راهنمای-کامل-سامانه-EPL-گمرک-شنایی-با-نحوه-کار-و-مزایای-آن

راهنمای کامل سامانه EPL گمرک | آشنایی با نحوه کار و مزایای آن

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

سامانه EPL گمرک، بزرگترین سامانه اینترنتی ترخیص کالا از گمرک کشور است. بنابراین اگر واردکننده و تاجر بین المللی هستید حداقل یک بار نام سامانه گمرکی EPL را شنیده اید. این سامانه جامع امور گمرکی با هدف اصلی ساده سازی و یکسان سازی رویه های گمرکی در تجارت بین المللی طراحی شده است. این سیستم در گمرکات به خصوص در ترخیص کالا بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم شما را با این سامانه، نحوه کار با آن و مزایای استفاده از این سیستم آشنا کنیم. برای آشنایی بیشتر با این سیستم، مقاله شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را مطالعه کنید.

نحوه کار با سامانه EPL گمرک

سامانه EPL گمرک یکی از بهترین و مهمترین سیستم های ترخیص کالا در کشور است. سامانه جامع امور گمرکی در اصل مخفف  ELECTRONIC PACKAGING LIST می باشد که نقش موثری در اقتصاد ایران داشته است. این سامانه در کشور به عنوان سامانه پیچیده کار گمرکی شناخته می شود و فرآیند مهم ترخیص غیرحضوری کالاهای وارداتی را تسهیل می کند.

در ادامه نحوه کار با این سامانه را به شما توضیح خواهیم داد. همچنین، شما می توانید برای آشنایی بیشتر با نحوه کار با این سامانه گمرکی از کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس کمک بگیرید.

 • برای ورود epl.irica.ir را در مرورگر خود باز کنید؛ سپس نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید (در صورت فعال بودن کد شناسایی).
 • برای دریافت لاگین و رمز عبور باید شخصا به یکی از گمرکات مراجعه کنید.
 • کد فعال سازی خود را از اطلاعات گمرک دریافت کنید.
 • برای اشخاص حقیقی کد ملی و نام کاربری و برای اشخاص حقوقی کد ملی مدیرعامل، معرف شرکت می باشد.

شرکت ها علاوه بر نام کاربری و رمز عبور مدیرعامل، یک نام کاربری و رمز عبور و همچنین شناسه ملی شرکت نیز دارند که باید به نام کاربری مدیر عامل لینک شود. البته این کارکرد خاصی ندارد و محدودیت های زیادی دارد. با این حال، پس از ورود به سامانه EPL گمرک با استفاده از منو می توانید امور گمرکی خود را مدیریت کنید.

به چه دلایلی سامانه EPL راه اندازی شد؟

در گذشته که واردات بسیار کم بود، ترخیص کالا به صورت حضوری انجام می شد؛ اما امروز مشخص شده است که با وجود حجم بالای خرید در کشور، شرایط برای مشاوره حضوری فراهم نیست. البته مراجعه حضوری مشکلات زیادی از جمله شلوغی و صف های طولانی را به همراه داشت. به همین دلیل، بسیاری از موارد به درستی بررسی نمی شد. با توجه به شرایط فوق، سازمان های گمرکی و صاحبان کالا از سامانه EPL گمرک برای بهبود فرآیند ورود و ترخیص کالا استفاده می کنند.

چهار دلیل اصلی برای راه اندازی سیستم EPL به شرح زیر است:

 • تسریع فرآیند تایید
 • کاهش هزینه
 • افزایش شفافیت و کنترل
 • افزایش رضایت بازرگانان

این سامانه نوآورانه از سال 1392 به صورت پایلوت در گمرک آغاز به کار کرد و پس از اثبات کارآمدی، به عنوان بستر رسمی تجارت فرامرزی در تمامی گمرکات کشور پذیرفته شد.

سامانه جامع امور گمرکی  به صورت آنلاین و به راحتی با دسترسی به آدرس epl.irica.ir فعالیت می کند. این یک منبع ارزشمند برای صاحبان محموله و پرسنل ترخیص کالا از گمرک است که به آنها اجازه می دهد تا به راحتی فرآیند اظهار محموله را از هر نقطه ای کنترل و مدیریت کنند. از طریق این پلتفرم، کاربران می توانند اطلاعات و مدارک لازم را به نحو احسن به مقامات ارائه کرده و مجوزهای لازم را دریافت کنند.

سامانه EPL و زیرسیستم های آن

سامانه EPL گمرک پنجره ارتباطی با سازمان ها، شرکت ها، بیمه گذاران، ارسال کنندگان و اظهارکنندگانی است که مایل به انجام عملیات گمرکی خود در خارج از گمرک هستند. به این ترتیب این شرکت ها و سازمان ها می توانند با استفاده از سامانه EPL گمرک با مراجعه به سازمان امور مالیاتی عملیات خود را انجام دهند. سامانه جامع امور گمرکی دارای زیرسیستم های زیادی است که شامل موارد زیر است:

 •  سیستم پرداخت متمرکز
 • کدنویسی
 • احراز
 • مانیفست الکترونیکی
 • ارزش کالا TSC

شما عزیزان می توانید برای آشنایی بیشتر با ویژگی های این زیر سیستم ها با کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در ارتباط باشید.

استفاده از سامانه EPL چقدر مفید است؟

نقش سامانه EPL گمرک در کاهش تورم و تنظیم بازار را نمی توان نادیده گرفت. تمامی کالاهای وارد شده به کشور با استفاده از این سامانه بررسی و نام واردکننده نیز ثبت می شود. افزایش سرعت و نظم در تبادل کالا و گمرک یکی از کارایی های بارز سامانه جامع امور گمرکی است.

