ریچتراک-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

ریچتراک چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

امروزه بیشتر شرکت ها و افراد با توجه به افزایش چند برابری قیمت زمین برای ساخت انبارها جهت نگهداری از محصولات و مواد اولیه، تلاش دارند که انبارهایی با ارتفاع بالا بسازند تا از فضای عمودی آن ها بیشترین استفاده را داشته باشند، پس با این اوصاف با قفسه بندی برای ارتفاع های بسیار زیاد، به یک وسیله ای برای جا به جایی بار با امکان بارگیری در ارتفاعات بلند نیاز داریم.

بنابراین تولید کنندگان تجهیزات انبارداری با توجه به سفارش خریداران محترم سعی تجهیزاتی را طراحی و تولید کنند که بتواند محموله ها را در ارتفاع بالا حمل نماید. یکی از پرکاربردترین دستگاه های ساخته شده در این خصوص، انواع ریچتراک است. امروز شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس قصد دارد شما را با کاربرد ریچتراک و لیست انواع آن و دیگر مسائل مربوط به آن بیشتر آشنا نماید.

معرفی ریچتراک

 بهتر است بدانید که ریچتراک (REACH TRUCKS) یک نوع لیفتراک می باشد، این دستگاه یکی از اصلی ترین تجهیزات انبارداری است که برای شما این امکان را ایجاد می کند که در راهروهای بسیار باریک هم حرکت کنید و به ارتفاع های بسیار زیاد نیز دسترسی داشته باشید، برای آشنایی با کاربرد ریچتراک ها بهتر است بگوییم که برخلاف لیفتراک این دستگاه برای کار در انبارهای با راهروی باریک طراحی شده است.

که دارای دو پایه ی بیرونی می باشد و وزن بار روی آن توزیع می گردد. در ساختار انواع ریچتراک یک و یا دو چرخ در زیر پایه ها قرار گرفته است. چرخ حرکتی هم در زیر موقعیت نشستن اپراتور تعبیه شده است.

برخلاف لیفتراک اپراتور مورد نظر به منظور نشستن درون انواع ریچتراک از قسمت کناری می نشیند، که علاوه بر بالا و پایین کردن شاخک های مربوطه، به جلو نیز ریچ می نماید و می تواند در راهروهای با عرض حدود دویست و چهل سانتی متر نیز عمل کند. برای آشنایی با کاربرد ریچتراک شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را همراهی فرمایید.

لیست انواع ریچتراک

همان طور که مستحضر هستید ریچتراک ها در حالی که به شکلی طراحی شده اند که قادر هستند بار را در ارتفاع های بسیار زیاد بالا ببرند، از انواع مختلفی تشکیل شده اند که به منظور سناریوهای مختلف در انبار استفاده می شوند. در ادامه کاربرد ریچتراک و انواع آن شرح داده شده است.

ریچتراک نوع Pantograph

  • این نوع ریچتراک برای شاخک های خود از طراحی مدل قیچی استفاده می نماید.
  • قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و همچنین می تواند در هر نوع عملیاتی با حجم بالا استفاده گردد.
  • در میان انواع ریچتراک نیاز به  نگهداری بسیار کمی دارد.
  • توانایی جا به جایی انواع پالت را دارا می باشد.

ریچتراک نوع  Moving Mast

  • این بالابر یک نوع سیستم هیدرولیک مورد استفاده قرار می دهد.
  • جهت تامین کردن خواسته های شرکت های حمل و نقل در دسترس است.
  • آسیب جسمی مرتبط با فشار به کارگر در این نوع از ریچتراک بسیار کم می باشد. چرا که به شکل  خودکار است و از یک بالابر بسیار قدرتمند تشکیل شده است.
  • در راهروهای باریک به خوبی مانور انجام می دهد.

دستگاه ریچتراک چه کاربردی دارد؟

مناسب ترین دستگاه برای کار در انواع سالن های سرپوشیده، سرد خانه ها، انبارهای مواد دارویی و غذایی، ریچتراک می باشد. با توجه به کاربرد ریچتراک و مانورپذیری بسیار بالا، این دستگاه که نوعی بالابر می باشد توانایی جا به جایی کالا در قسمت های باریک و با دقت زیاد را دارد. شعاع چرخش و طول کمتر، انواع ریچتراک را به بهترین گزینه برای انبارها تبدیل نموده است.

