پونک،مجتمع بوستان،واحد ۷۶۶ اداری

LOGO-FNXCARGO
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
LOGO-FNXCARGO
حمل-به-صورت-FCL-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

حمل به صورت FCL چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف اصلی و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

بازرگانان و تجار در حمل و نقل دریایی از روشی به نام حمل fcl یا همان ظرفیت کامل کانتینر استفاده می کنند. در این روش چندین فرستنده نمی توانند از کانتینر استفاده کنند، در واقع کانتینر به صورت شخصی اجاره گرفته شده و تنها فردی که آن را اجاره کرده می تواند محصولات خود را در آن قرار دهد و بارگیری کند که در پی آن امنیت کالاها نیز بالا می رود و شرایط را برای شرکت حمل و نقل های دریایی بسیار بهبود می بخشد. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در این مقاله تصمیم دارد حمل به صورت fcl و کاربرد های آن را به طور کامل شرح دهد:

حمل و نقل دریایی چگونه انجام می پذیرد؟

یکی از راه های تجارت، واردات و صادرات کالا به روش حمل و نقل دریایی می باشد. این روش از حمل و نقل توسط  کشتی ها انجام می گیرد که هر کدام بسته به نوع کالا می توانند متفاوت باشند. به طور کلی این نوع از حمل و نقل با دو روش فله ای و کانتینری صورت می گیرد، که روش کانتینری آن نیز به دو صورت حمل fcl و حمل lcl قابل انجام است.

در روش fcl کانتینر به طور کامل در اختیار فرستنده کالا می باشد و می تواند تمام گنجایش کانتینر را تکمیل کند، اما در روش lcl کانتینر کاملا پر نمی شود در واقع قسمتی از آن را می توان در اختیار فرستنده قرار داد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس آن ها را شرح می دهد.

حمل fcl

در این نوع از حمل و نقل دریایی باید بارها به اندازه ای باشد که یک کانتینر بیست یا چهل فوتی برای آن اختصاص داده شود و اندازه گنجایش کانتینر صاحب بار کالا خریداری کرده باشد. این اصطلاح مخفف عبارت لاتین Full Container load می باشد که معنای آن ظرفیت پر کانتینر است.

مزایا

 • برای جا به جایی بارهای سنگین قابل استفاده و مقرون به صرفه می باشد.
 • به علت اختصاصی بودن کانتینر، کمتر کسی به محصولات دسترسی دارد؛ بنابراین امنیت آن بسیار زیاد می باشد.
 • این روش به سرعت کالاها را جا به جا می کند.

معایب

 • صاحبان کالا هنگام دریافت محصولاتشان محدودیت هایی خواهند داشت.
 • در این روش بارها به صورت فشرده تخلیه می شوند.
 • کسانی که از این روش استفاده می کنند باید اندازه کل کانتینر بار داشته باشند.

حمل lcl

سرمایه گزاران در این روش از حمل و نقل دریایی بر عکس حمل fcl فقط بخشی از کانتینر را با کالاهای خود پر می کنند و بخش های دیگر توسط فرستنده های دیگر تکمیل می شود؛ در واقع این روش مختص یک فرستنده نمی باشد و توسط چندین فرستنده باید پر شود. این واژه مخفف عبارت LESS THAN CONTAINER LOAD می باشد که به این معناست بخشی از فضای کانتینر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایا

 • با استفاده از این روش لازم نیست هزینه کل کانتینر پرداخته شود و فقط هزینه ای بابت فضای اشغال شده کالای خود پرداخت خواهید کرد.
 • این نوع از حمل و نقل دریایی انعطاف زیادی دارد.
 • صاحبان کالا راحت تر بار خود را تحویل می گیرند.

معایب

 • افرادی از این روش استفاده می کنند که عجله ای برای تحویل گرفتن بار خود ندارند، زیرا این روش ممکن است زمان بر باشد.
 • در برخی موارد استفاده از این روش هزینه بر است.
 • به دلیل ارتباط داشتن افراد زیادی با کالاها امنیت آن نسبت به حملfcl  پایین تر است.

