پونک،مجتمع بوستان،واحد ۷۶۶ اداری

LOGO-FNXCARGO
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
LOGO-FNXCARGO
بار-فله-چیست

بار فله چیست

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف اصلی و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

نقش صنعت باربری همچون سیستم خون رسانی بدن انسان می باشد و مسیرهای نقل و انتقال نیز همانند رگ ها که بدن را فرا گرفته اند در سراسر دنیا تنیده شده اند. طوری که همه روزه وسایل نقلیه از آن عبور می کنند. بنابراین با رشد جمعیت و بالا رفتن مصرف مردم، لازم است که کالاها و مرسولات با حجم زیاد در بین همه نقاط جهان نقل و انتقال داده شوند.

به طور کلی شرکت های حمل و نقل همچون شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با حمل بار فله در سطح بین المللی تمام نیازهای یک‌ کشور را تأمین خواهند کرد. در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس بیشتر در مورد بارهای فله و انواع روش های حمل آن صحبت خواهیم کرد تا پایان ما را همراهی کنید.

بار فله چیست؟

یکی از اصطلاحات صنعت حمل و نقل دریایی بارهای فله می باشد که که مفهوم آن بارهایی است که قابلیت بسته بندی جهت جای گرفتن در بارگنج ها را ندارند، به طور کلی به بارهای عمده گفته می شود. بنابراین خرده بارهایی که به راحتی بسته بندی نمی شوند و یا نمی توان آن ها را در کانتینر قرار داد به عنوان بارهای فله ای شناخته می شوند.

مواردی همچون روغن، دانه ها، زغال سنگ و… را می توان به صورت حمل بار فله جا به جا کرد. از تفاوت های این نوع بار با دیگر بارها غیر ممکن بودن بسته بندی برای بارگیری می باشد.

در واقع  این نوع بار نوعی بار حجیم محسوب می شود که در محفظه یا مخازن ویژه ای نگهداری خواهند شد و این محفظه ها از راه های گوناگون نقل و انتقال داده می شوند. برای نقل و انتقال این نوع بار در صنعت باربری بیشتر کشتی های غول پیکر و سنگین به کار برده می شود. در حال حاضرکره حنوبی به عنوان بزرگترین سازنده باربری های بارهای فله شناخته شده است.

امروزه در کل جهان بیست و یک  نوع بار گوناگون به شکل بار فله نقل و انتقال داده می شوند. این نوع از بار به دو صورت بار خشک و بار مایع دسته بندی می شوند که هر کدام شرایط مخصوص برای جا به جایی دارند و در ادامه این مطلب بیشتر درباره آن ها توضیح خواهیم داد.

لیست انواع بار فله

بارهایی که با تعداد زیاد در سطح بین المللی عرضه می شوند، انواع گوناگونی دارند. به طور کلی حمل بار فله به دو صورت خشک و مایع قابل انجام است. در این بخش از مطلب شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس شما عزیزان را بیشتر با هر یک از این دسته آشنا خواهیم کرد.

بار فله خشک

به طور معمول بارهایی که از مزارع کشاورزی یا معادن نشأت گرفته اند، در این دسته جای دارند. در واقع برای نقل و انتقال بارهای خشک از وسایل نقلیه ای همانند جرثقیل و نوار نقاله استفاده خواهد شد. جهت نگهداری از این گونه بارها نیز معمولا آن ها را در سیلو یا حباب می گزارند. محصولات متعددی در لین دسته هستند که شامل موارد زیر است:

  • مواد دانه ای همچون گندم، جو، ذرت، سویا، برنج و شکر
  • مواد خشک پودری همچون مواد معدنی یا کارخانه ای همانند انواع خاک یا پودر فلزاتی مثل آلومینیوم
  • مواد کلوخی همچون سنگ‌ های معدنی یا تکه‌ های فلزی که به صورت ریز و درشت نقل و انتقال داده می شوند.

بار فله مایع

معمولا حمل بار فله ای که در خط لوله استخراج می شوند، جز دسته بارهای فله مایع به حساب می آیند. این نوع از بار بر خلاف بارهای فله خشک به مخزن های ویژه ای برای نقل و انتقال احتیاج دارند.

از آن جهت که أکثر این گونه بارها مواد های سوختی و شیمیایی هستند، ایمنی آن ها در حین نقل و انتقال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین بارهای مایعی که خوراکی هستند نیز باید به طور کاملا بهداشتی نقل و انتقال داده شوند تا از فاسد شدن آن ها پیشگیری شود. بارهای مایع به چهار گروه دسته بندی می شوند:

  • نفت خام
  • تولیدات نفتی مانند گازوئیل، بنزین یا نفت سفید
  • مواد فله مایع خوراکی مانند روغن ‌ها
  • گازهای مایع مانند پروپان، اتان و متان

روش های حمل و نقل بار فله

حمل بار فله به روش های متعددی قابل انجام است. به طور کلی شرکت های حمل و نقل با توجه به نوع بار و کشور هدف، نوع وسیله ای که برای نقل و انتقال بار مناسب است را انتخاب خواهند کرد.

