اینکوترمز DAP

هر آنچه که در مورد اینکوترمز DAP باید بدانید (راهنمای کامل)

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

 DAP یک اصطلاح تجارت بین المللی است که برای توصیف قراردادی استفاده می شود که در آن فروشنده مسئولیت هزینه ها و زیان های احتمالی در طول حمل و نقل کالا به مقصد را می پذیرد و مسئولیت آن را بر عهده می گیرد. در یک قرارداد تحت شرایط خرید اینکوترمز DAP، پس از رسیدن کالا به مقصد مشخص شده، خریدار مسئول پرداخت هزینه هایی مانند حقوق ورودی، مالیات، ترخیص کالا از گمرک از کشور مقصد و مالیات های محلی است.

علاوه بر این، فروشنده کالا را برای تخلیه از وسیله نقلیه در محل مشخص شده آماده می کند. بدیهی است فروشنده مسئولیتی در قبال پرداخت مالیات و بیمه ندارد. برای آشنایی بیشتر با شرایط DAP، وظایف خریدار و فروشنده و همچنین هزینه هایی که در هنگام تخلیه کالا به همراه دارد، تا انتهای این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه ما باشید.

تعریف ترم DAP
تعریف ترم DAP

اینکوترمز DAP چیست؟

DAP یکی از قوانین اینکوترمز است که برای همه شیوه های حمل و نقل و حتی حمل و نقل ترکیبی اعمال می شود. به این ترتیب فروشنده باید تمهیدات لازم را برای حمل و تحویل کالا انجام دهد. قانون اینکوترمز DAP مستلزم تحویل در محل است. در این روش پس از تحویل کالا به خریدار، ریسک از فروشنده به خریدار منتقل می شود. پس از رسیدن کالا از این طریق به کشور مقصد، خریدار باید با هزینه و مسئولیت خود کالا را از گمرک ترخیص کند. البته لازم به ذکر است که هزینه هایی مانند هزینه تاخیر یا خسارت به عهده فروشنده می باشد. DAP  در انواع حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد.

شرایط تحویل و ریسک در ترم DAP

در سیستم اینکوترمز DAP، زمانی که کالا به خریدار تحویل داده می شود، آماده بارگیری بر روی وسیله حمل و نقل بوده و مقصد آن مشخص شده و به درستی در مقصد نگهداری می شود. در چنین حالتی فروشنده دیگر مسئولیتی در قبال کالا نخواهد داشت و ریسک به عهده خریدار خواهد بود. به طور کلی در این روش خریدار مسئول ریسک مربوط به انتقال کالا به محل مشخص شده یا به مکانی در آن مکان است. بنابراین در این قانون اینکوترمز، محل تحویل و مقصد یکسان است. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحویل و ریسک در اینکوترمز DAP با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید.

وظایف کلی خریدار و فروشنده در ترم DAP

در هر اینکوترم،  ICC به وضوح تعهداتی را هم برای خریداران و هم برای فروشندگان تعریف می کند. ما مسئولیت های اصلی هر یک از طرفین را در اینکوترمز DAP فهرست کرده ایم که در ادامه این مقاله در اختیار شما قرار می گیرد.

وظایف خریدار و فروشنده در ترم DAP
وظایف خریدار و فروشنده در ترم DAP

وظایف فروشنده

فروشنده بیشترین مسئولیت را در قرارداد DAP  دارد که وظایف و مسئولیت‌های آن به شرح زیر است:

اسنادفروشنده باید کلیه مدارک مربوط به کالا اعم از بارنامه، فاکتور تجاری و همچنین بسته بندی و برچسب گذاری کالا را تکمیل کند.
صدور مجوزفروشنده باید  در رابطه با هر گونه مجوز مورد نیاز برای صادرات کالا و حل و فصل مسائل گمرکی مربوطه اطمینان حاصل کند
حمل و نقلمسئولیت حمل و نقل شامل مواردی مانند پیش حمل کالا، تحویل در بندر، بارگیری کانتینرها و حمل اصلی و در نهایت تحویل به مقصد می باشد.
مخارجفروشنده باید هزینه حمل و نقل را متقبل شود و هر گونه خسارتی که ممکن است در حین حمل و نقل رخ دهد را پوشش دهد
تحویل نهاییپس از رسیدن کانتینر به مقصد مورد نظر، فروشنده کالا را به خریدار تحویل می دهد.

