرات آن ها از طرف اداره گمرک کشور بلامانع است در غیر این صورت کالاهای ممنوعه یا مشروط فقط در صورت تأیید اداره گمرک می توانند این مجوز را دریافت کنند.

چه مدارکی برای کابوتاژ ماشین لازم است؟

علاوه بر خودرو مدارکی همچون برگ سبز خودرو، سند کارخانه، بیمه نامه خودرو و کارت ماشین، مدارک شخصی صاحب خودرو( گواهینامه، کارت ملی، شناسنامه و پاسپورت اعتباردار و عکس سه در چهار)  مورد نیاز است.

تاریخ انقضای کابوتاژ کالاهای ممنوعه یا مشروط چگونه تمدید می شود؟

برای تمدید مجوز این نوع کالاها باید کشور هدف را اطلاع رسانی کرد، اگر این درخواست بعد از گذشت تاریخ انقضای پروانه این مجوز باشد بعد از توافق اداره گمرک، جریمه آن را نیز برای صاحب بار تعیین می کند.

جمع بندی

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در تلاش بوده که تمام اطلاعات لازم در رابطه با کابوتاژ ماشین و کالا را برای شما همراهان گرامی به طور کامل شرح دهد. در این مقاله تمامی سوال های در رابطه با این قانون مانند کابوتاژ چیست، نکات مهم آن کدام اند، منظور از داشتن این مجوز چیست، مراحل آن چگونه است را توضیح دادیم.

همراهان عزیز اطلاعات مفیدی درباره این قانون و نحوه انجام آن کسب کرده اند. همچنین می توانید از دیگر خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در زمینه خدمات حمل بار هوایی و دریایی از کشورهای چین و امارات بهره ببرید و در صورت نیاز با کارشناسان شرکت ارتباط برقرار کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x