معرفی-لشینگ-بار-و-دلیل-اهمیت-آن

معرفی لشینگ بار و دلیل اهمیت آن

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

بهتر است بگوییم که یکی از عملیات های بسیار مهم در فرآیند بارگیری کانتینر بالای عرشه و درب انبارها در ردیف های دوم به بالا، لشینگ بار یا به عبارت دیگر، مهار سازی کانتینرها در کشتی های باری است. عملیات لشینگ در کشتی به منظور مهار کردن کانتینرهای ردیف دوم به بالا، بر روی عرشه کشتی ها توسط قلاب ها و تسمه های بسیار محکم می باشد.

کانتینرهای بخش فوقانی، در این عملیات بسیار مهم با استفاده از تسمه و قلاب محکم می گردند. با انجام این عمل کانتینرهای مورد نظر هرگز لیز نمی خورند. لشینگ از تجهیزات مختلفی مانند قفل های چرخشی پایه، قفل های چرخشی نیمه اتوماتیک، تسمه بند، میله های لشینگی، گردان، ریخته گری گوشه ای، ابزار اضطراری و گریس تشکیل شده است. جهت آشنایی بیشتر در زمینه لشینگ و دلیل اهمیت آن تا انتهای مقاله شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را همراهی فرمایید.

تعریف لشینگ بار

همان طور که مطلع هستید فرآیند ایمن نگه داشتن کانتینرهای مربوط به حمل و نقل در کشتی های باری، لشینگ بار نام دارد. بر روی کشتی باری، بارگیری کانتینرهای حمل و نقل انجام می شود و پس از آن با کانتینرهای زیر آن ها در ساختار کشتی مستحکم می گردند. متصل شدن کانتینر توسط تجهیزات مختلفی از محموله همچون میله های گیره و قفل های پیچشی انجام می شود.

دقت داشته باشید که در سوراخ‌ های ریخته ‌گری گوشه ی کانتینر، قفل‌های پیچشی وارد می‌شود و سبب می‌شوند که گیره ‌های چرخان مربوط به قفل‌ ها درگیر گردند. این کار کانتینر را به همدیگر قفل می نماید و سبب محکم شدن آن ها جای خود می شود. علاوه بر این به منظور جلوگیری از آسیب دیدن محموله ها بر اثرضربه‌ های خیلی سنگین در طی فرآیند لشینگ در کشتی از کیسه‌ های تسمه ‌ای کامپوزیت و بندکشی استفاده می ‌شود.

به چند روش می توان از لشینگ بار استفاده کرد؟

لشینگ در کشتی به سه روش قابل انجام می باشد. هنگام ایمن سازی هر محموله، باید در یک کشتی کانتینری یک و یا ترکیبی از این روش ها استفاده گردد. جهت معرفی روش های لشینگ بار از شما عزیزان تقاضا داریم که  شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

قفل کردن

استفاده از قفل های مکانیکی به منظور محکم نمودن انواع محموله ها در محل فرآیند قفل کردن می باشد. این روش به عنوان موثرترین روش برای ایمن سازی محموله شناخته می شود که در بیشتر خدمات مربوط به حمل و نقل و پیک ضروری است. با توجه به این که قفل کردن یک روش بسیار موثر ایمن سازی می باشد، جهت انواع محموله های باری استفاده می گردد، بنابراین یک اقدام اساسی امنیتی است.

مسدود کردن

یکی دیگر از روش های ایمن سازی محموله، مسدود کردن است که در آن چیدمان پشته ها به شکلی است که از حرکت آن ها هنگام حمل و نقل جلوگیری به عمل می آورد. همچنین از گوه های فلزی یا چوبی، برای نگه داشتن کانتینر در جای خود استفاده می گردد. روش مسدود کردن در ایمن ساختن محموله های شکننده و یا حساس مثل مایعات و شیشه خیلی رایج است.

لشینگ بار

بهتر است بدانید که لشینگ بار یکی از روش های اولیه ایمن سازی بار می باشد که شامل استفاده از وینچ ها، کلاسورها و زنجیر برای نگه داری محموله و جلوگیری از جا به جایی آن در هنگام حمل و نقل می باشد. لشینگ در کشتی را می توان در داخل و خارج محموله استفاده نمود که سطح امنیت را تضمین نماید.

