راهنمای-کامل-مغایرت

مغایرت گمرکی چیست؟ (راهنمای کامل)

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

فرآیند ترخیص کالا از گمرک شامل مراحل مختلفی است و قوانین خاص خود را دارد؛ برای ترخیص کالا باید این مراحل را طی کنید و قانون امور گمرکی که در این فرآیند وجود دارد را رعایت کنید. اما در این بین مشکلاتی در روند ترخیص کالا ایجاد شده است که باعث تاخیر در آن می شود.

یکی از همین مشکلات مغایرت گمرکی است که بسیاری از بازرگانان اطلاعی راجع به آن ندارند و در هنگام ترخیص کالا با آن مواجه می شوند. به طور کلی، مغایرت های گمرکی، تفاوت ها و مغایرتی است که هنگام اظهار کالا و قبل از ترخیص کالا به تجار رخ می دهد. این انحرافات گمرکی خسارات مالی زیادی برای دولت به همراه خواهد داشت؛ همچنین می تواند منجر به تفاوت در تعرفه های گمرکی و سود تجاری شود.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که در هنگام ترخیص کالا از گمرک با این مشکل مواجه می شوید، تا انتها با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

مغایرت گمرکی چیست؟

واژه مغایرت در کلمه دوگانگی به معنای وجود اختلاف یا عدم تطابق است. از نظر گمرک بی عدالتی به هرگونه اختلاف پس از اعلام کالا و قبل از ترخیص کالای دریافتی، مغایرت گمرکی گفته می شود که در قانون امور گمرکی موجب ضرر مالی دولت شده و مستلزم استیفای مابه التفاوت مناسب می باشد.

در صورت مشاهده اختلاف گمرکی در مورد ترخیص کالا از گمرک در صورت اطلاع رئیس گمرک علاوه بر دریافت مابه التفاوت، جریمه ای بین 10 تا 100 درصد محاسبه می شود. هرگونه مغایرت در گمرک تخلف از قانون است. کشف هرگونه مغایرت در اظهارنامه و کشف صاحب کالا یا نماینده قانونی وی در مدارک مربوط به اظهارنامه و پس از اظهار کالا و قبل از ترخیص کالا از گمرک است.

در واقع، هر گونه مغایرتی که به ضرر مالی دولت باشد، می توان گفت که شامل مغایرت های گمرکی نیز می شود. به عنوان مثال، در قانون امور گمرکی مغایرت در اسناد و کالاهای مشخص شده، مغایرت های گمرکی محسوب می شود.

لیست مهمترین انواع مغایرت گمرکی

همانطور که گفتیم، مغایرت گمرکی به هرگونه بی عدالتی گفته می شود که بعد از اعلام کالا و قبل از ترخیص کالا از گمرک ایجاد می شود. در قانون امور گمرکی این مغایرت انواع مختلفی دارد که در رابطه با هر کدام از این موارد در ادامه توضیح خواهیم داد.

کم اظهاری در مورد ارزش، تعداد، مقدار و وزن محصول

در این موارد، اظهارکننده ممکن است قیمت، وزن و مقدار واقعی کالا را کاهش دهد. گمرک این مغایرت گمرکی را به روش های زیر تشخیص می دهد:

  • یافتن تفاوت قیمت کالاها با مراجعه به مواد قانون امور گمرکی مرتبط با این تفاوت
  • یافتن مغایرت وزن کالا برای اندازه گیری کالا یا روش های پذیرفته شده موجود نسبت به وزن واقعی یا وزن قانونی
  • تشخیص عدم انطباق گمرک در خصوص کمیت و مقدار محصول در ترخیص کالا از گمرک با ارزیابی فیزیکی محصول و کنترل وزن واحد محصول و انطباق آن با میزان اعلامی

نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه کنید این است که تعیین مغایرت کم اظهاری در وزن، تعداد و کمیت  ترخیص کالا از گمرک برای محاسبه حقوق واردات قابل اعمال برای کالاهای اظهار شده مهم و بسیار مفید است.

