ترانزیت-کانتینر-چگونه-است؟

ترانزیت کانتینر چگونه است؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

فرآیند واردات و صادرات در میان کشورهای مختلف به گونه ای است که کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی از شرایط ویژه ای برخوردارند، قادر به تولید محصولات خاصی با توان بالا هستند. همچنین کشورهایی که قادر به تولید محصولی نیستند از دیگر کشورها نیاز خود را رفع خواهند کرد. به طور کلی نقل و انتقالات محصولات را از جانب فروشنده برای خریدار که در طول راه قرار دارند و هنوز به مکان تعیین شده خریدار تحویل داده نشده اند را ترانزیت کالا می گویند.

ترانزیت ها به سه روش دریایی، زمینی و هوایی قابل انجام هستند که معمولا ترانزیت دریایی از طریق حمل و نقل با کانتینر انجام می شود. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تصمیم دارد در این مقاله در مورد ترانزیت کانتینر به گفت و گو بپردازد تا انتها با ما همراه باشید.

ترانزیت کالا چیست؟

مفهوم این اصطلاح از حمل و نقل کالا، جا به جایی بارهایی از یک کشور به کشوری دیگر است که زیر نظر اداره گمرک هستند. بنابراین فرستادن کالا توسط فروشنده که هنوز به مقصد نهایی که مد نظر خریدار است نرسیده اند را ترانزیت کالا می گویند. معمولا حمل این گونه بارها به روش های ترانزیت هوایی، ترانزیت زمینی و ترانزیت دریایی قابل انجام است که روش دریایی به صورت ترانزیت کانتینر انجام خواهد شد.

به طور معمول کشورهایی که بسیار زیاد عملیات واردات انجام می دهند و نمی توانند کالاهای مورد نیاز خود را تولید کنند، با کشورهایی وارد معامله می شوند که قیمت ترانزیت و حمل و نقل با کانتینر آن ها پایین است و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند.

 استفاده از این روش احتمال خسارت وارد شدن به کالاها را تا حدودی کاهش خواهد داد. کشورهایی که در حوزه ترانزیت فعالیت بین المللی دارند، تعرفه نقل و انتقال آن ها نسبت به سایر کشورها کمتر است.

مفهوم ترانزیت کانتینر

حمل و نقل با کانتینر از مهمترین مسائلی می باشد که در صنعت باربری باید به آن توجه شود. کانتینر یک فلز مکعبی شکل است که برای نقل و انتقال کالاها در سطح بین المللی کاربرد دارد. ابعادی استاندارد دارد و به دلیل استحکام بالای آن در برابر آب و رطوبت، ترانزیت کانتینر گزینه مناسبی می باشد. طراحی این بارگنج ها به گونه ای می باشد که فرآیند بارگیری و تخلیه را بسیار آسان کرده و به دلیل ظرفیت بالا می تواند حجم قابل توجهی از بار را در خود جای دهد.

پس از جا به جایی بارگنج ها از روی کشتی مالک بار دو انتخاب دارد، در گمرکی که بار در آن جا تخلیه شده است ترخیص کالا را انجام دهد و یا این که کانتینر را بدون انجام فرآیند ترخیص و حمل بار به یک گمرک دیگر انتقال دهد که روش دوم به ترانزیت کانتینر نیز معروف است.

 ترانزیت کانتینر در کدام گمرکات صورت می گیرد؟

حمل و نقل با کانتینر به طور معمول در بیشتر گمرکات جمهوری اسلامی ایران انجام می شود. به طور کلی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس امکان ارائه سرویس ترانزیت کانتینر از تمامی بنادر ایران به گمرکاتی همچون گمرک تهران، گمرک آذربایجان شرقی، گمرک آذربایجان غربی، گمرک اردبیل، گمرک اصفهان، گمرک ایلام، گمرک بوشهر، گمرک چهار محال بختیاری، گمرک خراسان رضوی، گمرم خراسان جنوبی، گمرک خوزستان، گمرک زنجان، گمرک سمنان، گمرک سیستان و بلوچستان،  گمرک فارس،  گمرک قزوین، گمرک قم،  گمرک کردستان،  گمرک کرمان، گمرک کرمانشاه،  گمرک کهگیلویه و بویراحمد، گمرک گلستان، گمرک گیلان،  گمرک لرستان، گمرک مازندران،  گمرک مرکزی،  گمرک هرمزگان، گمرک همدان،  گمرک یزد و… دارد.