مواردی که در حمل fcl باید رعایت شود

صاحبان کالا باید قبل از حمل و نقل دریایی به روش حمل fcl به طور کامل برنامه ریزی داشته باشند. در این روش کالاها جا به جا نمی شوند، بنابراین امکان وارد شدن خسارت به آن ها بسیار پایین است اما پیچیدگی های خود را نیز دارد. باید به این مورد توجه داشت در روش fcl فرستنده های دیگر نمی توانند از کانتینر استفاده کنند و باید حتما کالا های یک نفر در آن قرار داده شود. حتی اگر در این روش کالای خریداری شده نسبت به کانتینری که به صورت اختصاصی رزرو شده کمتر باشد و فضای کانتینر را کامل پر نکند باز هم باید هزینه کامل کرایه کانتینر پرداخت شود؛ پس بنابراین بهتر است سرمایه گزاران هنگام اجاره کانتینر به این نکات مهم توجه داشته باشند تا هزینه های اضافی متحمل نشوند.

کسانی که می توانند از حمل و نقل دریایی استفاده کنند

معمولا افرادی که بار آن ها بسیار حجیم و سنگین و بیشتر از بیست متر مکعب است از روش حمل و نقل دریایی استفاده می کنند، البته اگر از روش کانتینری بخواهند کالا جا به جا کنند با توجه به اندازه بارشان باید یا روش حمل fcl یا روش حمل lcl را انتخاب کنند. اگر بار آن ها را یک کانتینر در بر می گیرد بهتر است از روش fcl استفاده کنند که مقرون به صرفه تر می باشد و کالاها از نظر آسیب دیدن نیز در امان هستند.

لیست کالاهایی که می توانید از طریق حمل دریایی وارد کنید

از راه حمل و نقل دریایی (حمل fcl و حمل lcl) کالاهای مختلفی را می توان رد و بدل کرد، کالاهایی که بیشتر از طریق دریایی جا به جا می شوند به شرح ذیل می باشند:

 1. مواد اولیه
 2. وسایل پزشکی
 3. تجهیزات مخابراتی
 4. ماشین آلات و وسایل راه سازی
 5. قطعات ماشین
 6. مواد غذایی
 7. اسباب بازی

آیا امکان خسارت در حمل fcl وجود دارد؟

امکان آسیب رسیدن به محصولات و خسارت در حمل و نقل دریایی به روش حمل fcl بسیار پایین است، زیرا امکان جا به جایی کالاها از داخل کانتینر وجود ندارد. صاحب همه ی محتویات داخل کانتینر یک نفر می باشد، بنابراین کانیتنر از جای خود تکان نخواهد خورد؛ به همین علت به کالاها آسیب نخواهد رسید وامکان خسارت وجود ندارد.

فرق fcl و lcl چیست؟

در حمل و نقل دریایی با کانتینر از دو روش حمل fcl و حمل lcl استفاده می شود که مفهوم fcl ظرفیت کامل کانتینر و lcl کمتر از بار یک کانتینر است. این دو روش از حمل دریایی تفاوت هایی دارند که در ادامه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به تفاوت های عمده این دو روش می پردازد.

 • در روش fcl با توجه به کانتینر  وزن کالا را محاسبه می کنند، اما در روش lcl به صورت متر مکعب محاسبه می شود.
 • در هنگام ترخیص کالاها به روش fcl محصولات با همان بسته بندی اولیه تحویل داده می شوند اما در روش lcl همه ی محصولات باز می شوند، سپس در کارتن بسته بندی و تحویل داده می شوند.
 • روش lcl مناسب کالاهایی با حجم کم است، بنابراین هزینه کمتری برای کرایه لازم است و مقرون به صرفه تر است؛ اما روش fcl مختص کالاهایی با حجم بالا است. بنابراین اجاره یک کانتینر به صورت اختصاصی برای جا دادن تمام کالاهای خود صرفه اقتصادی دارد.
 • در روش حمل fcl باید هزینه تمام کانتینر پرداخت شود، اما در lcl فقط فضایی که کالا اشغال کرده باید پرداخت شود.