طراحی به صورت ایستاده برای راننده، سبب افزایش سرعت سوار و پیاده شدن و همچنین میدان دید بیشتر شده است. به طور کلی این بالابر یک نوع دستگاه لیفتراک است که در انبارها برای بالا بردن کالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ریچتراک با استاکر چه تفاوتی دارد؟

بهتر است بگوییم که استاکرها و انواع ریچتراک ها به منظور جا به جایی بار در انبارها استفاده می شود. اما در عین حال تفاوت هایی هم با همدیگر دارند که در این مقاله می خواهیم برای شما عزیزان تفاوت ریچتراک و استاکر و همچنین کاربرد ریچتراک ها و مزایای آن را بررسی کنیم.

ارتفاع مربوط به دکل و بارگیری

ارتفاع بارگیری استاکرها با توجه به طراحی آن ها نهایتا تا پنج متراست. اما در عین حال انواع ریچتراک ها با ارتفاع بارگیری تا دوازده متر هم طراحی شده است.

محل قرار گیری اپراتور

بهتر است بگوییم که در استاکرها، اپراتور مورد نظر یا روی سکویی که در پشت دستگاه مربوطه طراحی شده است می تواند قرار بگیرد و یا اینکه پشت استاکر به شکل پیاده حرکت کند. ولی با توجه به کاربرد ریچتراک در این دستگاه اتاقی به منظور نشستن اپراتور طراحی گردیده که در این اتاق قادر است بر روی صندلی بنشیند.

چرخ های مربوط به استاکر و ریچتراک

در اغلب برندها چرخ های مربوط به استاکر از جنس پلی اورتان است ولی در دستگاه ریچتراک در بیشتر برندها لاستیک های توپر کوچک یا بادی مورد استفاه قرار گرفته است.

از نظر ابعاد

به طور معمول استاکرها، نسبت به ریچتراک ها ابعاد کوچکتری دارند.

تامین نمودن انرژی مورد نیاز

هر دو دستگاه از نظر تامین انرژی شارژی هستند و بر طبق استاندارد طراحی، معمولا بعد از هشت ساعت شارژ (بر حسب یک شیفت کاری) می تواند به شکل مداوم ۸ ساعت (برحسب یک شیفت کاری) فعالیت کند. البته این مسئله به سلامت باتری دستگاه بستگی دارد.

توانایی مانور

به این نکته دقت داشته باشید که توانایی مانور در ریچتراک خیلی بیشتر از استاکر می باشد.

توانایی حمل بار در ریچتراک و استاکر

هم استاکرها و هم انواع ریچتراک ها توانایی حمل بار تا دو و نیم تن را دارا می باشند.

مزایای استفاده از ریچتراک

همان طور که اطلاع دارید بخش‌ های تولید، همچون بخش کشاورزی و دیگر بخش‌ های واردکننده و صادرکننده در حالی که همیشه به فضای ذخیره‌ سازی انبوه انبار نیازمند هستند، افزایش پیوسته ی خرید اینترنتی برای فضاهای ذخیره‌سازی بزرگ، سبب افزایش تقاضا می گردد. برای نگهداری کالاها، علیرغم تقاضای بسیار زیاد شرکت ها برای متراژ بیشتر، این کار می تواند سخت باشد، چرا که گسترش زمین به سطوح بالایی از سرمایه گذاری نیاز دارد و بعضی مشاغل برای زیاد شدن فضا برای محصولات به جا به جایی نیاز دارند.

با توسعه ی انواع مختلف کامیون‌های تجاری و کاربرد ریچتراک، برای اپراتور این امکان را ایجاد می کند که به اقلام موجود در قفسه‌ های چند متری در هوا به سرعت دسترسی داشته باشند. برای آشنایی با مزایای انواع ریچتراک ها شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را همراهی نمایید.

می توانند به مکان های بلند دسترسی داشته باشند

کامیون‌های دسترسی قاردر هستند که کالسکه ی چنگال را بسیار بالاتر از بدنه ی تثبیت ‌کننده ی خود، تا نه متر بکشند و از آن‌ها یا برای جمع‌آوری وسایل و یا برای رسیدن به قفسه‌های بلند استفاده می کنند.

 در فضاهای کوچک هم می توانند کار کنند

انبارها معمولاً تا زمانی که کاملا فضای آن ها پر شوند بسته بندی می گردند تا از فضای مورد استفاده تا حد بهینه استفاده گردد. حتی در فضاهای بسیار باریک یا در ارتفاع بسیار بالاتر، با کمی سر و صدا با کاربرد ریچتراک ها می‌توانند به این اقلام بسته‌ بندی شده برسند.

