اینکوترمز-FCA-چیست

اینکوترمز FCA چیست؟ | هر آنچه درباره وظایف خریدار و فروشنده باید بدانید

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

در تجارت بین المللی اصطلاحات مختلفی وجود دارد که بیانگر مسئولیت فروشنده و خریدار در مراحل حمل و نقل و ترخیص کالا می باشد. یکی از این اصطلاحات رایج و پرکاربرد در شرایط صورتحساب فروش اینکوترمز FCA است.

هر کدام از طرفین معامله در این صورتحساب، وظایف مختص به خود را دارند که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. بارنامه در فروش ترم FCA دارای یکسری شرایط خاص است که در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس قصد داریم آن را بررسی کنیم. بنابراین؛ توصیه ما به شما این است که تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اینکوترمز FCA چیست؟

اینکوترمز FCA یکی از اصطلاحات تجاری بین المللی می باشد که توسط فروشندگان و خریداران در قراردادها برای تسهیل حمل و نقل کالاهای مختلف استفاده می شود. قراردادهای مربوط به حمل و نقل بین المللی اغلب شامل شرایط تجاری فروش است که جزئیات و مشخصات محموله را توصیف می کند.

این جزئیات شامل مواردی مانند زمان و مکان تحویل، پرداخت، جایی که خطر ضرر از فروشنده به خریدار منتقل می ‌شود و مسئول هزینه ‌های حمل و نقل می باشد. FCA Incoterms   یک مدل رایج اما جهانی به عنوان مجموعه ای از دستورالعمل های حمل و نقل است.

 بر اساس این قانون، فروشنده برای ایفای تعهد ابتدا باید کالا را برای صادرات از گمرک ترخیص کرده و در محلی از پیش تعیین شده به شرکت حمل ‌کننده تحویل دهد. از این رو، فروشنده هزینه حمل و نقل را در قیمت کالای خود لحاظ می کند و تا زمانی که متصدی حمل و نقل کالا را دریافت نکند، مسئولیت و خطر مفقود شدن کالا را به عهده خواهد داشت. پس از دریافت کالا توسط متصدی حمل و نقل، مسئولیت و ریسک حمل و نقل به عهده خریدار خواهد بود.

تحویل و ریسک در ترم FCA

فروشنده در روش اینکوترمز FCA که یکی از روش های حمل و نقل بین المللی است، در دو صورت می تواند کالا را به خریدار تحویل دهد که این دو حالت شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که محل تعیین شده برای تحویل کالا، انبار فروشنده باشد و کالا با وسیله حمل و نقل انتخابی خریدار بارگیری شود، کالا تحویل داده شده تلقی می شود و ریسک ناشی از آن به خریدار منتقل می شود.
 • اگر مکان تعیین شده مکانی غیر از انبار فروشنده باشد، در صورتی که بار روی وسیله نقلیه تهیه شده از طرف فروشنده قرار بگیرد، به مکان تعیین شده برسد، کاملا آماده تخلیه از روی وسیله فروشنده باشد و به متصدی حمل یا فرد تعیین شده از طرف خریدار تحویل داده شود، تحویل داده شده به شمار می رود. همچنین بعد از تحویل کالا، ریسک بر عهده خریدار است و هزینه آن به عهده فروشنده نخواهد بود.

وظایف کلی خریدار و فروشنده در ترم FCA

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم هر یک از خریدار و فروشنده در اینکوترمز FCA دارای وظایفی هستند که باید این وظایف را در این فرآیند به درستی انجام دهند. بنابراین در ادامه این مطلب، کلیه وظایف خریدار و فروشنده را بیان خواهیم کرد:

وظایف فروشنده در ترم FCA

 • ارائه تمام اطلاعات مربوط به هزینه های خریدار
 • رعایت کلیه الزامات ایمنی برای حمل و نقل تا تحویل
 • ارائه اطلاعات کامل به خریدار از هزینه بیمه محصول جهت تکمیل انتقال
 • ارائه اسناد تحویل، واریز و پرداخت به مشتری
 • همکاری با خریداران جهت اخذ مدارک و انجام تشریفات صادراتی در موارد قابل اجرا
 • پرداخت برای بازرسی کالا و موجودی کالا و کنترل کیفیت
 • ارسال اطلاعیه تحویل در غیاب اپراتور در بازه زمانی مشخص شده

وظایف خریدار در ترم FCA

 • پرداخت وجه کالا طبق قرارداد فروش
 • تحویل کالا در صورت رعایت شرایط مورد انتظار
 • قبول خسارت و یا مفقود شدن پس از تحویل به فروشنده
 • انعقاد قرارداد حمل کالا با قبول هزینه تعیین شده
 • انتقال صادرات به مناطق مناسب
 • پرداخت کلیه هزینه های مربوط به فروش
 • اطلاع از زمان تحویل محصول جهت پرداخت هزینه های مربوط به فروشنده
 • برقراری ارتباط با مواردی مانند اطلاعات تحویل، زمان تحویل، روش ارسال محصول و ورود

حمل و نقل در اینکوترمز FCA

حمل و نقل در اینکوترمز FCA  که مخفف کلمه Free Carrier است به معنای تحویل کالا به متصدی آن می باشد. بر اساس این قانون، فروشنده کالا برای ایفای تعهد، ابتدا کالا را به منظور صادرات ترخیص و در محلی از پیش تعیین شده به حامل کالای تعیین شده توسط خریدار تحویل می دهد.

لازم به ذکر است که در صورت عدم تعیین نقطه دقیق از سوی خریدار، فروشنده کالا می تواند به صلاحدید خود محل تحویل کالا به شرکت حمل کننده را انتخاب کند. شما عزیزان می توانید برای آشنایی بیشتر با نحوه حمل و نقل در ترم FCA، از کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس راهنمایی دریافت کنید.