لیست انواع کانتینرهای باربری

ارسال مرسولات  بین المللی  در بخش حمل و نقل دریایی به طور معمول بر اساس حمل و نقل با کانتینر انجام خواهد شد. جهت ترانزیت کانتینر باید بارگنج را بر اساس نوع بار انتخاب کرد که انواع مختلفی دارند. هر کدام از این کانتینرها برای بارهای مشخصی طراحی شده اند. در این قسمت از مقاله شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس لیستی از اتواع کانتینرهای باربری را معرفی خواهیم کرد.

 • کانتینر کالای خشک
 • کانتینر یخچالی
 • کانتینر عایق بندی شده
 • کانتینر حرارتی
 • کانتینر روباز
 • کانتینر پهلو باز
 • کانتینر رو و پهلو باز
 • کانتینر مخزن دار
 • کانتینرتهویه دار
 • کانتینر با قابلیت تاشو
 • کانتینر مخصوص حمل گاز فشرده
 • کانتینر مسطح
 • کانتینر حامل کالای فله
 • کانتینر مخصوص حمل مایعات
 • کانتینر مخصوص حمل خودرو
 • کانتینر مخصوص حمل حیوانات

مزایای استفاده از کانتینر ترانزیتی

از آن جا که گفتیم حمل و نقل با کانتینر یکی از مهم ترین مسائلی است که در صنعت باربری  بسیار پرکاربرد است بنابراین از مزایای ویژه ای برخوردار است. به طور کلی مزایای ترانزیت کانتینر شامل موارد زیر می باشد:

انعطاف پذیری و تطبیق پذیری بالا

کی از مزایای کلیدی حمل و نقل با کانتینر این است که به صورت چشمگیری انعطاف پذیر و همه کاره هستند.  کانتینرها  گنجایش بارگیری بالایی دارند. به این معناست که قادر به حمل تعداد فراوانی کالا هستند. با ترانزیت کانتینر می توان طیف گسترده ای از کالا را جا به جا کرد.

ایمنی و امنیت

در ترانزیت کانتینر نه تنها فضای استفاده بسیار زیاد است ، بلکه یکی از ایمن ترین روش‌ها حمل و نقل با کانتینر است. این بارگنج ها از فولاد ساخته شده اند که از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. این فولاد برای مقاومت در برابر دماهای بالا و پایین، ضربه های سنگین و سایر عناصر خارجی که در طول فرآیند حمل و نقل ممکن است پیش بیاید، ساخته شده است.

هزینه کمتر

هزینه حمل و نقل با کانتینر حدود بیست تا بیست و پنج برابر کمتر از هزینه حمل و نقل کالاهای فله یا LCL است. بهره‌مندی از ترانزیت کانتینر در صنعت حمل و نقل باعث کاهش هزینه های کلی واردات و صادرات و در نهایت کاهش قیمت گذاری کالاها خواهد شد.

سرعت حمل و نقل

حمل و نقل با کانتینر از راحت ترین روش های جا به جایی مرسولات تجاری به حساب می آید. ترانزیت کانتینر با سرعت بیشتر و در مدت زمان کمتری قابل انجام است. ضمن آن که استفاده از کشتی های حمل و نقل بزرگ و تجهیزات مدرن، تخلیه و بارگیری کانتینر زمان نقل و انتقال بار را به شدت کاهش داده است.

با توجه به مزیت هایی که بارگنج ها در زمینه نقل و انتقال در سطح جهانی دارند، راه تجارت بین المللی برای شرکت ‌ها و صنایع مختلف هموار شده است. به همین دلیل به یکی از روش های مهم برای ارسال مرسولات باری به سراسر دنیا مبدل شده است.

استعلام قیمت ترانزیت کانتینر

برای اطلاع یافتن از نرخ ترانزیت کانتینر، آگاهی داشتن از مواردی همچون پرفورما بار، ارزش ریالی و دلاری بار، نام بندر تخلیه و گمرگ  مقصد، تعداد کانتینر و نوع آن، وزن هر کانتینر ضروری است زیرا برآورد قیمت نهائی این روش از حمل و نقل با قیمت ارز و گمرکی که در آن فرآیند بارگیری و تخلیه انجام می شود ارتباط مستقیم دارد.

همچنین تعداد کانتینر مورد استفاده و نوع آن می تواند باعث کم و زیاد شدن تعرفه این نوع از حمل بار شود. برای دریافت نرخ هزینه های حمل و نقل با کانتینر می توانید در خواست خود را در وبسایت شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس وارد کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن به درخواست شما رسیدگی و پاسخ نهائی را برای شما ارسال کنند.

