پونک،مجتمع بوستان،واحد ۷۶۶ اداری

LOGO-FNXCARGO
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
LOGO-FNXCARGO
دوبه

دوبه چه کاربردی در حمل و نقل دریایی دارد؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف اصلی و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

امروزه در زمینه تجارت راهکارهای متنوعی برای جا به جایی محصولات و ترخیص کالا از اداره گمرک وجود دارد که بیشتر تجار و بازرگانان اطلاعات کافی درباره آن ها دارند. در شیوه حمل بار دریایی ابزار های گوناگونی برای نقل و انتقال بارهای وارداتی و صادراتی به کار برده می شود که هر کدام از آن ها فواید خاص خود را دارند.

یکی از این ابزارها، شناور دوبه می باشد که برای جا به جایی بار در سطح آب های آزاد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. شاید در ذهن خیلی از شما همراهان گرامی این سوال وجود داشته باشد که این نوع شناور چه کاربردی در حوزه تجارت دارد؟ شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس پیشنهاد می کند تا پایان مقاله همراه باشید تا اطلاعات کافی درباره این شناور دریایی را در اختیار شما قرار دهیم.

دوبه چیست؟

به طور معمول در حمل بار به شیوه دریایی، مرسوله ها به صورت های مختلفی بارگیری می شوند. به همین خاطر موقع نقل و انتقال محصولات، باید به حجم، وزن و میزان محصولات توجه داشت و طبق آن وسیله نقلیه برای حمل بار را انتخاب کرد. بنابراین در بین شناورهای دریایی و سنتی، شناور دوبه در حوزه نقل و انتقال کاربرد فراوانی دارد و بیشترین سهم را از نقل و انتقال کالا نصیب خود کرده است.

این شناور ابزاری است که به طور کامل مسطح می باشد و معمولا شکل آن شبیه مکعب مستطیل می باشد. این وسیله حمل بار دریایی بیشتر برای حمل بارهایی که به صورت خرده هستند و مسیر کوتاهی دارند به کار برده می شود. بیشتر این شناورها برای نقل و انتقال کالا بر روی آبراهه ها و رودها کاربرد دارند.

مزایا و معایب استفاده از دوبه در حمل و نقل دریایی

شناور دوبه دارای مزایای فراوانی می باشد که همین امر سبب شده است در حمل بار به شیوه دریایی کاربرد بسیار زیادی داشته باشد. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در ادامه مزایا و معایب این شناور را شرح خواهد داد:

شناور دوبه محفظه سرپوشیده دارد و دارای انبار می باشد که همین امر باعث شده است که کالاها از مشکلات احتمالی مانند شرایط بد جوی همچون بارش باران و طوفان در امان باشند. این شناورها هم موتور و هم موتورخانه دارند و مانند شناورهای دیگر به نیروی محرک خارجی و یدک کش نیاز ندارند. هم چنین به دلیل داشتن  طول و عرض وسیع و آبخور کوتاه، قابلیت گذر از تنگه ها و مناطق کم عمق را به راحتی دارند. بدنه این شناورها از جنس فلز می باشد که مقاومت آن را به شدت بالا برده است‌.

در این شناورها می توان برای تخلیه بار از جرثقیل کمک گرفت که باعث شده است در زمان صرفه جویی شود. این وسیله حمل بار اتاقی برای استراحت راننده کشتی تعبیه کرده است. با وجود همه ی این مزیت ها، نمی توان از معایب شناور دوبه ها به راحتی گذشت. این شناورها با وجود استحکام و گنجایش زیاد حمل کالا که دارند نمی توانند مسیرهای طولانی را طی کنند.

دلیل استفاده از دوبه در حمل و نقل دریایی

شناور دوبه انبار ویژه ای دارد که همین امر باعث شده گزینه مناسبی برای جا به جایی کالا محسوب شود. به این صورت که بارها داخل انباری قرار می گیرند که به طور کامل از شرایط بد جوی در امان هستند و محافظت می شوند تا دچار خسارت نشوند. از دیگر دلایلی که از این شناور در صنعت حمل و نقل دریایی استفاده می شود این است که برای مسیرهای کوتاه همچون رفتن از کانال ها و دریاچه ها بسیار کاربردی است.