دلایل ضرورت لشینگ کانتینر

پنجاه و دو درصد از صنعت حمل و نقل کانتینری در داخل دریا انجام می شود. به همین دلیل به بالاترین و مهمترین وسیله ی تجارت تبدیل شده است. با توجه به اینکه در سراسر جهان دریا وسیله ی اصلی حمل و نقل بار می باشد، همیشه کشتی ‌ها در معرض سخت‌ ترین شرایط آب‌ و هوا قرار دارند، که سبب می‌شود لشینگ در کشتی بسیار مهم و حیاتی باشد.

به احتمال زیاد شرایط آب و هوایی و باد شدید هنگامی که بار از طریق دریا حمل می گردد، سبب 3 حرکت اصلی اقیانوس خواهد شد. وقتی که این جنبش ها رخ می دهند، یک نیرویی بر فریم کانتینر و لشینگ بار اثر خواهد گذاشت.

اگر لشینگ بار به درستی انجام نگردد و در حین حمل و نقل محموله ایمن نباشد، خطر سوانح حمل و نقل بسیار بالا است. بنابراین ممکن است که کانتینرها به درون اقیانوس سقوط نمایند و به دیگر محموله های مجاور نیز آسیب وارد نمایند، بنابراین کشتی و یا مهم تر از آن جان انسان ها را در کشتی به خطر اندازند.

ضروری ترین بخش حمل و نقل از طریق دریا، لشینگ در کشتی است، چرا که ایمنی نامناسب کانتینرها نه تنها جان انسان و اموال را تهدید می کند، بلکه محیط زیست دریا را هم مورد هجوم قرار می دهد. برای آشنایی با دیگر بخش های لشینگ با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید.

چه کسی مسئولیت لشینگ بار را به عهده دارد؟

کارگران بارانداز و یا استودورها افرادی هستند که در بندرگاه وظیفه ی لشینگ بار و جدا نمودن کانتینرهای مربوط به حمل و نقل را به عهده دارند. با این اوصاف به دلیل محدودیت‌ های مربوط به زمان و تمایل کشتی های مربوطه به گذراندن زمان کوتاه در داخل بنادر، خدمه ی عرشه روی فرآیند لشینگ در کشتی نیز می‌توانند کار کنند.

خدمه عرشه، پیش از لنگر انداختن در بندر شروع به جدا نمودن کانتینرها می نمایند. این عمل اجازه خواهد داد که کانتینر پس از اتصال بلافاصله تخلیه شود و در هزینه و زمان صرفه جویی گردد. برای جلوگیری نمودن از خطر هر گونه سانحه، خدمه ی کشتی هم به بررسی منظم بند مربوط به کانتینرهای حمل و نقل نیازمن هستند.

هنگام لشینگ کانتینر از چه تجهیزاتی استفاده می شود؟

فرآیند لشینگ بار استفاده از تجهیزات مختلفی را شامل می شود که عبارتند از:

قفل های چرخشی نیمه اتوماتیک

در فرآیند لشینگ در کشتی، قفل‌های چرخشی خودکار به نام EMI در میان دو کانتینر که بر روی هم قرار گرفته اند استفاده می گردد تا یک پشته ی بین آن ها تشکیل گردد.

قفل های چرخشی پایه

بارگنج های مربوط به نقل و انتقالات بر روی قفل های پیچشی پایه بارگذاری خواهند شد تا این اطمینان حاصل شود که دسته های مربوط به سیم بارگنج یا همان کانتینر به درستی در جای خود قفل شده است.

تسمه بند

هنگام فرآیند لشینگ در کشتی برای تثبیت محموله های داخل کانتینرها در حین حمل و نقل از تسمه بند استفاده می گردد. آن ها بسیار ایمن هستند و وزنشان به شکل قابل توجهی کمتر از زنجیرها، طناب های جوت  و سیم ها می باشد.

میله های لشینگی

میله های لشینگی در طی لشینگ بار، در طول های مختلفی ساخته و تولید خواهند شد که از یک طرف به بارگنج (کانتینر) و از طرف دیگر به عرشه ی کشتی بسته شده است.

گردان

به منظور تنظیم کشش بر روی لنگه ی کانتینر از گیره ‌ها استفاده می گردد. یک گیره از دو انتهای پیچ تشکیل شده است. یک سمت آن به میله ی اتصالی و به قالب گوشه ی کانتینر متصل می باشد، اما در عین حال طرف دیگر به صورت مستقیم به عرشه ی کشتی جوش می خورد.

گریس

گریس یک نوع ماده ی روغنی و غلیظ می باشد که به تجهیزات لشینگ در کشتی اعمال می گردد تا مطمئن شد که به خوبی تجهیزات نگهداری می گردند و به درستی عمل می کنند.

