هر-آنچه-در-مورد-بارنامه-CIM-باید-بدانید

هر آنچه در مورد بارنامه CIM باید بدانید | راهنمای صفر تا صد

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

بارنامه CIM یکی از انواع بارنامه هایی هست که قبل از ارسال بار دانستن اطلاعات کافی در رابطه با آن می تواند کمک زیادی به شما کند. یکی از دلایلی که باعث می شود شما از بارنامه حمل ریلی استفاده کنید این است که بتوانید بدون دردسر، کالای خود را جا به جا کنید. درواقع بارنامه CIM یکی از موارد بسیار مهمی است که باید حتما قبل از ارسال بار به همراه داشته باشید. در بارنامه اطلاعات مفیدی در رابطه با بار درج می شود که می تواند فرآیند ارسال بار را برای شما راحت تر کند. در حمل و نقل ریلی داشتن بارنامه حمل ریلی، از الزاماتی می باشد که باید به همراه داشته باشید.

شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه صدور انواع بارنامه، خدمات متنوعی را به شما عزیزان ارائه می دهد. در این مقاله سعی داریم تمامی اطلاعات لازم را در رابطه با بارنامه ی CIM در اختیارتان قرار دهیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

معرفی بارنامه CIM

 بارنامه CIM مخفف عبارت Uniform Rules for International Carriage by Rail  می باشد. اما با توجه به این که قوانین اولیه این بارنامه در کنوانسیون COTIF در سال 1980 در برن مشخص شد، در طول سال‌ها اصلاح شده است. طبق این قوانین و قرارداد، فرستنده و گیرنده حق تغییر قرارداد حمل را دارند و راه آهن سند مالکیت نیست. به عبارت دیگر قبض راه آهن سندی غیر قابل معامله برای حمل و نقل کالا می باشد. در نتیجه، شرکت های حمل و نقل ریلی می توانند کالاها را بدون دریافت اصل اسناد حمل و نقل ریلی برای تحویل گیرندگان ارسال کنند.

اطلاعات مندرج در بارنامه ریلی CIM

اطلاعات درج شده در بارنامه ها از مهمترین و کاربردی ترین اطلاعاتی هستند که باید در درج آن دقت بسیار زیادی را به خرج دهید. در بارنامه CIM نیز، نیاز است شما اطلاعات مرتبط و کاربردی را درج کنید که این اطلاعات در فرآیند ارسال بار به شما کمک می کند. به طور کلی اطلاعات درج شده در بارنامه حمل ریلی شامل:

نام اپراتور ( حمل کننده) را مشخص کنید

توسط متصدی حمل ‌و نقل یا نماینده با نام آن شناسایی شود یا توسط متصدی حمل‌ و نقل امضا شود، یا کالا را با امضا، مهر یا مهر متصدی حمل‌کننده بپذیرد، یا نماینده تعیین ‌شده از طرف متصدی حمل ‌و نقل نشان دهد.

تاریخ ارسال را مشخص کنید

حمل و نقل یا جابجایی را در جایی که با اعتبار دریافتی ذکر شده است مشخص کنید. در صورتی که سند حمل دارای مهر تاییدی از تاریخ، تاریخ دریافت و یا تاریخ تحویل باشد، تاریخ صدور سند حمل، تاریخ حمل محسوب می شود.

محل حمل و نقل و مقصد ذکر شده در L/C را مشخص کنید.

 LC یک روش بین المللی برای تبادل پول بین خریداران و فروشندگان می باشد که نیاز است برای ارسال بار در بارنامه CIM محل حمل و نقل و مقصد در آن مشخص شود.

بارنامه CIM در کدام کشورها کاربرد دارد؟

بارنامه CIM در بسیاری از کشورهای اروپایی و چندین کشور در آسیا و آفریقا که طرف کنوانسیون COTIF هستند استفاده می شود.  COTIF توسط سازمان بین دولتی حمل و نقل بین المللی راه آهن (OTIF) تأسیس شد و این موافقتنامه قوانین حمل و نقل بین المللی راه آهن (CIM) و قراردادهای مسافری و باری (CIV) را تعیین می کند.

همچنین استفاده از وسایل نقلیه و زیرساخت ها در حمل و نقل ریلی بین المللی را تنظیم می کند. فرستنده این نامه را به زبان کشور خود همراه با ترجمه به یکی از سه زبان فرانسوی، آلمانی یا انگلیسی صادر می کند. پیوست B کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی از طریق راه آهن (COTIF) مورخ 9 دسامبر 1999، هنجارهای یکسان برای قرارداد حمل و نقل بین المللی با راه آهن (CIM) است. محموله ای که مطابق با کنوانسیون CIM سازماندهی شده باشد، بارنامه راه آهن CIM نامیده می شود.

 مواردی که شامل بارنامه ریلی CIM  نمی شود؟

برای ارسال بار با بارنامه CIM باید این نکته را توجه داشته باشید که بسیاری از اقلام هستند که شامل بارنامه حمل ریلی CIM نمی شوند. شما اگر این موارد را بدانید، فرآیند ارسال بار برایتان راحت تر و سریع تر انجام می شود. برای اطلاع از این اقلام می توانید از یک شرکت حمل و نقل معتبر و با سابقه که تجربه زیادی در این زمینه دارد کمک بگیرید. مواردی که شامل بارنامه حمل ریلی نمی شود عبارتند از:

  • محصولاتی که مسئولیت حمل و نقل آنها صرفاً بر عهده مقامات پستی در هر منطقه ای است که محصولات در آن قرار می گیرند.
  • کالاهایی که به دلیل ابعاد، جرم یا بسته بندی، برای حمل و نقل پیشنهادی در رابطه با امکانات یا وسایل مورد استفاده هیچ راه آهنی مناسب نیستند.
  • وسایل ممنوعه برای حمل در هر منطقه ای در جاده
  • موارد دیگر در قرارداد CIM مشخص شده است.

