سند دوزبلاغ

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

اصطلاحات بسیار زیادی در صنعت حمل و نقل به ویژه در روش حمل بار زمینی وجود دارد که ممکن است معنی بسیاری از آن ها را ندانید و نیاز باشد برای ارسال بار با کامیون اطلاعات کافی در رابطه با آن ها داشته باشید. به عنوان مثال، اصطلاح سند دوزبلاغ به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین مفاهیمی شناخته می شود که شاید بسیاری از مردم نام آن را تا به حال نشنیده باشند. از این رو تصمیم داریم در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس برای شما عزیزان توضیح دهیم که سند دوز بلاغ چیست و چه کاربردی در صنعت حمل و نقل به روش زمینی دارد.

 برای اطلاع از کشورهایی که نیاز به این سند برای عبور کالا دارند، با این مقاله همراه باشید. همچنین اگر شما می خواهید دانش خود را در زمینه صنعت حمل و نقل گسترش دهید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس باشید و اطلاعات آن را به طور کامل مطالعه کنید.

آشنایی با سند دوزبلاغ
آشنایی با سند دوزبلاغ

سند دوزبلاغ چیست؟

سند دوزبلاغ در واقع همان هزینه ای می باشد که شرکت صادرکننده به تمامی کشور های مسیر کالا پرداخت می کند. توجه داشته باشید که این سند فقط برای کالا هایی که به روش زمینی ارسال می شود مورد استفاده قرار می گیرد و در روش هوایی کاربردی نخواهد داشت. برای درک بهتر مفهوم این سند و نحوه استفاده از آن به مثال زیر با دقت توجه کنید.

فرض کنید می خواهید کالای خود را از ایران به یکی از کشورهای اروپایی ارسال کنید. در این شرایط بدیهی است که کامیون حامل کالای شما باید از چندین کشور عبور کند تا به کشور اروپایی مورد نظر شما برسد. در این حالت، هر کشور مقصد باید هزینه ای را از کشور ارسال کننده کالا دریافت کند تا کامیون بتواند از جاده های آن کشور عبور کند. به همین منظور سند دوز بلاغ تقریباً به اندازه هزینه یک کامیون برای استفاده از جاده های کشورهای مختلف است و با استفاده از این سند به راحتی می توانید بین شهرهای مختلف کشورها، کالاها و مرسولات خود را عبور بدهید.

سند دوزبلاغ کامیون در کدام کشورها ضروری می باشد؟

بر اساس اطلاعاتی که  کمی قبل تر در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، به احتمال زیاد متوجه شده اید که ” سند دوزبلاغ کامیون” چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بخش بهتر است به این موضوع بپردازیم که شرایط دریافت این سند برای کامیون ها چگونه می باشد؟ صاحبان کامیون یا بار موظفند دوزبلاغ را از کشورهای ذکر شده در ادامه عبور دهند. در صورت نداشتن این سند مشکلات زیادی برای کالای شما به وجود خواهد آمد.

یکی از مشکلات این است که هنگام عبور از این کشورها، کالای شما برگردانده می شود و امکان انتقال کالا وجود ندارد. به همین دلیل، هنگام عبور از هر یک از این کشورها، حتما یک فرم دوزبلاغ به همراه داشته باشید. کشورهایی که داشتن این سند برای آنها الزامی است عبارت اند از:

ضرورت ارائه سند دوزبلاغ کامیون در کشورها
ضرورت ارائه سند دوزبلاغ کامیون در کشورها
 • روسیه
 • گرجستان
 • تاجیکستان
 • قرقیزستان
 • اوکراین
 • آلمان
 • مولداوی
 • ایتالیا
 • اتریش
 • اسپانیا
 • بلژیک
 • فرانسه
 • مجارستان
 • سوئد
 • لیتوانی
 • بلاروس
 • کرواسی
 • مقدونیه
 • اسلواکی
 • اسلوانی
 • استونی
 • جمهوری چک
 • صربستان
 • کانادا
 • آمریکا
 • استرالیا
 • آفریقا
 • تمام بنادر چین و هند

با توجه به مورد قبلی، ممکن است متوجه شده باشید که سند دوز بلاغ تقریبا در همه کشورها مورد نیاز است و هنگام عبور از این کشورها باید این مدرک را داشته باشید. همانطور که گفتیم این سند هم برای صاحبان بار و هم برای رانندگان کامیون بسیار مهم است. برای تهیه این سند می توانید با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید.

مشکلات برگه دوزبلاغ کدام اند؟

اگرچه داشتن فرم اظهارنامه یا همان سند دوزبلاغ برای کالا از مرز بسیار مهم است، اما اخذ آن با مشکلات زیادی همراه است که در این قسمت به آن می پردازیم. یکی از مهم ترین محدودیت های سند دوزبلاغ این است که صدور آن بسیار مشکل است و در صورت عدم وجود، صاحب کالا و حتی راننده کامیون با ضرر های اقتصادی هنگفتی مواجه خواهند شد. به همین دلیل بهترین کار این است که سند یا گواهینامه دوزبلاغ را از یک شرکت معتبر و متخصصان مجرب دریافت کنید. برای این کار ما شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را معرفی می کنیم. شما می توانید برا صدور برگه دوزبلاغ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 مهمترین محدودیت برگه دوزبلاغ
مهمترین محدودیت برگه دوزبلاغ