هزینه های ترانزیت کانتینر

برای حمل و نقل با کانتینر (ترانزیت کانتینر) از یک مکان به مکانی دیگر باید هزینه های مواردی همچون هزینه بن مصرفی ترانزیت کالا، هزینه های انبارداری در بندر تخلیه، کرایه حمل زمینی از بندر تخلیه به گمرک مقصد (کانتینر پر)، هزینه های تخلیه و اخذ قبص انبار در مقصد و کرایه حمل زمینی برگشت ( کانتینر خالی) را در نظر گرفت. همانطور که اشاره کردیم، ترانزیت کانتینر می ‌تواند توسط شرکت ترخیص کالا از گمرک نیز انجام شود و به طور معمول مفهوم آن نقل و انتقال محصولات است.

از کالاهای ترانزیتی، حقوق و عوارض گمرکی گرفته نمی شود و این محصولات در کشور جمهوری اسلامی ایران نباید فروخته شوند. گمرک برای اطمینان از این موضوع، بیمه نامه را نوعی تضمین برای عبور محصولات ترانزیتی می داند و درصورت عدم خروج محصول از مرز، گمرک اعلام خسارت و دریافت حقوق ورودی و سایر هزینه ها را خواهد کرد.

سوالات متداول

ترانزیت کانتینر چه مفهومی دارد؟

به جا به جایی کانتینر به گمرکی دیگر بدون انجام فرآیند ترخیص و حمل بار، ترانزیت کانتینر گفته می شود که از مهمترین روش های حمل و نقل در صنعت باربری به حساب می آید.

حمل و نقل با کانتینر چه مزیت هایی دارد؟

نقل و انتقال و جا به جایی کالا با بارگنج ها از مزایایی فراوانی برخوردار است که می تواند تجار را به سمت انتخاب این روش سوق دهد. این مزیت ها شامل انعطاف پذیری و تطبیق پذیری بالا، ایمنی و امنیت بالای آن، تسریع در نقل و انتقال کالا و هزینه کمتر آن نسبت به سایر روش ها می باشد.

چند نوع کانتینر برای حمل و نقل وجود دارد؟

کانتینرها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها با توجه به اندازه و نوع بار انتخاب می شوند. این بارگنج ها شامل کالای خشک، یخچالی ،‌ عایق بندی شده ، حرارتی، روباز، پهلو باز، رو و پهلو باز، مخزن دار، تهویه دار ،  با قابلیت تاشو،  مخصوص حمل گاز فشرده،  مسطح، حامل کالای فله ، مخصوص حمل مایعات، مخصوص حمل خودرو، مخصوص حمل حیوانات می باشد.

برای هزینه حمل و نقل با کانتینر باید به چه مواردی توجه کرد؟

برای این روش از حمل و نقل( ترانزیت کانتینر) باید هزینه های مواردی همچون هزینه بن مصرفی ترانزیت کالا، هزینه های انبارداری در بندر تخلیه، کرایه حمل زمینی از بندر تخلیه به گمرک مقصد ( کانتینر پر)، هزینه های تخلیه و اخذ قبص انبار در مقصد و کرایه حمل زمینی برگشت ( کانتینر خالی) را در نظر داشت.

جمع بندی

در دنیای امروز، ترانزیت کانتینر از مهم ترین مسائلی می باشد که در امور تجاری و در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته است. برای حمل و نقل با کانتینر داشتن علم و دانش کافی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. معنای ترانزیت کالا به طور کلی نقل و انتقال محصولات از یک مکان به مکانی دیگر است که توسط شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس قابل انجام است.

انتخاب شرکت معتبر و مناسب این امکان را برای شما عزیزان ایجاد خواهد کرد تا فرایند ترانزیت و ترخیص کالا را به بهترین شکل طی کنید و از درستی انجام روندهای اداری و تشریفاتی اطمینان خاطر داشته باشید. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با ارائه خدمات گوناگون در زمینه های مختلف حمل و نقل تجربه خوبی را برای مشتریان خود رقم خواهد زد.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس از بهترین شرکت های حمل و نقل به حساب می آید و خدمات قابل قبولی را به مشتریان خود ارائه می دهد و ترانزیت کانتینر را به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد. این شرکت با رعایت همه ی قوانین حمل و نقل و هزینه های مقرون به صرفه ی آن یکی از محبوب ترین شرکت ها در بین مشتریان و تولید کنندگان کالا می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x