بارنامه-تمیز

آشنایی با بارنامه تمیز (Clean Bol) | راهنمای کامل نحوه کار با آن

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

قبل از اینکه بخواهیم شما را با مفهوم بارنامه تمیز آشنا کنیم، بهتر است بدانید که بارنامه چیست؟ بارنامه یک سند رسمی بین حمل کننده و مرسوله کالا است، این سند همچنین می تواند به عنوان مدرکی مبنی بر تحویل کالا به مقصد مورد توافق استفاده شود. درواقع شرکت های حمل و نقل بارنامه را صادر می کنند. بارنامه زمانی صادر می شود که فرستنده کالا را به گیرنده تحویل می دهد.

به طور کلی بارنامه Clean Bol نیز یکی از انواع بارنامه های تجاری است که قصد داریم در رابطه با آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با این بارنامه، با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید.

معرفی بارنامه تمیز یا Clean Bol

حال که با مفهوم بارنامه آشنا شدید، بهتر است بیشتر درمورد بارنامه تمیز صحبت کنیم که از انواع بارنامه های تجاری است، درواقع بارنامه ای می باشد که  مالکیت حمل و نقل در تجارت بین المللی را تأیید می کند. این بارنامه توسط شرکت هواپیمایی به عنوان رسید صادراتی صادر می شود.

برای ادعای مالکیت در مقصد نهایی توسط واردکننده به همراه سایر اسناد حمل و نقل ارائه می شود. در بارنامه Clean Bol،  متصدی حمل و نقل متعهد می شود که در حین حمل و نقل، آسیب قابل مشاهده یا نقص بسته بندی رخ ندهد و کالا گم نشود.

عدم وجود یک بارنامه Clean Bol، مانع از پذیرش کالا توسط وارد کننده می شود؛ زیرا نشان دهنده وجود نقص یا آسیب به محصول است. بارنامه سندی است که توسط متصدی حمل و نقل صادر می شود تا تأیید کند که کالا آسیب دیده یا مفقود نشده است. فاکتور در زمان بارگیری کالا توسط صادرکننده صادر می شود. این بارنامه یک سند مهم برای حمل و نقل  و همچنین یکی از انواع بارنامه های تجاری است.

 نحوه کار با بارنامه Clean Bol

نحوه کار انواع بارنامه های تجاری به ویژه بارنامه Clean Bol به این صورت است که، هنگامی که دو طرف در یک قرارداد بین المللی بر سر شرایط مختلف توافق می کنند، می توانند در مورد بارنامه تمیز نیز تصمیم بگیرند. صادرکننده کالا را برای حمل آماده می کند و سپس به شرکت حمل و نقل تحویل می دهد. اگر صادرکننده به Clean Bol  نیاز دارد، حامل کالا را بازرسی می کند.

درواقع فروشنده کالا را از نظر هرگونه آسیب مشهود، کیفیت و کمیت کالا به شرح مندرج در فرم سفارش بازرسی می کند. پس از اینکه حامل کالا را بازرسی کرد، باید تصمیم بگیرد که آیا بارنامهClean Bol صادر کند یا صادر نکند.

اطلاعات مندرج در بارنامه

برای بسته بندی و نحوه حمل بار، در انواع بارنامه های تجاری به خصوص بارنامه تمیز، نیاز است اطلاعات متعددی درج شود که در ادامه به آن ها رسیدگی می کنیم.

 • نام و مهر و امضای شرکت حمل و نقل یا نماینده آن
 • تاریخ تحویل کالا
 • اطلاعات در مورد محل بارگیری و مقصد
 • شرایط و ضوابط ارسال کالا یا در خود بارنامه آمده است یا به برگه دیگری از بارنامه پیوست شده است.
 • توضیحات دقیق کالای تحویل شده (قیمت، اندازه، وزن، مقدار، علامت / شماره و غیره)
 • نام فرستنده و گیرنده کالا
 • در صورت درخواست از گیرنده، دستورالعمل های اضافی برای حمل و نقل یا پس از رسیدن محموله در مقصد

مهمترین نکات جهت پرکردن بارنامه های صادراتی

بسیاری از فرستنده ها و شرکت های حمل و نقل در هنگام نوشتن انواع بارنامه های تجاری اشتباهات زیادی مرتکب می شوند که خسارات زیادی به بار می آورد. بنابراین باید تجربه، دقت و دانش کافی برای ایجاد حقوق و دستمزد دقیق داشته باشد. نوشتن صحیح فاکتور باعث می شود روند حمل و نقل راحت تر شود و در نهایت در هزینه شما صرفه جویی شود. در اینجا چند نکته کلیدی برای تکمیل فرم بارنامه تمیز ( بارنامه Clean Bol ) آورده شده است:

 • هنگام پر کردن فاکتور صادرات، مطمئن شوید که اطلاعات وارد شده صحیح است. زمانی که به طور کامل بارگیری می شود، حامل ها با استفاده از تجهیزات پیچیده برای اطمینان از دقت، بار را بسیار دقیق اندازه گیری و وزن می کنند.
 • بنابراین، هیچ اندازه یا وزنی نباید در نظر گرفته شود. بارنامه را چندین بار به دقت بررسی کنید تا اشتباهات املایی تصحیح شود. این فرم ها یا جزئیات نادرست حمل و نقل منجر به صورتحساب نادرست و سایر هزینه ها می شود.
 • کاغذ بارنامه و برچسب های حمل و نقل در شرایط مختلف آب و هوایی در معرض حمله برف قرار می گیرند. برچسب های حمل و نقل را لمینت کنید تا همچنان خوانا باشند. در حال حاضر صورتحساب معمولا به صورت الکترونیکی انجام می شود که ایمن تر و کارآمدتر از کاغذ است.
 • لوازم جانبی یا خدمات حمل و نقل اضافی باید در انواع بارنامه های تجاری ذکر شود. باید از قبل در بارنامه مشخص کنید که چه تجهیزاتی برای بارگیری یا تخلیه نیاز دارید.
 • اگر لوازم جانبی هنگام حمل و نقل ضروری باشد و در فاکتور ذکر نشده باشد، پس از ارسال فاکتور جدیدی دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال، اگر به یک منطقه مسکونی تحویل می دهید، باید درب آسانسور داشته باشد. چون صاحب خانه چنگالی برای گرفتن آنها ندارد.