به طور معمول هر یک از این شناورها  گنجایشی تقریبا بیست تن تا چندین هزار تن دارند و جنس بدنه آن ها نیز فلزی می باشد که استحکام بالایی در مقابل آسیب های احتمالی دارند.

از دیگر دلایل کارایی این شناور این است که برای تخلیه بار از چرثقیل های ویژه ای استفاده می شود و همچنین در مقایسه با نقل و انتقال با کشتی بسیار کم هزینه تر می باشند که بسیار صرفه اقتصادی دارد.

کاربرد دوبه در حمل و نقل

شناور دوبه در صنعت حمل و نقل دریایی بسیار پرکاربرد می باشد، زیرا با استفاده از این شناورها کالاهای  پرحجم به راحتی جا به جا می شوند. به دلیل مسطح بودن و مستطیلی شکل بودن حمل و نقل کالا با این شناورها بسیار راحت می باشد. این شناورها در سایزهای مختلفی ساخته شده اند که هر کدام ممکن است ظرفیتی بین بیست تا چندین هزار تن داشته باشند که با توجه به میزان و نوع و جنس بار انتخاب می شوند. از این وسیله نقلیه بیشتر برای مسیرهای کوتاه و جا به جایی کالاهایی همانند کانتینر، پالت، گونی و کارتن استفاده می شود.

در حمل و نقل کدام کالاها از دوبه استفاده می شود؟

همانطور که گفتیم از شناور دوبه بیشتر برای حمل بارهایی همچون انواع کانتینرها، پالت ‌ها، گونی و کارتن استفاده می شود. به تجار و بازرگانانی که کالاهای با وزن زیاد ندارند، در واقع در زمینه خرده بار فعالیت دارند و همچنین برای مسیرهای کوتاه کالا ارسال می کنند، پیشنهاد می شود که از این شناور ها برای جا به جایی بار خود استفاده کنند، چون بسیار به صرفه تر بوده و با سرعت بیشتری کالاها ارسال می شوند.

باید به این نکته توجه داشت در این شناورها بارها بر پایه نیروهای استاتیکی و دینامیکی مهار خواهند شد، مثلا نباید با طنابی که کشیده شده بار را بست. در واقع به کاربردن زنجیر یا کابل فولادی انتخاب مناسبی می باشد و هر فردی که روی شناور دوبه می رود حتما باید جلیقه نجات به تن داشته باشد تا از مشکلات احتمالی کاشته شود.

انواع دوبه کدامند؟

شناور دوبه به دو روش سنتی و بلوکی ساخته خواهند شد. در روش سنتی، ورقه هایی که پهن هستند به همدیگر وصل می شوند و سپس به وسیله جوشکاری نبشی ها را جوش می دهند. در آخرین مرحله ورقه ها را به قاب هایی که ساخته شده اند متصل می کنند. از این روش بیشتر برای شناور هایی که بزرگ نیستند استفاده می شود.

در روش بلوکه همان طور که از نامش پیداست،  از بلوک های مجزا از هم ساخته خواهند شد و در انتها همه ی آن ها را به همدیگر وصل می کنند. ساخت این شناور به روش بلوکه نیازمند دقت بالایی می باشد اما زمان ساخت آن کم است.

این شناورها با توجه به کارایی که دارند در صنایع مختلف ساخته خواهند شد. شناور هایی که مخصوص لایروبی هستند در دریا ساخته خواهند شد و به گونه ای استقرار پیدا می کنند که به بنادر نزدیک باشند و سپس برای تخلیه آن را به دور از بنادر می برند و دریچه ای که در کف آن قرار دارد را باز می کنند. این شناورها انواع مختلفی دارند که می توان به شناور های مخصوص حمل واگن‌ های قطار، ماشین، انواع جرثقیل ‌های شناور، استقرار تجهیزات تولید بتن بر روی بارج و… اشاره کرد.