برگه دوزبلاغ در کدام کشورها ضرورت ندارد؟

در قسمت های قبلی متوجه شدید که سند دوزبلاغ در کدام کشورها الزامی است و نداشتن این سند چه مشکلاتی را برای راننده کامیون در هنگام عبور کالا به همراه خواهد داشت. حال باید بگوییم که در برخی از کشورها این مدرک الزامی نیست و شما می توانید بدون دریافت این مدرک، وسایل خود را با کامیون تحویل دهید. کشورهایی که نیازی به فرم دوزبلاغ ندارد شامل: ازبکستان و قزاقستان می باشد. مهم ترین دلیل عدم نیاز به گواهی دوز بلاغ در ازبکستان و قزاقستان، قراردادهای ایران و این کشورها می باشد. در نتیجه کامیون ها بدون مجوز می توانند از مرز عبور می کنند.

برای اطلاع از شرایط و قوانین موجود در دو کشور ازبکستان و قزاقستان، می توانید با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس صحبت کنید تا کارشناسان ما نکات لازم در این زمینه را در اختیارتان قرار دهند.

صدور برگه یا سند دوزبلاغ

لازم به ذکر است که سند دوزبلاغ برای نشان دادن این که راننده کامیون می تواند از کشور مورد نظر عبور کند تا به مقصد برسد، استفاده می شود. مهم ترین دلیل اخذ این گواهی، جبران کاهش عمر آسفالت در این کشور و ایجاد منبع درآمدی برای دولت است. زمانی که این سند صادر می شود، در واقع توافقی بین دو کشور انجام می شود که در آن آمده است که چه تعداد خودرو با مقادیر زیاد کالا می توانند از جاده های کشور عبور کرده و به آدرس مقصد برسند.

به عنوان مثال ایران با بسیاری از کشور های مرزی و نمونه هایی از کشور های بدون مرز قراردادهای دوزبلاغ امضا کرده است. در این قرارداد، تعداد کامیون ها نباید از مدت معینی که در قرارداد نوشته شده است بیشتر شود.

صدور سند دوزبلاغ
صدور سند دوزبلاغ

جمع بندی

در این مقاله ازشرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به طور کامل توضیح داده ایم که سند دوزبلاغ چیست و چرا رانندگان کامیون باید آن را دریافت کنند. همانطور که متوجه شدید این سند در فرآیند ارسال کالا به صورت بین المللی بسیار مهم است و به همین دلیل برای افزایش امنیت کالا و عبور قانونی از کشورهای مختلف باید این سند را داشته باشید. به همراه نداشتن این سند نیز، می تواند برای شما دردسر ساز باشد.  همچنین کشورهایی که نیاز به این سند دارند را در این مقاله به شما معرفی کردیم.

چنانچه سوالی در رابطه با  نحوه صدور این سند، ویژگی و شرایط آن دارید می توانید از کارشناسان با تجربه و متخصص ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس بپرسید.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه های مختلفی همچون حمل درب به درب کالا، ترخیص کالا از گمرک، انجام تشریفات گمرکی خدمات متنوعی را به شما عزیزان ارائه می دهد. همچنین در تهیه این سند نیز می توانید از کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس کمک بگیرید.

سوالات متداول

سند دوزبلاغ چیست؟

سند دوزبلاغ هزینه ای می باشد که شرکت صادرکننده به کشور هایی که کالا از آن عبور می کند، پرداخت می کند. این سند فقط برای کالاهایی که به روش زمینی ارسال می شود کاربرد دارد. این هزینه، به اندازه هزینه یک کامیون برای بهره مندی از جاده کشورهای دیگر می باشد. داشتن این سند، عبور محموله ها بین کشورها را تسهیل می کند.

سند دوزبلاغ کامیون در چه کشورهایی الزامی می باشد؟

کشورهایی که به همراه داشتن این سند در آن ضروری است شامل: روسیه، گرجستان، تاجیکستان، اوکراین، آلمان،ایتالیا، فرانسه، سوئد، بلاروس، کرواسی، چک، کانادا، آمریکا و ….. می باشد. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با کشورهایی که سند دزوبلاغ در آن ها الزامی است، با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس حاصل فرمایید.

سند دوزبلاغ چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

با توجه به اینکه این سند الزامی است اما اخذ آن با مشکل همراه است. یکی از مشکلاتی که این سند به همراه دارد این است که در صورت به همراه نداشتن آن، راننده کامیون و صاحب کالا از لحاظ اقتصادی با ضرر بسیار زیادی روبه رو خواهند شد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم برای تهیه این سند، از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس کمک بگیرید.

سند دوزبلاغ چگونه صادر می شود؟

این سند نشان می دهد که راننده کامیون می تواند از کشور مورد نظر به راحتی عبور کند. یکی از دلایل مهم اخذ این مدرک، ایجاد منبع درآمد برای دولت  و کاهش عمر مفید آسفالت می باشد.  این سند درواقع قراردادی بین دو کشور است و در زمان صدور این سند مشخص می شود که دو کشور چه مقدار می توانند خودرو از جاده ها عبور دهند و به مقصد برسانند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x