وظایف خریدار

علاوه بر فروشندگان، خریداران هم در ترم DAP دارای وظایف و مسئولیت هایی هستند که عبارت است از:

پرداختخریدار باید مبلغ توافق شده را به فروشنده بپردازد و فروشنده را به مقصد تعیین شده سوق دهد
وارداتپس از رسیدن محموله به مقصد، خریدار باید به امور واردات از جمله تشریفات مانند فرم های واردات رسیدگی کند.
تخلیه کالاخریدار باید مقدمات کامل تخلیه کالا از کشتی را فراهم کند
هزینه هاپس از رسیدن محموله به مقصد، خریدار متحمل هزینه هایی مانند عوارض گمرکی، مالیات و حقوق ورودی می شود.
حمل و نقل کالاپس از تخلیه، خریدار مسئولیت حمل کالا را به مقصد/ بندر بعدی که ممکن است محل انبار یا خرده فروشی باشد، بر عهده دارد

اهمیت تعیین محل دقیق تحویل و مقصد در اینکوترمز DAP

دلایل زیادی وجود دارد که مشخص می کند چرا تعیین صحیح محل تحویل در اینکوترمز DAP بسیار مهم است. یکی از این دلایل، انتقال خطر مفقود شدن یا آسیب دیدن کالا از فروشنده به خریدار است. بنابراین بهتر است این نکته مهم را به طور دقیق و واضح مشخص کنید. یکی دیگر از دلایل اهمیت تعریف صحیح این مورد، بحث در مورد هزینه ها است. زیرا تمامی هزینه ها تا کنون بر عهده فروشنده و سپس خریدار است. آخرین دلیل انعقاد قرارداد یا ترتیب ارسال کالا است.

اگر این مورد نادیده گرفته شود، در واقع نقض تعهد توسط فروشنده طبق قوانین DAP وجود دارد و بنابراین، در صورت وجود خسارت، باید در مقابل خریدار مسئول باشد. همچنین، فروشنده باید هزینه های اضافی پرداخت شده توسط خریدار، از جمله هزینه اضافی حمل و نقل توسط شرکت حمل و نقل را پرداخت کند.

هزینه تخلیه کالا در ترم DAP

در روش اینکوترمز DAP تخلیه کالا هزینه ای را به همراه دارد. در پرداخت این هزینه فروشنده مسئولیتی در قبال تخلیه کالا در مقصد از وسیله حمل و نقل کالا در مقصد ندارد. با این حال، اگر فروشنده هزینه تخلیه کالا را در مقصد مشخص شده پرداخت کند، طبق قراردادی با متصدی حمل بسته است، نمی تواند به طور جداگانه از خریدار وصول کند. این فقط در شرایطی امکان پذیر است که قبلاً با خریدار توافق کرده باشند. برای آشنایی بیش تر با هزینه تخلیه کالا در ترم DAP با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بیرید.

هزینه تخلیه کالا در اینکوترمز DAP
هزینه تخلیه کالا در اینکوترمز DAP

ترخیص کالا جهت صادرات و واردات در اینکوترمز DAP

بر اساس قانون اینکوترمز DAP، ترخیص کالا برای صادرات به عهده فروشنده است. با این حال، فروشنده متقبل هزینه واردات کالا به کشور مقصد نخواهد بود. در این شرایط مشتری در معرض خطر آسیب احتمالی محصول قرار دارد. حتی اگر در این شرایط هنوز تحویل صورت نگرفته باشد، با این حال، طبق تعهدات خریدار و فروشنده در DAP، مسئولیت ریسک یا ضرر و همچنین خسارت وارده به کالا تا زمان خریدار بر عهده خریدار است. اگر برای جلوگیری از چنین شرایطی، طرفین در مورد مسئولیت فروشنده در مورد رویه های واردات و پرداخت کلیه هزینه ها و عوارض گمرکی توافق کنند، قانون DDP برای آنها مناسب است.