در سه مورد ذکر شده، در ترخیص کالا از گمرک نظر گمرک قطعی نیست و در قانون امور گمرکی در صورت عدم رعایت آن توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی، می توان آن را به ستاد مربوطه ارائه و در صورت نیاز در گمرک رسیدگی کرد.

عدم صحت تعرفه اظهارشده و مأخذ تعرفه 

در صورتی که گمرک تعرفه اعلامی را صحیح نداند و کالا با استناد فوق در سایر تعرفه ها طبقه بندی شود، موضوع انحراف محسوب می شود. ضمناً در صورتی که گمرک تشخیص دهد مبدأ واقعی کالای اظهار شده کمتر از مبدأ صحیح است. در نتیجه، دولت به دلیل مغایرت در منبع تعرفه متحمل زیان می شود.

اظهار محصول مجاز یا مجاز مشروط به عنوان محصول مجاز و مجاز مشروطی دیگر

در این مورد به اسناد جعلی استناد شده و حق ورود کمتری نقض شده است. اسناد جعلی اسنادی هستند که مشخصات ذکر شده از قبیل کیفیت، کمیت، جنس و وزن با کالای اظهار شده مطابقت نداشته و یا جعل باشد.

وجود محصولی اضافی یا غیر هم نوع دیگری به همراه محصولی اظهارشده

 اگر موارد اضافی و موارد ذکر شده وجود داشته باشد که در اسناد ارائه شده با شرایط ذکر نشده باشد، طبق قانون امور گمرکی آن کالا مضر تلقی می شود و نصب غیر قانونی است. توجه داشته باشید که در مورد ترخیص کالا از گمرک نیز استثناهایی وجود خواهد داشت.

مشاهده هر نوع اختلافی در مورد محصول از جمله مقدار، وزن، بسته بندی و …

از جمله انحرافات گمرکی، تشخیص تفاوت های مربوط به ویژگی های کالا، از جمله وزن و حجم کالا است. فرهنگ ها این اختلاف را به روش های زیر تشخیص می دهند:

  • در تئوری آزمایشگاهی استاندارد، تمایز بین اندازه گیری کم یا زیاد و تعیین دستور زبان اشیایی مانند لباس
  • وزن قانونی کالاهای اعلام شده در پالت یا کانتینر را در شرایطی مانند دریافت حقوق ورودی بر اساس وزن کالا محاسبه می کند (برای تعیین وزن خالص کالا، وزن تقریبی ظرف یا پالت را از وزن ناخالص کم کنید)
  • ارزیابی وزن محصولات تولید انبوه بر اساس روش های استاندارد بین المللی مانند تعیین وزن محصولات جامد و وزن محصولات مایع

 چگونگی تشخیص مغایرت های گمرکی توسط گمرک

 شاید برای شما هم سوال باشد که مغایرت گمرکی چگونه مشخص می شوند؟ همانطور که میدانید، در قانون امور گمرکی، مغایرت های گمرکی که قبل از ترخیص کالا ایجاد می شود، باید توسط خود گمرک تشخیص و تعیین شود. به طور کلی گمرک به روش های زیر این مغایرت ها را تشخیص می دهد:

  • با گرفتن تئوری آزمایشگاهی استاندارد و تعیین وزن کالا (در مورد سایر کالاها مانند منسوجات) مشخص می شود، کالا در اندازه کوچک اظهار یا در اندازه بزرگ شسته می شود.
  • وزن مجاز محصول مشخص شده را با درب یا جعبه وارد کنید. در مواردی که حقوق ورودی بر اساس وزن کالا اخذ می شود. وزن کالا مجموع وزن با کلیه بسته بندی های داخلی و خارجی و کانتینر سالم در هنگام اظهارنامه گمرکی بر اساس وزن تخمینی کانتینر است که نسبت آن توسط هیئت وزیران تعیین می شود.
  • محاسبه وزن خالص کالاهای اظهار شده عمدتاً بر اساس روش‌های رایج بین‌المللی که شامل چک پیش‌نویس (تعیین وزن کالای جامد) و چک مقدماتی (تعیین وزن کالای مایع) است.