فرق بارنامه CIM و SMGS در چیست؟

بارنامه راه آهن گواهی می دهد که حمل کننده راه آهن کالا را دریافت کرده و قرارداد حمل بین تاجر و متصدی حمل و نقل منعقد شده است؛ اما بارنامه CIM (بارنامه حمل ریلی) سندی است که انعقاد قرارداد حمل و نقل با موسسه راه آهن را اثبات می کند. قرارداد زمانی منعقد می شود که شرکت راه آهن مرسوله را بپذیرد و مهر ایستگاه حمل و نقل (مهر تاریخ) بر روی رسید درج شود. سند CIM (Rail Conveyance) سندی است که نشان دهنده انعقاد قرارداد حمل و نقل با یک شرکت راه آهن است.

تفاوت اصلی بین دو بارنامه این است که CIM عمدتا در اروپای غربی استفاده می شود، در حالی که SMGS در اروپای شرقی معتبر است. بنابراین، CIM به انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی ترجمه می شود، در حالی که SMGS  به زبان چینی یا روسی در کنار نسخه اصلی منتشر می شود. علاوه بر این، هنگام حمل و نقل کالاهای خطرناک تحت SMGS از ویژگی های اضافی استفاده می شود. اگر کالا از فرانسه به روسیه ارسال شود، مسیر ایستگاه به لهستان تحت نامه CIM می باشد.

پس از عبور از مرز با راه آهن  مثلا در Malaszewicze) به بلاروس(، بارنامه SMGS  تا رسیدن کالا به ایستگاه مقصد در روسیه استفاده می شود. محتوای اصلی این سند شامل شرح کالا، مقدار و وزن بسته ها، نام و آدرس فرستنده و گیرنده و طرح بارنامه و کپی بارنامه می باشد. ارسالی به صورت الکترونیکی پذیرفته می شود.

سوالات متداول

اطلاعات مندرج در بارنامه چه مواردی هستند؟

اطلاعاتی که نیاز است در بارنامه حمل ریلی درج کنید عبارتند از نام اپراتور یا حمل کننده، مشخص کردن تاریخ و زمانی که می خواهید کالا را ارسال کنید، مشخص کردن محل حمل و نقل و ذکر مقصد مشخص شده، که می توانید از شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر که در این زمینه با تجربه هستند، کمک بگیرید.

کاربرد بارنامه CIM در کشورها چیست؟

بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی از این بارنامه استفاده می کنند و این بارنامه در هر کشوری کاربرد خودش را دارد. یکی از کاربرد های این بارنامه، این است که قوانین قرارداد برای حمل و نقل بین المللی کالا (CIM) و مسافر و چمدان (CIV) از طریق راه آهن را پوشش می دهد. همچنین کاربرد دیگری که دارد می توانیم به تنظیم قرارداد برای استفاده از وسایل نقلیه و زیرساخت ها در ترافیک ریلی بین المللی اشاره کنیم.

چه اقلامی شامل موارد درج شده در بارنامه حمل ریلی نیست؟

طبق قوانینی که موجود است مواردی که شامل بارنامه حمل ریلی نمی شود شامل: محصولاتی که تحویل آنها تنها به عهده مقامات پستی در هر منطقه ای است که محصولات در آن قرار دارند، محصولاتی مانند اندازه جرم یا بسته بندی، حمل کالا در هر نقطه از جاده ممنوع است و سایر مواردی که در قرارداد CIM مشخص شده است می شود.

بارنامه CIM و بارنامه SMGS چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

CIM یا حمل ریلی سندی است که مشخص کننده قرارداد حمل با موسسه راه آهن است و این مورد را اثبات می کند. مهمترین و اصلی ترین تفاوتی که بین این دو بارنامه وجود دارد این است که CIM معمولا در اروپای غربی و SMGS معمولا در اروپای شرقی مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت دیگر در زبانی است که این دو بارنامه ترجمه می شود. CIM به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ولی SMGS به زبان چینی و روسی ترجمه می شوند.

جمع بندی

بارنامه CIM همانطور که گفته شد یکی از انواع بارنامه هایی است که بهتر است قبل از ارسال بار آن را تهیه و به همراه داشته باشید. به همراه داشتن این بارنامه فرآیند ارسال بار را برایتان راحت تر می کند. دانستن اطلاعاتی که در بارنامه درج می شود یکی از موارد بسیار حائز اهمیتی است که باید دقت زیادی در انجام آن داشته باشید. شما می توانید برای تهیه بارنامه حمل ریلی از شرکت های حمل و نقلی که در ارسال بار تجربه زیادی دارند کمک بگیرید.

کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، آماده خدمات رسانی به شما عزیزان در زمینه ارسال بار ریلی، ارسال بار هوایی، ترخیص کالا، بسته بندی بار، انجام تشریفات گمرکی، هزینه های حمل و نقل و … هستند. شما نیز اگر سوالی در رابطه با بارنامه حمل ریلی دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x