بیمه-پستی-چیست-و-شرایط-استفاده-از-آن-به-چه-صورت-است؟

بیمه پستی چیست و شرایط استفاده از آن به چه صورت است؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

شاید اصطلاح بیمه پستی از نظر بسیاری از افراد واژه نا آشنایی به نظر برسد اما کسب و کارها  به خصوص کسب و کارهای اینترنتی که باید به طور روزانه انواع سفارشات را به آدرس مشتریان خود ارسال کنند، با این بیمه کالاهای پستی آشنایی داشته و از اهمیت آن اطلاع دارند. با بیمه کالاهای پستی در صورت خسارت دیدن مرسولات می توان با خیالی آسوده از شرکت بیمه پستی در خواست دریافت غرامت کرد و در این صورت صاحب بار متحمل ضرر و زیان نمی شود.

در این مطلب از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس برای شما همراهان عزیز توضیح خواهیم داد که منظور از بیمه مرسولات پستی چیست؟ شامل چه کالاهایی می شود؟ از شما همراهان گرامی خواهشمندیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با این اصطلاح آشنا شوید.

منظور از بیمه پستی چیست؟

روزانه بیشتر از چهارصد میلیون بیمه کالاهای پستی در کل کشور نقل و انتقال داده می شود تا به دست تحویل گیرندگان خود برسند. حجم بسیار زیاد بسته مرسولات پستی و مشکلاتی که ممکن است بعضی اوقات موقع نقل و انتقال آنها به وجود آید، سبب شده که از طرف شرکت‌ های پستی دنبال راهکار دیگری باشند. راهکاری که توجه مشتریان را بیشتر به خود جلب خواهد کرد.

بیمه کالاهای پستی و خدمات آن، همان راهکاری است که به مراقبت از بسته کالاهای پستی در سیستم لجستیک خواهد پرداخت. خدمات این نوع بیمه، علاوه بر مرسولات پستی سازمان ‌های دولتی، کالاهای پستی کسب و کارهای خصوصی را نیز تحت پوشش خود قرار داده است. البته ناگفته نماند که هزینه بیمه مرسولات پستی با توجه به ارزش هر محموله می تواند متفاوت باشد، این در حالیست که برخی از کالاها نیز تحت پوشش بیمه پستی قرار نخواهند گرفت.

کالاهای مشمول بیمه پستی

به طور کلی هنگامی که فردی تصمیم به ارسال کالایی دارد، از وی درباره محصولات و ارزش آن سؤال پرسیده خواهد شد. اگر کالاهایی همچون لپ‌ تاپ، تبلت یا محصولات قدیمی ارزشمند و بسیار حساس باشند، بیشتر اوقات دفتر پستی  برای مراقبت از سلامت محصولات پستی، پرداخت هزینه بیمه کالاهای پستی را پیشنهاد می دهد. آنچه هزینه بیمه مرسولات پستی را مشخص می کند، قیمت روز آن در بازار می باشد.

اگر مرسولات بیمه‌ شده در طول نقل و انتقال مفقود یا دچار آسیب شوند، در حالی که هزینه ای برای بیمه آن پرداخت شده باشد، فردی که محصولات را بیمه کرده قادر است شکایت خود را ثبت کند و مبلغی معادل قیمت بازار محصول را دریافت کند. کالاهایی که شامل بیمه پستی هستند شامل موارد زیر می باشند:

  • مرسولات پست پیشتاز
  • اشیاء ارزشمند و قیمتی
  • بسته‌ های سفارشی همچون پول نقد، اوراق بهادار و اسناد

شرایط مورد نیاز جهت استفاده از بیمه پستی

هرچند شرکت‌ های پستی با ارائه خدمات بیمه کالاهای پستی در تلاش است که بیشترین تعداد بیمه را انجام دهد، ولی برای ارائه خدمات خود شرایط و معیارهایی را ایجاد کرده اند. شرایط شرکت‌ های پستی برای استفاده از بیمه مرسولات پستی به شرح زیر است. در این موارد شرکت پست هیچ گونه مسئولیتی را نخواهد پذیرفت؛

  • کالاهای سفارشی مفقودی، سرقت‌ شده یا خسارت دیده
  • برگشت یک امانتی که علت توزیع نشدن آن نا معلوم است.
  • گم شدن مرسولات پستی با تحویل گواهی شده

باید به این نکته نیز توجه داشت که شرکت‌ های پستی در رابطه با بندهایی که در قرارداد پستی جهانی تذکر داده نشده، هیچ مسئولیتی را نخواهد پذیرفت و همچنین به یاد داشته باشید اگر گم شدن، سرقت یا آسیب‌ دیدگی کامل کالاهای پستی سفارشی، امانات و کالاهای بیمه شده در اثر حوادث غیرمترقبه اتفاق افتد که تحت پوشش بیمه کالاهای پستی نیستند، ارسال کننده قادر است هزینه‌ های پرداختی را أخذ کند که این مسئله شامل هزینه بیمه مرسولات پستی نیست.