مزایا و معایب بارنامه تمیز

انواع بارنامه های تجاری، علاوه بر ویژگی های منحصر به فردی که دارند، شامل یکسری مزایا و معایبی هم می شوند. بارنامه تمیز نیز، از همین نوع بارنامه ها است که دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مزایا بارنامه Clean Bol

بارنامه یک سند مهم در تجارت بین الملل است و شرکت حمل و نقل و فرستنده را در یک قرارداد از نظر قانونی متعهد می کند. همچنین امنیت صادرکننده و واردکننده کالا را تضمین می کند. درواقع بارنامه تمیز تضمین می کند که کالا به صورت ایمن و بدون آسیب فیزیکی حمل می شود و از گم شدن یا آسیب دیدن کالا جلوگیری می کند.

این باعث ایجاد اعتماد بین واردکنندگان و مصرف کنندگان به خصوص در فروشگاه های جدید می شود. همچنین از تحویل کالا به گیرنده مناسب در مقصد مناسب اطمینان می دهد.

معایب بارنامه Clean Bol

 صدور و اجرای لوایح پاک می تواند محدودیت هایی را برای همه طرف ها به همراه داشته باشد. در صورت عدم صدور بارنامه بانک ممکن است از انتقال وجه یا صدور LC اصلی برای واردات خودداری کند. اگر حامل نتواند کالاهای بسته بندی شده را بازرسی کند، ممکن است در خطر باشد. اقلام بسته بندی شده ممکن است در طول دوره های حمل و نقل طولانی معیوب شوند.

دلایل اهمیت بارنامه در حمل و نقل

اهمیت بارنامه تمیز در این است که یک سند الزام آور قانونی است که تمام اطلاعات لازم برای تهیه کالا را در اختیار حامل و فرستنده قرار می دهد؛ یعنی در صورت لزوم می توان از آن در مراحل قانونی استفاده کرد. علاوه بر این، پیش نویس سند اجازه طبقه بندی وظایف را می دهد که بخش مهمی از سیستم کنترل داخلی شرکت برای جلوگیری از سرقت است.

برای پاسخ به این سوال که در انواع بارنامه های تجاری چه نوشته شده است، باید بگوییم که بارنامه Clean Bol دارای نام و آدرس فرستنده و گیرنده، تاریخ تحویل، مقدار، وزن واقعی است. علاوه بر این، بارنامه شامل شرح کاملی از نوع بسته بندی مورد استفاده، دستورالعمل های دقیق از شرکت حمل و نقل و هر شماره رهگیری سفارش خاص است.

سوالات متداول

بارنامه تمیز چیست؟

بارنامه Clean Bol، در واقع به بارنامه ای گفته می شود که مالکیت حمل و نقل در تجارت بین المللی را تایید می کند. این بارنامه توسط شرکت های حمل و نقل صادر می شود. درواقع شرکت حمل و نقل در این بارنامه کالای شما را نسبت به آسیب و گم شدن ایمن می کند. 

چه اطلاعاتی در بارنامه درج می شود؟

اطلاعاتی که باید در بارنامه تمیز درج شود شامل نام، مهر و محل امضا شرکت حمل و نقل، تاریخ تحویل بار، اطلاعات مقصد، توضیحات دقیق و شفاف در رابطه با کالا، نام فرستنده وگیرنده می باشد که باید حتما در بارنامه Clean Bol درج شود.

بارنامه تمیز (بارنامه Clean Bol) چه مزایایی دارد؟

یکی از مزیت های بارنامه تمیز این است که شرکت حمل و نقل اطمینان کامل را از نظر قانونی به فرستنده می دهد و می تواند امنیت را برای کالاهای صادراتی و وارداتی فراهم کند. همچنین از گم شدن بار هم جلوگیری می کند؛ این کار باعث افزایش اعتماد بین فروشندگان و متقاضیان می شود.

نحوه کار با بارنامه چگونه است؟

چگونگی کار با بارنامه Clean Bol به این صورت می باشد که زمانی دو طرف در قرارداد، به تفاهم برسند می توانند برای این بارنامه تصمیم گیری کنند؛ صادرکننده کالا را آماده و به شرکت حمل و نقل می دهد، سپس حمل کننده کالا، آن را بررسی می کند. پس از بررسی کالا توسط حامل، مشخص می شود که بار شما به بارنامه تمیز نیاز دارد یا خیر.

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم شما را با بارنامه تمیز یا به اصطلاح بارنامه Clean Bol آشنا کنیم. همانطور که گفته شد، بارنامه یک سند رسمی است که بین حمل کننده و کالا وجود دارد. انواع بارنامه های تجاری را شرکت های حمل و نقل صادر می کنند؛ بنابراین مهمترین کار برای ارسال کالا، پیدا کردن یک شرکت حمل و نقل معتبر و با اطمینان است.

برای اینکار ما به شما شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را پیشنهاد می کنیم. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در زمینه ارسال بار هوایی، ارسال بار زمینی، ارسال بار دریایی، ارسال درب به درب و هزینه های حمل و نقل به کشورهای مختلف، خدماتی را به شما عزیزان ارائه می دهد که می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x