لیست هزینه و تعرفه های حمل و نقل دریایی

هزینه های حمل و نقل دریایی (حمل fcl و حملlcl ) به عوامل مختلفی همچون حجم کالاها، اندازه و وزن آن ها، نوع کشتی و کانتینر بستگی دارد. برای دریافت لیست تعرفه ها باید به نکاتی مانند نوع باری که قصد جا به جایی آن را دارید، مسافتی که از مبدأ تا مقصد وجود دارد، اسم دقیق مکانی که بار در آن بارگیری شده، اداره گمرک مقصد، نوع کانتینری که اجاره گرفته شده از لحاظ اختصاصی بودن کانتینر یا اجاره بخشی از آن و … توجه کرد.

مزایای حمل دریایی

قیمت اقتصادی و پایین آن

یکی از مهم ترین مزیت های حمل و نقل دریایی (حمل fcl و حمل lcl) ارزان بودن هزینه های آن است‌. با استفاده از کشتی ها دیگر هزینه تعمیرات حمل و نقل جاده ای وجود ندارد. این روش نسبت به روش های جاده ای و ریلی بسیار کم هزینه تر است. افرادی که قصد جا به جا کردن محصولات مورد نظر خود را دارند بهتر است از این روش استفاده کنند.

جا به جایی کالاهای حجیم

در این روش کالاهای بسیار بزرگ و حجیم که از لحاظ وزنی نیز سنگین می باشند، به راحتی قابل حمل هستند و احتمال آسیب رسیدن به آن ها نیز پایین می آید.

جا به جایی کالاها تحت هر شرایطی

این سیستم حمل و نقل تحت هر شرایطی قابل انجام است. در شرایط بد آب و هوایی روش های جاده ای و ریلی نمی توانند کالا جا به جا کنند، اما روش دریایی به کار خود ادامه می دهد.

عدم تغییر هزینه کرایه

از مزایای دیگر روش حمل و نقل دریایی تغییر نکردن هزینه کرایه و ثابت بودن آن است.

پرداخت کرایه

در این روش برای جا به جایی کالاها کافیست فقط هزینه کرایه پرداخت شود، اما در دو روش دیگر علاوه بر هزینه ممکن است اسناد و مدارکی نیز لازم داشته باشند.

سوالات متداول

حمل fcl چیست؟

یک نوع از حمل و نقل دریایی می باشد که کانتینر تنها برای کالاهای یک فرستنده رزرو می شود.

در حمل به روش fcl کالاها آسیب می بینند؟

در این روش امکان آسیب رسیدن به آن ها خیلی پایین است، زیرا فقط کالاهای یک سرمایه گزار در کانتینر قرار داده می شود و امکان جا به جایی کالاها وجود ندارد.

چه کالاهایی را می توان از طریق حمل و نقل دریایی جا به جا کرد؟

در این روش کالاهایی همچون اسباب بازی، تجهیزات پزشکی، قطعات خودرو، ماشین آلات و وسایل راه سازی، مواد اولیه و مواد غذایی را می توان جا به جا کرد.

حمل fcl چه کاربردی دارد؟

این روش برای حمل کالاهای سنگین با حجم زیاد کاربرد دارد که گنجایش یک کانتینر را به طور کامل پر می کند.

جمع بندی

در این مطلب از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به طور کامل حمل و نقل دریایی، حمل fcl و کاربردهای آن را بررسی کردیم؛ بنابراین متوجه شدیم سرمایه گزارانی که حجم کالاهای آن ها بسیار بالا است باید یک کانتینر به صورت اختصاصی برای بار خود رزرو کنند تا بارگیری با صورت زیاد انجام شود و امنیت لازم را برای کالاهای خود ایجاد کنند. همچنین استفاده از این روش برای کالاهای بسیار سنگین و زیاد صرفه اقتصادی نیز دارد. یکی از مسئولیت های شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس ارائه مشاوره رایگان برای شما مشتریان گرامی می باشد پس با ما در ارتباط باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x