سیستم EPL با مزایای فراوانی که دارد در ماه های اخیر تعداد زیادی از بازرگانان را به خود جذب کرده است که نتیجه آن افزایش درآمد گمرکی تنها به دلیل راه اندازی سامانه هوشمند بوده است. امنیت بالا نیز در استفاده از این سیستم حائز اهمیت است. یکی از مزایای سیستم پیچیده امور گمرکی، در دسترس بودن اطلاعات کالا از زمان بارگیری از مبدا، جلوگیری از ورود کالای قاچاق و کاهش جرائم تجاری است.

مزایای استفاده از سامانه EPL

سامانه EPL گمرک طیف گسترده ای از ویژگی ها و مزایا را به کاربران خود ارائه می دهد که در جدول زیر بیان شده اند:

اظهارنامه کالا از راه دورامکان ارسال اظهارنامه کالا از راه دور را فراهم می کند و نیاز به حضور فیزیکی در گمرک را کاهش می دهد.
گزارش حمل و نقل از راه دور  کاربران می توانند از راه دور کالاهای حمل و نقل خود را گزارش دهند تا کارایی فرآیند لجستیک و حمل و نقل را افزایش دهند.
ارزش گذاری کالاها و وارداتسامانه EPL گمرک ارزش گذاری کالاهای وارداتی از کشور را تسهیل می کند و ارزیابی صحیح مالیات را تضمین می کند.
نظارت الکترونیکیاین سیستم قابلیت های نظارت الکترونیکی را فراهم می کند که امکان ردیابی و نظارت در زمان واقعی دارایی ها را فراهم می کند.
ارتباط با سازمانهای مرتبطکاربران ممکن است به ارتباطات دسترسی داشته باشند و از سایر سازمان‌های مرتبط که در تجارت بین‌المللی دخیل هستند خدمات دریافت کنند.
تبادل اطلاعات  EPLارتباطات و به اشتراک گذاری یکپارچه داده بین مقامات گمرکی و بنادر را بهبود می بخشد و عملیات تجاری کارآمد را ارتقا می دهد.
خدمات پیشخوان الکترونیکی EPLسامانه EPL گمرک، خدمات پیشخوان الکترونیکی را ارائه می دهد و کارهای اداری مختلف را ساده می کند.
کیف پول الکترونیکی  یک ویژگی کیف پول الکترونیکی را ارائه می دهد که تراکنش های مالی و پرداخت های مربوط به فرآیندهای گمرکی را ساده می کند.
ردیابی ملی کالا EPLامکان کنترل و ردیابی کالاها را در مراکز گمرکی در سراسر کشور فراهم می کند.
تأیید شرکت بیمه و حمل و نقلکاربران می توانند مشروعیت و مطابقت شرکت های بیمه بار و حمل و نقل را تأیید کنند و از یک محیط تجاری امن و مطمئن اطمینان حاصل کنند.

درواقع، سامانه جامع امور گمرکی با استفاده از قدرت فناوری، فرآیند ترخیص کالا از گمرک را متحول خواهد کرد و آن را برای همه سهامداران درگیر در تجارت بین‌الملل در دسترس‌تر، کارآمدتر و شفاف‌تر می‌کند.

سوالات متداول

نحوه کار با سامانه EPL به چه صورت است؟

برای ورود به سامانه EPL باید ابتدا نام کاربری و رمز عبور خودتان را وارد سامانه epl.irica.ir کنید. نام کاربری و رمز عبور را می توانید با مراجعه به گمرک دریافت کنید.

دلیل راه اندازه سامانه EPL گمرک چیست؟

از دلایل اصلی برای راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی، می توانیم به تسریع فرآیند تایید، کاهش هزینه ها، افزایش شفافیت، افزایش کنترل و افزایش رضایت تاجران اشاره کنیم.

زیرسیستم های سامانه EPL گمرک کدام اند؟

سامانه جامع امور گمرکی دارای چندین زیر سیستم است که می توانیم از میان آن ها سیستم پرداخت متمرکز، کدنویسی، احراز، مانیفست الکترونیکی، ارزش کالا TSC و چندین مورد دیگر اشاره کنیم. برای آشنایی بیشتر با این زیر سیستم ها به شما توصیه می کنیم با کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در ارتباط باشید.

استفاده از سامانه EPL چه مزیت هایی را به همراه دارد؟

مزیت های سامانه EPL شامل اظهارنامه کالا از راه دور، گزارش مربوط به حمل و نقل از راه دور، ارزش گذاری برای کالاها، نظارت الکترونیکی، ارتباط با سازمان های مرتبط، تبادل اطلاعات سامانه جامع امور گمرکی ، خدمات پیشخوان الکترونیکی، کیف پول الکترونیکی، ردیابی ملی و تایید شرکت بیمه و تایید شرکت حمل و نقل می شود.

جمع بندی

سامانه EPL گمرک یکی از سیستم های مفید پیاده سازی خدمات سفارشی است که معامله گران می توانند خدمات سفارشی مختلف را پیاده سازی کنند. به طور کلی استفاده از سامانه جامع امور گمرکی یکی از مسائل مهمی است که نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. به همین دلیل توصیه می شود که اجرا توسط افراد متخصص انجام شود. بهترین راه حل سریع و مطمئن برای رفع مشکلات گمرکی، سپردن آنها به شرکت های معتبر است.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، با سابقه طولانی و ممتاز در این زمینه یکی از بهترین شرکت های ترخیص کالا در ایران است. از این رو، مراحل صفر تا صد ترخیص کالا از گمرک را برای مشتریان زیر نظر ترخیص کاران حرفه ای و قانونی در کوتاه ترین زمان ممکن، با بهترین قیمت انجام می دهد. همچنین می توانید برای خدمات دیگری همچون ارسال بار، حمل درب به درب، حمل بار ته لنجی و … با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x