اجازه ذخیره نمودن بیشتر را می دهند

در یک انبار استفاده از انواع ریچتراک ها، فضا برای ذخیره‌سازی را تا حد زیادی بدون نیاز به افزایش دادن متراژ، گسترش می ‌دهند. چیدن محصولات به طرف بالا به این معنا می باشد که تعداد بیشتری را می‌ توانید در کامیون‌ها قرار بدهید و اطمینان پیدا کنید که می‌توانید سریع به اقلام مورد نظر دسترسی داشته باشید.

بدون نیاز داشتن به وزنه های تعادلی

ریچتراک ها طوری طراحی شده اند که پایه‌ های تثبیت‌کننده کار متعادل‌سازی آن ها را به انجام می رسانند و به وزنه ی تعادل اضافی نیاز نخواهند داشت.

راندمان را بسیار افزایش می دهند

انواع ریچتراک ها برای کار در منطقه های ذخیره ‌سازی با تراکم بسیار بالا طراحی می شوند که به جمع‌آوری و حمل سریع بار نیاز دارد، که جهت افزایش کارایی در انبار مورد استفاده قرار می گیرند.

برای اجرا ارزان می باشند

کاربرد ریچتراک ها بسیار کارآمد می باشد، چرا که به سوخت زیادی برای کارکردن احتیاج ندارند و به شکلی طراحی شده‌ که با حداقل تعمیر و نگهداری، هزینه‌ های عملیاتی بسیار پایینی دارند.

کار با آن ها راحت است

موقعیت صندلی کناری به اپراتور مورد نظر دید بسیار واضحی از دو شاخه ها نسبت به آن چه در غیر این صورت به دست می ید، خواهد داد. بهتر است بدانید که بعضی از لیفتراک ‌های دستی مجهز به مکانیزم کابین کج‌ شده هستند که دید را بسیار آسان‌تر می نماید و برخی هم دارای انواع محافظ‌ های سقفی باز می باشند.

ریچتراک ها ساکت هستند

همان طور که می دانید انبارها مکان های پر سر و صدایی هستند و این سر و صدا در محل کار سبب اختلال در جریان کار خوهد شد. از این رو برای محافظت از کارگران به تجهیزات ویژه ای نیاز است. بنابراین با استفاده از کاربرد ریچتراک ها می توان فضای کار نسبتاً بی‌صدایی ساخت.

سوالات متداول

ریچتراک ها دارای چند نوع می باشند؟

ریچتراک ها که برای بالا بردن اجسام در ارتفاعات زیاد به کار برده می شوند که از دو نوع Pantograph و Moving Mast تشکیل شده اند.

ریچتراک برای کار در چه سالن هایی مناسب است؟

ریچتراک ها بیشتر برای کار در انواع سالن های سرپوشیده، سرد خانه ها، انبارهای مواد دارویی و غذایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

از نظر فضا کاربرد ریچتراک ها چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

در یک انبار استفاده از انواع ریچتراک ها، تا حد زیادی فضا برای ذخیره‌سازی را بدون نیاز به افزایش متراژ، گسترش می ‌دهند.

به کاربردن ریچتراک ها چه شرایطی را فراهم می کند؟

به کار بردن ریچتراک ها این امکان را فراهم می کند که اجسام مورد نظر تا ارتفاع بیشتری بالا روند و از قدرت و تعادل زیادتری برخوردار باشند.

جمع بندی

همان طور که در مباحث بالا گفته شد، انبار نمودن اجسام در ارتفاع های زیاد بدون استفاده از ماشین های بالابر، امکان پذیر نخواهد بود. به همین منظور برای کار در انبار، داشتن یک دستگاه بالابر بسیار مهم و حیاتی می باشد.

در این مقاله سعی شد که توضیحات جامعی در خصوص انواع ریچتراک و تفاوت های آن با استاکر، مورد بررسی قرار گیرد. با کاربرد ریچتراک ها این امکان فراهم می گردد که اجسام تا ارتفاع بیشتری بالا روند و از قدرت و تعادل بیشتری برخوردار باشند. به شما پیشنهاد می دهیم که اگر چنان چه انبار شما فشار کاری زیاد، ارتفاع بلند و حجم اجسام زیادی دارد، حتماً از ریچتراک استفاده کنید.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، ارائه دهنده ی انواع خدمات در زمینه های مختلفی همچون حمل هوایی، حمل دریایی ، حمل زمینی، حمل ته لنجی، پست اکسپرس و… به شما همراهان عزیز می باشد، بنابراین می توانید با مراجعه به سایت شرکت، با پشتیبانی سایت و متخصصان در رابطه با حوزه کاری خود مشورت نمایید و پس از آن فعالیت خود را شروع کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x