ویژگی کالاهای پستی که تحت پوشش بیمه هستند، چیست؟

با وجود این که قوانین و مقررات مشابهی بین شرکت ها به منظور بیمه مرسولات پستی وجود دارد، اما موقع تنظیم قرارداد با هر شرکت پستی بهتر است قوانین آن را با دقت مطالعه کرد تا اطلاعات کاملی از خدمات بیمه کالاهای پستی را به دست آورد.

با این حال، در ادامه به ویژگی محموله هایی که در اداره پست جمهوری اسلامی ایران به آن ها اشاره شده، خواهیم پرداخت. آثار هنری و اشیاء قیمتی که در رده وزنی تعیین شده و چهارچوب حق بیمه ای مشخص شده قرار دارند، توسط پست تحویل گرفته خواهند شد.

 اما اگر وزنی بیشتر داشته باشند یا خارج از قوانین ومقررات بیمه باشند، شرکت پست آن را دریافت نخواهد کرد یا این که بیمه ارزش واقعی به آن شی داده نمی شود. البته نا گفته نماند که امکان دارد با درخواست خود مشتری به عنوان مرسوله عادی فرستاده شود.

به یاد داشته باشید که شرکت پست بسته های با وزن حداکثر سی کیلوگرم و دارای ارزش مشخص شده بیمه کالاهای پستی را دریافت خواهد کرد که این موضوع برای اشخاصی که در تلاشند بسته ‌هایی با وزن بیشتر از سی کیلوگرم را با پست بفرستند، مشکل ایجاد می کند.

بیمه پستی کالاها و تعهدات آن ها

امروزه کالاهای پست پیشتاز، امانات بسته ‌های کوچک، محموله ها و سرویس ‌های سفارش شده که حاوی پول نقد، اوراق و اسناد بهاداری که مشتری ارزش آن را مشخص کرده، شامل بیمه کالاهای پستی می شوند. نا گفته نماند که بیمه پرداختی شامل تعهد غرامت اجباری یا عمومی و تعهد غرامت با ارزش اظهار شده از مشتریان دریافت خواهد شد و پرداخت غرامت شامل مواردی همچون آسیب دیدگی، دست ‌خوردگی، مفقودی و تأخیر در تحویل می باشد.

مدیر کیفیت و امور مشتریان تأکید بر اهمیت استفاده از بیمه مرسولات پستی اقرار کرده است که مطابق نرخ نامه مصوب کمسیون تنظیم مقررات، از همه محموله های ثبتی اعم از سفارشی و پیشتاز حق بیمه ای به عنوان تعهد غرامت اجباری سرویس ‌های ثبتی داخلی و خارجی دریافت خواهد شد.

هزینه بیمه پستی

طبق آخرین آمار حق بیمه مرسولات پستی اجباری شش هزار و پانصد ریال می باشد. در صورتی که تعهد غرامت آن تا سقف ششصد و پنجاه هزار تومان بوده و کلیه محموله های ثبتی داخلی و خارجی را شامل می شود به طوری که وقتی خسارت وارد شده به کالاهای پستی اثبات شد، مطابق قوانین و مقررات مشخص شده، شرکت های پستی به مشتریان خسارت مشخصی را پرداخت خواهند کرد.

این در حالی است که شرکت ملی پست برای پرداخت خسارت مرسوله های پستی، قراردادی با شرکت‌ های بیمه ای تنظیم نکرده و بر پایه قوانین اتحادیه پستی و حق بیمه‌ دریافت شده از مشتریان، هزینه بیمه کالاهای پستی دریافت می شود. در انتها، خسارت تا سقفی که شرکت پست تعهد دارد، پرداخت خواهد شد.

به طور کلی مطابق موافقت‌ نامه سطح خدمات (SLA) پس از أخذ شکایت مشتری مبنی بر این‌ که کالاهای پستی مفقود یا دچار آسیب شده اند و تأیید صحت ادعای آن ها، درخواستی در سامانه جامع غرامات پستی  ثبت خواهد شد و مورد بررسی قرار می گیرد. حداکثر بعد از چهل و هشت ساعت به مشتری پاسخ داده داذه خواهد شد. البته نکته بسیار مهم این است که مشتریان قبل از تحویل محموله خود باید ارزش آن را مشخص کنند و آن را به واحد پستی مربوطه اطلاع دهند.

انواع بیمه پستی و اهمیت آن ها

طبق مصوبات و گزارش دفتر ارتباطات و امور بین المللی شرکت ملی پست، خرید های آنلاین به شدت افزایش پیدا کرده است. به‌ همین علت بیمه کالاهای پستی، یک بیمه اجباری شمرده می شود؛ همان‌ طور که گفته شد، حق بیمه برای محصولات مختلف متفاوت است. هزینه بیمه مرسولات پستی بر پایه ارزش محصول در همان روز مشخص می شود.