البته باید به این نکته توجه داشت این گونه از بارها با همه ی وسایل نقلیه قابل نقل و انتقال می باشند اما باید به این مورد دقت کرد که باید روشی انتخاب شود که از همه لحاظ هم از زمان و هم اقتصادی مقرون به صرفه باشد. این گونه بارها  معمولا به صورت ریلی، آبی و هوایی به کل جهان قابل حمل هستند.

حمل بار ریلی فله

امروزه بیشتر مردم حمل و نقل ریلی را برای حمل بار فله ای خود انتخاب می کنند. قطارهای امروزی دارای لوکوموتیوهای قوی هستند که بارهای سنگین را به راحتی می توانند جا به جا کنند. حمل و نقل ریلی امنیت بالایی دارد و احتمال این که در طول راه مرسوله دچار حادثه شود بسیار پایین است.

به طور کلی نوع واگن ‌های باری قطارها به سه گروه لبه کوتاه، لبه بلند و مسقف تقسیم می شوند که بیشتر برای حمل مواد معدنی مثل سنگ، پودر سیمان و ذغال سنگ کاربرد دارند.

حمل از راه آبی

از دیرباز تا کنون راه های آبی در صنعت باربری بسیار کاربرد داشته و بیشتر کالاهای سنگین را از این طریق جا به جا می کنند. بنابراین حمل بار فله با کشتی نیز امری رایج بین تجار می باشد و حتی کشتی‌های ویژه ای برای حمل این گونه بارها ساخته شده است که در ادامه بیشتر در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

حمل و نقل هوایی

مدتی است که هواپیما‌ های باری با نام Cargo  در خطوط هوایی جهان در حال پرواز می باشند که برای حمل  بار فله می توان از آن ها استفاده کرد. اما باید این نکته توجه داشت که این روش از حمل و نقل نسبت به دیگر روش ها بسیار پر هزینه تر می باشد اما این روش از لحاظ زمان بسیار به صرفه است و مرسولات در کمترین زمان به کشور هدف خواهند رسید.

منظور از کشتی های فله بر چیست و انواع آن کدامند؟

 کشتی ‌هایی که برای حمل بار فله ساخته شده اند را فله بر یا Bulk Carrier می گویند که حدود هشتاد و دو درصد آن ها در آسیا تولید می شود. این گونه کشتی قادر به حمل بارهای سنگین است و می ‌تواند حجم بالایی از این نوع بار را بین قاره‌ های گوناگون حمل و نقل کند. بارگیری و تخلیه این گونه از کشتی ها پیچیده و دشوار است و این امکان دارد که چند روزی به طول انجامد. این نوع کشتی انواع گوناگونی دارد که در ادامه  مطلب آن ها را معرفی خواهیم کرد:

کشتی‌های مختص حمل بار فله خشک

این نوع از کشتی ها برای نقل و انتقال دریایی بارهای فله خشک ساخته شده اند و بیشترین توانایی حمل بار را در بین دیگر کشتی های باری دارند. موتور این نوع از کشتی‌های باری در قسمت عقب کشتی جای گرفته است و نیروی زیادی را برای حرکت کشتی در آب ‌ها باید تولید کند. مخازن این نوع از کشتی ها در قسمت جلو واقع شده است که مواد فله فراوانی در آن جا قابلیت ذخیره شدن دارد. این مخازن به صورت قیف هستند که درب آن ها روی عرشه کشتی جای گرفته است.

کشتی‌های مختص حمل بار فله مایع

به این گونه از کشتی ها معمولا تانکر گفته می شود، زیرا دارای مخازن ویژه ای برای حمل بارهای مایع هستند. از مهم ترین مایع‌ هایی که صادر می شود می توان به نفت خام اشاره کرد، به همین دلیل کشتی‌ های فله بر مایع بسیار حائز اهمیت هستند. در حالت کلی کشتی ‌های فله بر مخصوص مایع انواع گوناگونی دارند که باید با توجه به نوع بار فله آن را انتخاب کرد.

  • نفتکش یا oil Tanker: این کشتی ‌ها مختص حمل مواد نفتی و نفت خام می باشند.
  • Liquid Gas Tanker: گازهای مایع LPG و LNG توسط این کشتی ها باید جا به جا شوند.
  • Chemical Carrier: این کشتی ها نیز مخصوص حمل مواد شیمیایی می باشند.