محل یا نقطه دقیق تحویل در ترم FCA

محل تحویل کالا در قرارداد فروش اینکوترمز FCA  ذکر خواهد شد. این مکان می تواند انبار فروشنده یا مکان دیگری باشد. بهتر است لوکیشن را به صورت کاملا دقیق ذکر کنید.

زیرا در این صورت به وضوح مشخص خواهد شد که مسئولیت ها و ریسک ها چه زمانی از فروشنده به خریدار منتقل می شود و هزینه آن بر عهده خریدار خواهد بود. بنابراین، همان طور که پیش تر نیز گفته شد در صورتی که خریدار محل دقیق را تعیین نکرده باشد، فروشنده می تواند بنا به سلیقه خود مکان را مشخص کند؛ به همین دلیل توصیه می شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی این مکان را مشخص کنید.

تشریفات گمرکی صادرات در اینکوترمز FCA

تشریفات گمرکی صادرات در اینکوترمز FCA یکی از وظایف فروشنده می باشد که حتما باید در انجام آن دقت زیادی داشت. در این قانون فروشنده مسئولیتی در قبال حمل یا پرداخت هزینه های رویه انتقال کالا در داخل کشور، در بین راه و همچنین واردات کالا در کشور مقصد نخواهد داشت.

بنابراین؛ شما عزیزان تحت عنوان فروشنده بهتر است قبل از انجام مراحل مربوط به تشریفات گمرکی صادرات، از یک شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید. به همین منظور، برای انجام تشریفات گمرکی، مشاوره و راهنمایی می توانید با کارشناسان با تجربه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در تماس باشید.

شرایط بارنامه در فروش اینکوترمز FCA

همانطور که قبلاً گفتیم روش اینکوترمز FCA برای هر نوع حمل و نقل قابل استفاده است؛ به طور کلی، تحت این روش، اگر محموله توسط شرکت حمل‌ و نقل جاده‌ ای تعیین ‌شده توسط خریدار از جایی که بندر و کشتی وجود ندارد تحویل گرفته شود، نمی ‌توان انتظار داشت که عبارت «Onboard» روی آن ظاهر شود. با این حال، فروشنده ای که شرایط FCA را فروخته است، ممکن است به یک بارنامه نیاز داشته باشد.  بنابراین؛ قوانین ترم FCA 2020 مکانیزمی را برای این منظور تعریف می کند.

بر اساس این مکانیزم، در صورت قبول قرارداد هر دو طرف، خریدار موظف است دستورالعمل صدور بارنامه را به متصدی حمل و نقل تعیین شده از سوی خود صادرکننده ارائه کند. البته، شرکت حمل‌ کننده این گزینه را دارد که با این درخواست مخالفت کند، زیرا فقط در صورتی که کالا ارسال شده باشد، باید بارنامه صادر کند.

سوالات متداول

اینکوترمز FCA چیست؟

ترم FCA یکی از روش هایی می باشد که در زمینه حمل و نقل بین المللی کاربرد بسیار فراوانی دارد و معنی و مفهوم آن تحویل بار به حمل کننده است که فروشنده رساندن کالا به مقصدی که خریدار مشخص کرده است را بر عهده می گیرد.

وظایف فروشنده در روش  FCA چیست؟

از وظایفی که فروشنده در ترم FCA دارد می توانیم به ارائه تمامی اطلاعات مورد نیاز به خریدار، رعایت تمامی قوانین و مقررات مربوط به ایمنی بار، ارائه اسناد تحویل و واریز به مشتری، اخذ مدارک از خریداران و انجام تشریفات مربوطه،پرداخت هزینه های موجود در بازرسی کالا، اشاره کنیم.

تحویل و ریسک در FCA به چه صورت است؟

تحویل و ریسک کالا در این روش به این صورت است زمانی که محلل تحویل کالا تعیین شده باشد، کالا تحویل داده شده تلقی می گردد و زمانی که مقصد غیر از انبار فروشنده مشخص شود کالا به صورت کاملا آماده از فروشنده تحویل و ارسال خواهد شد.

شرایط بارنامه فروش در FCA به چه صورت می باشد؟

طبق این روش که بر اساس یک مکانیزم تعیین می شود، زمانی که قرارداد در هر دو طرف خریدار و فروشنده مورد قبول قرار بگیرد، خریدار موظف خواهد بود بارنامه را به شرکت حمل و نقل انتخاب شده که مخالفتی با این شرایط ندارد، واگذار کند.

جمع بندی

در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به طور کامل و مفصل درباره اینکوترمز FCA توضیح دادیم. شما قبل از استفاده از این روش، در حمل و نقل کالاهایتان باید وظایفی که خریداران  و فروشندگان در این زمینه دارند را بدانید.

ترم FCA در واقع به معنی تحویل رایگان کالا به شرکت حمل و نقل برای ارسال کالا می باشد. انتخاب شرکت حمل و نقل بر عهده خودتان است اما به این نکته باید توجه داشته باشید که مهارت، تخصص و کارایی شرکت حمل و نقل بسیار حائز اهمیت است.

از این رو ما به شما شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس را پیشنهاد می کنیم که آماده ارائه خدمات متنوعی در زمینه ترخیص کالا از کلیه گمرکات ، انجام تشریفات گمرکی، ارسال درب به درب کالا، هزینه های حمل و نقل، واردات و صادرات و همچنین تمامی خدمات حمل و نقل بین المللی می باشد. شما نیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ترم FCA با کارشناسان ما در تماس باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x