بیمه دیگری با عنوان بیمه اظهار شده، وجود دارد که این بیمه با توجه به ارزش محتوای محموله تا سقف بیست میلیون تومان در نظر گرفته شده است. مطابق با قرارداد، به ازای هر ۱ میلیون تومان حق بیمه، دو هزار تومان باید پرداخت شود به این معناست که سقف این بیمه تا بیست میلیون تومان، حق بیمه چهل هزار تومانی در پی دارد.

تا این قسمت به بیمه کالاهای پستی که مشتریان برای مرسولات خود پرداخت کرده اند پرداختیم‌ در ادامه باید گفت که شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس امکان استفاده از خدمات بیمه ای کارآمد ترین و امن ترین شرکت‌ های پستی را ایجاد کرده است. اما باید بدانید که بیمه پستی گسترده ای ارائه می دهد و مشتریان با توجه به میزان استفاده هر شرکت پستی از خدمات بیمه، قادرند کالاهای خود را بیمه کنند. انواع شرکت ‌های پستی با توجه به خدمات بیمه عبارتند از:

  1. شرکت‌ هایی که اصالت کالا را ضمانت می کنند.
  2. شرکت‌ هایی که با بیمه ‌های متعدد قرارداد دارند.
  3. شرکت ‌هایی که نه خود محصولات را بیمه می کنند و نه از خدمات بیمه‌ ها بهره می برند.

سوالات متداول

بیمه مرسولات پستی چیست؟

روزانه کالاهای پستی زیادی نقل و انتقال داده می شود که ممکن است بعضی اوقات موقع نقل و انتقال آنها مشکلاتی به وجود آید، سبب شده که از طرف شرکت‌ های پستی دنبال راهکار دیگری باشند. بیمه کالاهای پستی و خدمات آن، همان راهکاری است که به مراقبت از بسته کالاهای پستی در سیستم لجستیک خواهد پرداخت.

بیمه کالاهای پستی شامل چه نوع محصولاتی می باشد؟

هر گاه مرسولات بیمه‌ شده در طول نقل و انتقال مفقود یا دچار آسیب شوند، در حالی که هزینه ای برای بیمه آن پرداخت شده باشد، فردی که محصولات را بیمه کرده قادر است شکایت خود را ثبت کند و مبلغی معادل قیمت بازار محصول را دریافت کند. کالاهایی که شامل بیمه پستی هستند شامل موارد همچون مرسولات پست پیشتاز، اشیاء ارزشمند و قیمتی، بسته‌ های سفارشی همچون پول نقد، اوراق بهادار و اسناد می باشد.

هزینه بیمه کالاهای پستی چگونه است؟

هزینه بیمه مرسولات پستی بر پایه ارزش محصول در همان روز مشخص می شود. بیمه دیگری با عنوان بیمه اظهار شده، وجود دارد که این بیمه با توجه به ارزش محتوای محموله تا سقف بیست میلیون تومان در نظر گرفته شده است. مطابق با قرارداد، به ازای هر یک میلیون تومان حق بیمه، دو هزار تومان باید پرداخت شود.

بیمه مرسولات پستی شامل چه تعهداتی می شود؟

امروزه کالاهای پست پیشتاز، امانات بسته ‌های کوچک، محموله ها و سرویس ‌های سفارش شده که حاوی پول نقد، اوراق و اسناد بهاداری که مشتری ارزش آن را مشخص کرده، شامل بیمه کالاهای پستی می شوند. نا گفته نماند که بیمه پرداختی شامل تعهد غرامت اجباری یا عمومی و تعهد غرامت با ارزش اظهار شده از مشتریان دریافت خواهد شد و پرداخت غرامت شامل مواردی همچون آسیب دیدگی، دست ‌خوردگی، مفقودی و تأخیر در تحویل می باشد.

جمع بندی

همان طور که در این مطلب از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس گفته شد امروزه با افزایش خرید های اینترنتی، بیمه مرسولات پستی نقش مهمی را در زندگی مردم ایفا می کند؛ بسیاری از مردم  پس از شیوع کرونا ، به جای مراجعه به فروشگاه ها جهت خرید حضوری، ترجیح می دهند که محصولات مورد نیاز خود را از طریق اینترنت خریداری کنند.

به طور کلی بیمه کالاهای پستی به این صورت است که یک بیمه تحت عنوان بیمه اجباری می باشد که با هزار تومان، محموله را تا یک میلیون تومان ساپورت خواهد کرد که شامل کلیه کالاهای ثبتی است، اما بیمه دیگری تحت عنوان بیمه اظهارشده می باشد که با توجه به ارزش کالا تا سقف بیست میلیون تومان در نظر گرفته شده است که متناسب با آن، به ازای هر یک میلیون تومان بیمه، دو هزار تومان باید پرداخت شود.

علاوه موارد گفته شده شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس خدمات متنوعی را در زمینه حمل و نقل دریایی، درب به درب ، هوایی ، پست اکسپرس و… به مشتریان خود ارائه می دهد که شما عزیزان می توانید جهت بهره مندی از این خدمات با کارشناسان ما تماس بگیرید تا با همکاری با شرکت یک تجارتی پر سود را تجربه کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x