قرارداد حمل و نقل در ترم DAP

در اینکوترمز DAP، فروشنده باید قرارداد حمل را تنظیم کند. همچنین هزینه حمل و نقل از محل تحویل یا نقطه دقیق در محل تحویل تا مقصد  و همچنین نقطه دقیق در مقصد بر عهده فروشنده است. در صورت عدم تعیین نقطه دقیق محل مشخص شده به منظور تحویل، فروشنده این فرصت را دارد که به صلاحدید خود بهترین مکان را برای این امر در نظر بگیرد. علاوه بر این، در مورد حمل و نقل، فروشنده باید هنگام حمل کالا به مقصد، کلیه الزامات ایمنی را رعایت کند. در رابطه با حمل و نقل، خریدار مسئولیتی در قبال انعقاد قرارداد حمل و نقل و پرداخت هزینه های او در قبال فروشنده ندارد.

قرارداد حمل و نقل در اینکوترمز DAP
قرارداد حمل و نقل در اینکوترمز DAP

جمع بندی

تجارت بین الملل می تواند بسیار پیچیده و دشوار باشد و به همین دلیل است که اتاق بازرگانی بین المللی اینکوترمز DAP را به عنوان مجموعه ای از قوانین به روز شده دوره ای ارائه کرد. در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در رابطه با ترم DAP، ویژگی ها، وظایف خریدار و فروشنده، نحوه ترخیص کالا در صادرات و واردات و همچنین قراردادهایی که در این روش وجود دارد صحبت کردیم.

 شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با ارائه خدمات متنوع در زمینه ارسال بار دریایی، ارسال بار هوایی، ارسال بار زمینی، ترخیص کالا، انجام تشریفات گمرکی در روش ترم DAP نیز خدمات به شما عزیزان ارائه می دهد. چنانچه سوالی در رابطه با این روش دارید با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در ارتباط باشید.

فروشنده در ترم DAP چه وظایفی دارد؟

از وظایف فروشنده در ترم DAP می توانید در زمینه اسناد و مدارک، تهیه مجوز های ترخیص کالا، در حمل و نقل، در هزینه های موجود همانند هزینه های مربوط به خسارت کالا و تحویل نهایی کالا اشاره کنیم.

مشخص کردن محل دقیق تحویل و مقصد در روش DAP چه اهمیتی دارد؟

یکی از دلایلی که باعث اهمیت این موضوع می شود خطر گم شدن یا آسیب کالا است. همچنین در مورد هزینه ها نیز باید به این مسئله توجه زیادی داشته باشید. در این روش تمامی هزینه ها در ابتدا بر عهده فروشنده و سپس بر عهده خریدار است.

هزینه تخلیه کالا در ترم DAP به چه صورت است؟

 تخلیه کالا در این روش بر عهده فروشنده نیست و در زمانی که فروشنده هزینه تخله کالا را مشخص کند در صورت توافق بین فروشنده و خریدار، پرداخت این هزینه بر عهده خریدار خواهد بود.

تنظیم قرارداد در ترم DAP چگونه است؟

در این روش فروشنده باید این قرارداد را تنظیم کند. هزینه حمل و نقل کالا از ابتدا تا انتها بر عهده فروشنده خواهد بود. زمانی که محل مشخصی برای تحویل کالا مدنظر نباشد، فروشنده با مسئولیت و صلاحدید خود، مکانی را برای تحویل کالا انتخاب می کند. همچنین فروشنده باید در هنگام تحویل کالا تمام نکات ایمنی را رعایت کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x