ابزار اضطراری

دقت داشته باشید که در صورت خرابی قفل پیچشی، ابزار اضطراری استفاده می گردد. این ابزار اجازه خواهد داد تا قفل پیچشی در حین بلند نمودن کانتینر باز باشد.

ریخته گری گوشه ای

ریخته گری ها بلوک های از جنس فولاد سه سوراخی می باشند که در گوشه ی کل کانتینرهای مربوط به حمل و نقل قرار خواهند گرفت و برای بلند کردن کانتینرها و همچنین اتصال به هم و به هر نوع حمل و نقلی، از آن ها استفاده می گردد.

تجهیزات لشینگ دارای چه علائمی هستند؟

تجهیزات لشینگ بار دارای علائم خاصی هستند. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در زیر علائم لشینگ در کشتی را برای شما عزیزان شرح داده است.

قدرت شکست (BS)

قدرت شکست نشان دهنده ی نقطه ای می باشد که در آن هر بخش از تسمه ی بار و یا دکل از کار می افتد. به عبارت بهتر، این قدرت حداکثر نیرویی می باشد که در یک کشش به شکل مستقیم می تواند بدون شکستگی یا شکست تحمل نماید.

کانتینریت لشینگ (LC)

کانتینریت لشینگ در صورت لشینگ مستقیم یا حلقه ای، نشان دهنده ی مقدار لشینگ بار است.

نیروی کشش استاندارد (STF)

نیروی کشش استاندارد نیز نمایانگر نیروی کششی می باشد که به وسیله ی SHF ایجاد و به لشینگ تحت وب منتقل می گردد. و برای تصمیم گیری این که آیا لشینگ در کشتی از بالا نیاز است یا نه استفاده می گردد.

نیروی استاندارد دست (SHF)

نیروی استاندارد دست نشان دهنده ی نیروی استاندارد ایده آل هندلینگ جغجغه می باشد که به طور معمول پنجاه daN می باشد.

سوالات متداول

در طی فرآیند لشینگ در کشتی برای جلوگیری از آسیب دیدن محموله ها چه نوع کیسه هایی استفاده می شود؟

به منظور جلوگیری از آسیب دیدن مرسوله های مشتریان هنگام انجام فرآیند لشینگ بر اثر ضربه‌ های خیلی سنگین بهتر است از کیسه‌ های تسمه ‌ای کامپوزیت و بندکشی استفاده شود.

روش مسدود کردن، در ایمن سازی چه محموله هایی استفاده می شود؟

هنگامی که تصمیم به ایمن سازی مرسوله هایی مانند کالاهای شکننده و یا حساس همچون مایعات و شیشه داریم، روش مسدود کردن کاربرد فراوانی دارد.

در بندرگاه، کارگران بارانداز چه نوع افرادی هستند؟

کارگران بارانداز و یا استودورها افرادی هستند که در بندرگاه وظیفه ی لشینگ بار و جدا کردن بارگنج های مربوط به نقل و انتقال را به عهده دارند.

در فرآیند لشینگ چه مواقعی از ابزار اضطراری استفاده می شود؟

توجه داشته باشید که در صورت خرابی قفل پیچشی، باید از ابزار اضطراری استفاده شود. این ابزار این مجوز را صادر خواهند کرد تا قفل پیچشی در حین بلند نمودن بارگنج یا همان کانتینر باز باشد.

جمع بندی

همان طور که در مباحث بالا نیز اشاره کردیم، لشینگ بارشامل سیم ها، طناب‌ها، بافته‌ها، تسمه‌ها، باندها، پیچ های بطری، زنجیرها و دیگر دستگاه‌ های نگهدارنده و کششی می باشد که اکثرا در کشتی ‌های کانتینری استفاده می گردد. فرآیند ایمنی کامل کانتینر های مربوط به حمل و نقل در کشتی های باری، لشینگ در کشتی است.

کانیتنر ها روی کشتی های باری بارگیری می گردند و سپس همراه کانتینر های زیر آن ها و در ساختار خود کشتی مستحکم خواهند شد. متصل شدن کانتینر از طریق تجهیزات متنوع محموله همچون میله های گیره و قفل های پیچی و انجام می گیرد. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با داشتن تجربه ی کافی در زمینه ی لشینگ آماده ی ارائه ی کلیه ی خدمات به صاحبان بار و تجار عزیز می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x