فرق بین دوبه با بارج

شناور دوبه و بارج به حدی به یکدیگر شبیه هستند که بیشتر افراد نمی توانند تفاوت های آن ها را تشخیص دهند. در ادامه تفاوت های این دو شناور را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

  • هزینه هایی که در هنگام نقل و انتقال کالا با شناور دوبه انجام می شود بسیار صرفه اقتصادی بهتری به نسبت شناور بارج دارد.
  • در شناور بارج زمانی که کالاها بارگیری می شوند کامیون ها و جرثقیل ها می توانند به داخل آن ورود پیدا کنند اما شناور دوبه قادر به انجام این کار نیست.
  • شناور دوبه دارای انبار و اتاق ویژه می باشد که بارج ها فاقد این امکانات می باشد.
  • بارج ها فاقد موتور هستند و با یدک کش شروع به حرکت می کنند اما شناور دوبه دارای یک موتور می باشد و توسط آن شروع به حرکت خواهد کرد بنابراین سرعت بیشتری نیز خواهد داشت.
  • بارج ها عرض بیشتری نسبت به دوبه ها دارند.
  • از شناور بارج بیشتر برای جا به جایی بارهای فله ای استفاده می شود اما شناور دوبه برای کانتینرها و… کاربرد دارند.

شناور دوبه به چه معناست؟

نقل و انتقال کالا به روش دریایی توسط شناورهایی انجام می شود که شیب دار و مسطح هستند و به شکل مکعب مستطیل می باشند. این شناور کالاهایی که  مسیر مقصد آن ها کوتاه است را جا به جا می کند و بسیار از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می باشد که به آن دوبه گفته می شود.

شناور دوبه برای حمل کدام کالاها مناسب است؟

این وسیله نقلیه دریایی بیشتر برای حمل کالاهایی همچون انواع مختلف کانتینر، پالت‌ ها، گونی و کارتن کاربرد دارد و همچنین بیشتر برای مسیرهای کوتاه استفاده می شود.

آیا شناور دوبه با بارج متفاوت است؟

بله، شاید خیلی از افراد به ظاهر تفاوتی در این دو را نبینند اما شناور بارج فاقد موتور می باشد که دوبه ها دارای موتور هستند همچنین در بارج ها محفظه و انبار وجود ندارد و بیشتر مناسب بارهای فله ای می باشد.

چه دلایلی باعث استفاده از شناور دوبه می شود؟

وجود انبارهای مخصوص در این ابزار حمل بار سبب شده بهترین گزینه برای نقل و انتقال بار در مسیرهای کوتاه باشد. همچنین داشتن محفظه سرپوشیده بار را از حوادث احتمالی در امان نگه می دارد و این نوع حمل و نقل بسیار مقرون به صرفه می باشد.

جمع بندی

به طور کلی افرادی که تصمیم به نقل و انتقال و جا به جایی کالاهای وارداتی و صادراتی می گیرند، ممکن است این سوال برایشان پیش آمده باشد که می توانند از کشتی های باربری که بزرگ هستند برای این کار استفاده کنند یا ابزارهای دیگری در این زمینه ساخته شده اند؟ به طور معمول بارهای با حجم بالا را توسط کشتی های بزرگ جا به جا می کنند.

اما در این بین کالاهایی نیز وجود دارد که فله و خرده بار هستند و مسیر مقصد آن ها نیز کوتاه است. به همین خاطر کشتی های بزرگ انتخاب مناسبی نیستند و بسیار هزینه ها را بالا می برند پس استفاده از شناور دوبه می تواند گزینه مناسبی باشد. این شناور به راحتی بارهایی که فله یا خرده هستند را در مسیرهای کوتاه جا به جا می کنند.

 شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در تلاش بوده که با ارائه این مقاله مشتریان خود را با این روش از حمل بار دریایی آشنا کند. مشتریان عزیز می توانند در صورت هر گونه مشکل با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x