 راهکاری جهت عدم ایجاد مغایرت گمرکی از دیدگاه گمرک و قانون امور گمرکی

اظهارات کتبی یا شفاهی که اظهارکننده باید طبق مقررات این قانون وضعیت مغایرت گمرکی (واردات قطعی، واردات موقت، واردات موقت برای معالجه، ترانزیت خارجی، ترانزیت داخلی، مرجوعی) را در رابطه با کالا تعیین کند، اظهارنامه کالایی که ارائه دهنده اطلاعات آن برای اجرای مقررات گمرکی در ترخیص کالا از گمرک  ضروری است.

بر اساس این تعریف، اظهارکننده موظف است طبق روال پذیرفته شده و بر اساس قانون امور گمرکی، اطلاعات لازم را ارائه کند تا موجب تخلف گمرکی و پی بردن به تفاوت در گمرک نشود. برای جلوگیری از درگیری با گمرک کافی است با کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید.

سوالات متداول

مغایرت گمرکی چیست ؟

 مغایرت گمرکی به هر گونه بی عدالتی که قبل از ترخیص کالای دریافتی ایجاد شود گفته می شود. این مغایرت یکی از مشکلاتی است که باعث ایجاد ضرر های مالی برای دولت ها می شود.

مهمترین مغایرت های گمرکی کدام اند ؟

در قانون امور گمکی، مغایرت های گمرکی انواع مختلفی دارند که در ترخیص کالا از گمرک مهمترین آن ها شامل کم اظهاری در مورد ارزش محصول، مقدار محصول و وزن محصول، صحیح نبودن تعرفه اظهار شده و مأخذ تعرفه، اظهار محصولات مجاز، هر گونه اختلاف در مورد محصول مانند مقدار، وزن، بسته بندی و وجود محصول اضافی یا غیر هم نوع می شود.

مغایرت های گمرکی توسط گمرک، چگونه تشخیص داده می شوند؟

گمرک به سه طریق می تواند مغایرت گمرکی را تشخیص دهد که اولین روش تعیین وزن کالا است؛ یعنی کوچک یا بزرگ بودن اندازه کالا را مشخص می کنند. دومین روش برای تشخیص، این است که وزن کالا را به طور مجموع در نظر می گیرند. یعنی وزن مجاز محصول را با جعبه خود محصول اندازه گیری می کنند. آخرین روشی که گمرک برای تشخیص استفاده می کند، محاسبه وزن خالص کالا است.

از نظر گمرک چه راهی برای عدم مغایرت گمرکی وجود دارد؟

مهمترین و موثرترین راه برای جلوگیری از مغایرت های گمرکی در ترخیص کالا از گمرک، این است که اطلاعات لازم را بر اساس قانون و به طور کامل ارائه کنید تا باعث تخلف در گمرک نشود. اطلاعات کامل در رابطه با کالا، در قانون امور گمرکی از موارد بسیار ضروری به حساب می آید.

جمع بندی

امروزه واردات، صادرات با افزایش ورود کالا به کشورهای مختلف از طریق تجارت و بازرگانی، قوانین گمرکی پیچیده تر شده و کوچکترین اشتباهی می تواند هزینه های زیادی را برای عزیزان به دنبال داشته باشد. مغایرت گمرکی نیز یکی از همین مشکلات بر اساس قانون امور گمرکی در ترخیص کالا از گمرک است که متوجه اکثر بازرگانان می شود.

به همین دلیل همکاری با یک شرکت توانمند و با تجربه یکی از اصول تاثیرگذاری بر ترخیص گمرکی کالا خواهد بود. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با چندین سال فعالیت مفید و کاربردی در بخش بازرگانی، آماده کمک به واردکنندگان و صادرکنندگان معتبر در زمینه هایی مانند ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، حمل و نقل کالا و ترخیص کالا می باشد.

همچنین برای ارسال بار دریایی، ارسال بار زمینی، ارسال بار هوایی، ارسال درب به درب کالا و دریافت اطلاعات در رابطه با قوانین امور گمرکی، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x