لندینگ-کرافت-و-ویژگی-های-آن-در-حمل-و-نقل-چیست؟

لندینگ کرافت و ویژگی های آن در حمل و نقل چیست؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

ایران به دلیل این که در قسمت های شمالی و جنوبی خود حدود سه هزار کیلومتر خط ساحلی جای داده و به آب های آزاد نیز دسترسی دارد، یک کشور کاملا دریایی به حساب می آید. بنابراین از گذشته تاکنون بیشتر فعالیت های بازرگانی و تجاری خود را از طریق آب های آزاد انجام داده است، به همین دلیل از اصلی ترین روش های نقل و انتقال کالا در زمینه واردات و صادرات می توان به حمل و نقل دریایی اشاره کرد.

به این خاطر هر تاجری باید برای نقل و انتقال بار از طریق دریا، ابزار و وسیله نقلیه مرتبط با آن را شناسایی کند و در مورد آن ها اطلاعات کافی را به دست آورد. از وسایل حمل و نقل بار به روش دریایی می توان به لندینگ کرافت اشاره کرد.

در ادامه این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به سوالاتی مانند مفهوم لندینگ کرافت، نحوه کار با آن، تفاوت آن با بارج را پاسخ خواهیم داد و همچنین مزایا و معایب آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم تا پایان ما را همراهی کنید.

لندینگ کرافت چیست؟

یکی از ابزارهای نقل و انتقال در روش دریایی لندینگ کرافت می باشد. در سال های دور این نوع از حمل و نقل فقط مختص نقل و انتقال نیروهای نظامی بود، اما اکنون هم برای حمل نیروهای نظامی کاربرد دارد و هم در زمینه تجارت از آن استفاده می شود. به علت به صرفه بودن هزینه ها از این روش برای نقل و انتقال بارگنج ها استفاده می شود.

نخستین باری که از این وسیله حمل و نقل استفاده شده جنگ جهانی اول بوده و بعد از آن نیز در جنگ جهانی دوم به کار برده شده است که همین امر باعث شد که بسیار مورد توجه قرار بگیرد. از مهم ترین نمونه های ین روش از حمل و نقل می توان به  نبرد نورماندی و جنگ اقیانوس آرام بوده اشاره‌ کرد. نام دیگر آن نیز، ناوچه آبی خاکی می باشد.

به طور کلی این وسیله حمل و نقل دریایی، دارای یک موتور می باشد که توسط نیروی محرکه خود حرکت می کند. این ابزار حمل و نقل در ابعاد گوناگون و طراحی های متنوع ساخته می شوند که در قسمت جلوی خود دربی دارند که در هنگام باز شدن سطحی ایجاد می کنند که شیب دارد و توسط آن عملیات بارگیری و تخلیه صورت می گیرد.

نحوه کار لندینگ کرافت

لندینگ کرافت به دلیل دارا بودن موتور می تواند توسط نیروی محرکه ی خود روی آب حرکت کند که از کاربرد های مهم آن می توان به نقل و انتقال بار در زمینه واردات و صادرات در کانال ها و جزیره ها اشاره کرد. از این وسیله نقلیه به دلیل بزرگ بودن، برای نقل و انتقال ماشین ها و بارهایی که به صورت فله ای هستند استفاده می شود.

این وسیله نقلیه برای جا به جایی کامیون ‌ها و تریلی ‌ها، انواع بارگنج ها و کانتینر‌های یخچالی و همچنین ماشین آلات سنگین ساخت و ساز و راه سازی استفاده می شود. در زمان اوج بیماری کرونا ارسال بار به کشورهای دیگر از جمله کشور های عربی فقط به این روش امکان پذیر بود، چون استفاده از این روش باعث تسهیل در تخلیه بار و صرفه جویی در زمان و هزینه بوده است.

 در کشورهایی همچون کشور قطر کالاهای صادراتی از جمله مواد غذایی  فقط از راه  بارگنج یخچالی پذیرفته می شوند که بهترین روش حمل آن ها همین روش می باشد. لندینگ کرافت دارای  بدنه ای با فرم ساده و آبخور کم است که توانایی جا به جایی  بارهای مختلفی را دارد‌. به همین خاطر این ابزار نقلیه در شرایط های خاص همانند آب های با عمق کم و بنادری که کمترین امکانات را دارند بسیار انتخاب مناسبی می باشد.

نقل و انتقال مسافر به واسطه این وسیله امکان پذیر نیست چون مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی جا به جایی مسافر را توسط این ابزار ممنوع اعلام کرده است. همچنین زمانی که شرایط آب و هوایی نامساعد است نیز حمل و نقل آن ها توقف پیدا می کند.

انواع مختلف لندینگ کرافت کدامند؟

لندینگ کرافت ها گنجایش مخصوص به خود را دارند، که تجار باید باتوجه به اندازه بار خود آن ها را انتخاب کنند. در واقع دریانوردان قبل از انتخاب وسیله حمل و نقل باید به ظرفیت بار توجه کنند، بعد از آن ابزار مورد نظر خود را انتخاب کنند تا با مشکلات رو به رو نشوند.

این ابزار شناور از لحاظ طول و عرض با همدیگر فرق دارند که با توجه به نوع بار انتخاب خواهند شد بنابراین باید به این مورد توجه کافی داشت. این شناورها در ابعاد مختلف ساخته می شوند که بر اساس حجم بار باید انتخاب شوند به عنوان مثال در کشور های عربی  مواد غذایی که فقط با کانتینرهایی که دارای یخچال هستند حمل شده اند پذیرفته خواهند شد.