ویژگی های کشتی های فله بر

همان طور که گفته شد برای حمل بارهای فله کشتی هایی تعبیه شده است که بیشتر در قاره آسیا تولید می شوند. بنابراین باید کلیه انبارهای کشتی ‌هایی که برای حمل بار فله ساخته شده اند ویژگی های زیر را دارا باشند:

سلامت و بهداشت

امکان دارد بار این گونه از کشتی ها مواد خوراکی و تمیز مانند غلات یا محصولات که تمیز نیستند همچون زغال ‌سنگ، کانی‌ ها و سیمان باشد. گاهی اوقات ممکن است این مواد تحت شرایط ویژه ای با هم واکنش نشان داده یا با کالاهای قبلی مخلوط شوند، بنابراین باید دقت داشت موقع بارگیری محصولات جدید انبارها به طور کامل پاکسازی شوند که میزان تمیزی آن به مرسولات جدید بستگی خواهد داشت که شرکت های بازرسی آن را کنترل می کنند تا مجوز های مورد نیاز را صادر کنند.

ضد آب

از آن جایی که بار فله در صورت مجاورت با آب دچار آسیب می شود، باید درز داخل انبارها طوری گرفته شود که به هیچ عنوان آب قابلیت نفوذ به آن را نداشته باشد.

به کارگیری تجهیزات کنترل شده

کلیه لوازم نصب شده داخل انبارها اعم از نردبان ها, حفاظ لوله ها, پوشش و دریچه محل جمع آوری و تخلیه فاضلاب باید مورد آزمایش قرار بگیرند و کنترل شوند تا از قرار گرفتن آن ها شرایط استاندار اطمینان حاصل شود‌. این لوازم امکان دارد با وارد کردن آسیب به سیستم تسمه نقاله های ویژه حمل مرسوله به داخل انبارها، سبب تاخیر در روند بارگیری شوند.

مرسولات قابل حمل با کشتی های فله بر

همان طور که گفتیم مرسولاتی که با کشتی های فله بر نقل و انتقال داده می شوند از کالاهای پاک و تمیز همچون مواد خوراکی تا مرسولات به اصطلاح کثیف همچون مواد معدنی هستند که ممکن است تحت شرایط ویژه ای با هم واکنش نشان دهند و یا ته مانده مرسولات قبلی (حتی آب یا مواد دیگر) ترکیب شوند.  بنابراین برای حمل و نقل صحیح این گونه از مرسولات با دقت لازم داشت تا موقع بارگیری از بروز مشکلات جلوگیری به عمل آید. به طور کلی حمل بار فله با کشتی شامل کالاهایی همچون گندم ، جو، ذرت ، سنگ آهن ، سنگ سیمان (کلینکر) زغال سنگ ، گچ ، آهک، روغن، بنزین، نفت، مازوت، گاز مایع و… می باشد که قابلیت بسته بندی ندارند و باید به صورت فله حمل و نقل شوند.

سوالات متداول

منظور از بارهای فله چیست؟

مفهوم آن بارهایی است که قابلیت بسته بندی جهت جای گرفتن در بارگنج ها را ندارند، به طور کلی به بارهای عمده گفته می شود. بنابراین خرده بارهایی که به راحتی بسته بندی نمی شوند و یا نمی توان آن ها را در کانتینر قرار داد به عنوان بارهای فله ای شناخته می شوند.

حمل بار فله با چند روش قابل انجام است؟

حمل این گونه از بار به روش های متعددی قابل انجام است. به طور کلی شرکت های حمل و نقل با توجه به نوع بار و کشور هدف، نوع وسیله ای که برای نقل و انتقال بار مناسب است را انتخاب خواهند کرد. در واقع این گونه بارها  معمولا به صورت ریلی، آبی و هوایی به کل جهان قابل حمل هستند.

کشتی فله بر چیست؟

کشتی ‌هایی که برای حمل بار فله ساخته شده اند را فله بر یا Bulk Carrier می گویند که حدود هشتاد و دو درصد آن ها در آسیا تولید می شود. این گونه کشتی قادر به حمل بارهای سنگین است و می ‌تواند حجم بالایی از این نوع بار را بین قاره‌ های گوناگون حمل و نقل کند.

کالاهای قابل حمل توسط کشتی های فله بر کدامند؟

کالاهای قابل حمل با کشتی های فله بر شامل مواردی همچون گندم ، جو، ذرت ، سنگ آهن ، سنگ سیمان (کلینکر) زغال سنگ، گچ ، آهک، روغن، بنزین، نفت، مازوت، گاز مایع و… می باشد که قابلیت بسته بندی ندارند و باید به صورت فله حمل و نقل شوند.

جمع بندی

ما در این مطلب از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس  به بررسی چگونگی حمل بار فله پرداختیم و در باره کشتی های فله بر و کاربرد های آن توضیحاتی ارائه دادیم و از نقش آن در صنعت باربری جویا شدیم. بنابراین اگر شما همراهان گرامی مرسوله های فله ای دارید و می خواهید آن را از راه دریایی، ریلی یا هوایی به نقاط گوناگون دنیا ارسال کنید، می توانید از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس کمک بگیرید.

شرکت ما مرسولات شما را با وسایل نقلیه مختص آن ها حمل می کند و لازم نیست ذهن خود را با موضوعات نقل و انتقال درگیر کنید. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس فرآیند تحویل، ارسال بار و انجام امور گمرکی مرسولات برای مشتریان خود انجام می دهد و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x