تفاوت بارج با لندینگ کرافت

بارج ها با لندینگ کرافت دارای تفاوت هایی می باشند. از تفاوت های بارز این دو می توان به نحوه حرکت آن ها اشاره کرد. در واقع این شناورها به دلیل داشتن موتور، با نیروی محرکه خود روی آب ها شروع به حرکت می کنند. این شناور ها نسبت به بارج ها کوچک تر هستند که همین امر سبب پر سرعت بودن آن ها شده است. این شناور بیشتر برای نقل و انتقال بنادر و جزایر کاربرد دارد اما بارج ها بیشتر برای نقل و انتقال محصولاتی کاربرد دارد که در مسیرهای کوتاه، مبدأ و مقصد‌ محلی و منطقه ای بین بندرها و جزیره ها می باشند.

لندینگ کرافت ها در سطح جهانی در امر واردات و صادرات مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر برای جا به جایی کالاهایی همچون ماشین آلات سنگین، کانتینرهای یخچالی، مواد فله، انواع کامیون ها و ماشین ها به کار برده می شوند. بنابراین‌ این شناور ها نسبت به بارج ها از اهمیت فراوانی برخوردار هستند و توجه بسیاری را به‌ خود جلب کرده اند. در کشور جمهوری اسلامی ایران نیز به صورت پیشرفته شروع به ساخت این ابزار حمل و نقل شده است.

مزایا و معایب استفاده از لندینگ کرافت

لندینگ کرافت ها دارای مزایا و معایبی نیز می باشند که در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس درباره آن ها توضیحاتی خواهیم داد.

لندینگ کرافت ها بسیار قدرت تحمل بالایی دارند، به همین دلیل قادر به نقل و انتقال بارهایی که بسیار سنگین هستند نیز می باشند. این شناورها زمانی کاربرد دارند که کشتی قادر به حمل بار از کانال ها و رودخانه ها نباشند و همچنین با استفاده از این شناورها دیگر خبری از مشکلات اداری که در نقل و انتقال های بین المللی وجود دارد نیست.

در کنار مزایای ذکر شده لندینگ کرافت ها معایبی نیز دارند که‌ از مشکلات بارز آن می توان به عدم وجود محفظه یا انبار در آن اشاره‌ کرد. بنابراین با توجه به نبود آن دیگر کالاها در مقابل بلایای طبیعی محافظت نخواهند شد. تنها بعضی از این شناور ها ممکن است محفظه هایی سرپوشیده برای حفاظت از مرسوله ها در برابر شرایط جوی داشته باشند.

کدام کشورها بهترین لندینگ کرافت را دارند؟

بهترین لندینگ‌ کرافت ها در حاشیه خلیج فارس و دریای خزر ساخته می شوند که دراین صورت نقل و انتقال آن ها نیز به راحتی انجام می شود. بهترین نوع این شناورها دارای یک موتور هستند که به واسطه نیروی محرک موجود در خود شروع به حرکت می کنند. کشور ایران نیز به دلیل دسترسی به آب های آزاد در این زمینه شروع به ساخت شناورهایی با قابلیت مناسب کرده است که نیاز تاجران و بازرگانان را با ساخت این شناور رفع خواهد کرد. این ابزار حمل و نقل هم در زمینه تجاری و هم در زمینه نظامی کاربرد دارد.

سوالات متداول

لندینگ کرافت به چه معناست؟

این وسیله یک نوع شناور دریایی می باشد که در نقل و انتقال های دریایی مورد استفاده قرار می گیرد، در واقع از این وسیله برای نقل و انتقال نیروهای نظامی در سواحل و دریاها استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و با توجه به حجم بار انتخاب می شوند.

لندینگ کرافت چه معایبی دارد؟

از مهم ترین ایراد هایی که به چشم می آید، عدم سر بسته بودن آن ها و نداشتن انبار و محفظه می باشد که در این صورت بار در مقابل شرایط بد جوی محافظت نمی شود.

لندینگ کرافت ها برای نقل و انتقال چه کالاهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

از این شناور برای نقل و انتقال کالاهایی همچون ماشین، مواد فله، ماشین آلات سنگین، کامیون ها و کانتینرهای یخچالی استفاده می شود که با توجه به قدرت تحمل بالای آن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

لندینگ کرافت ها چگونه حرکت می کنند؟

این ابزار نقل و انتقال دریایی دارای یک موتور می باشد که توسط نیروی محرکه موجود در خود می تواند بر روی آب های آزاد شروع به حرکت کند که به طور معمول در هنگام واردات و صادرات کالا در کانال ها و جزایر استفاده خواهد شد.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در مورد  لندینگ کرافت و مزایا و معایب آن گفته شد، این شناور دریایی بیشتر زمانی که کشتی ها قادر به حمل بار نباشند مورد استفاده قرار می گیرند که تاجران با توجه به نوع و حجم بار و هزینه ای که مد نظر دارند می توانند این نوع از حمل و نقل دریایی را انتخاب کنند. به طور کلی این شناور برای نقل و انتقال های محلی و منطقه ای انتخاب بسیار خوبی می باشد و قابل دسترس نیز هستند.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با چندین سال سابقه درخشان در حوزه   منبع یابی کالا، حمل و نقل، بازرسی کالا در چین ، ترخیص کالا و … آمادگی لازم را جهت تسهیل  ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی را دارد. شما همراهان گرامی می توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x