پونک،مجتمع بوستان،واحد ۷۶۶ اداری

LOGO-FNXCARGO
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
LOGO-FNXCARGO
اینکوترمز CPT

اینکوترمز CPT | خریدار و فروشنده در ترم CPT چه وظایفی دارند؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف اصلی و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

اینکوترمزCPT  یک اصطلاح تجاری بین المللی است و به این معنی می باشد که فروشنده کالا را با هزینه شخصی خود به شرکت حمل و نقل یا حامل تعیین شده توسط خریدار ارسال می کند. در این صورت، فروشنده کلیه خطرات و ضرر و زیان را تا زمانی که کالا در اختیار شخص دیگری قرار نگیرد، متحمل می شود. متصدی حمل ‌و نقل می‌تواند یک نهاد یا شخصی باشد که مسئولیت حمل و نقل کالا (دریایی، ریلی، جاده‌ای و غیره) را بر عهده دارد یا به انجام حمل و نقل کالا مشغول است.

هزینه‌ های مشخص‌ شده در قوانین CPT ممکن است شامل هزینه ‌های حمل و نقل پایانه (THC) نیز باشد. کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در این مقاله  اطلاعات مفیدی در مورد قانون CPT برای شما گردآوری کرده اند. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

معرفی اینکوترمز CPT
معرفی اینکوترمز CPT

اینکوترمز CPT چیست؟

قوانین اینکوترمز CPT یکی از الزامات و استاندارد های بین المللی است که توسط اتاق بین المللی بازرگانی نوشته و منتشر شده است. در این قانون پس از تهیه و تولید کالا توسط فروشنده، فرآیند حمل و نقل داخلی نیز توسط خود شخص انجام می شود. بر اساس این قانون، فروشنده باید هزینه صادرات را پرداخت و کالا را در گمرک ترخیص کند تا کالا را به مقصد ارسال کند.

 زمان و وسیله ایاب و ذهاب توسط فروشنده در قرارداد مشخص می شود و هزینه های مربوط به مقصد مورد نظر به عهده وی خواهد بود. یکی از موارد مهم در این قانون ریسک و مسئولیت فروشنده است. در واقع در این رابطه فروشنده دیگر مسئولیتی در قبال محموله ندارد و خریدار باید خودش مسئولیت همه چیز را بر عهده بگیرد. در واقع پس از تحویل بار به اولین حامل، خریدار باید تمامی هزینه ها اعم از بیمه، قرارداد و هزینه های بازرسی را بپردازد.

شرایط تحویل و ریسک در ترم CPT

طبق اینکوترمز CPT، پس از ارسال کالا توسط فروشنده کالاها ، خطر از فروشنده به خریدار منتقل می شود. بنابراین در موارد زیر می توان گفت که فروشنده متحمل ریسک نمی شود:

 • پس از تحویل به حامل
 • پس از امضای قرارداد حمل و نقل توسط خود فروشنده
 • قرار دادن کالا در اختیار فیزیکی متصدی حمل و نقل به شیوه ای مناسب

در صورتی که کالا از این طریق به خریدار تحویل داده شود، فروشنده مسئولیتی در قبال رسیدن سالم بار به مقصد ندارد و حتی در صورت نرسیدن کالا به مقصد، فروشنده مسئولیتی ندارد. زیرا با تحویل کالا به متصدی حمل، فرض بر این است که کالا در واقع به خریدار تحویل داده شده است و بنابراین ریسک به خریدار منتقل می شود. با این حال، فروشنده باید برای حمل کالا از محل تحویل به مقصد مورد توافق با خریدار، با یک شرکت حمل و نقل قرارداد ببندد.

وظایف کلی خریدار و فروشنده در ترم CPT

هر یک از خریدار و فروشنده در اینکوترمز CPT دارای وظایف مشخصی هستند که باید نسبت به این وظایف آگاهی و اطلاعات داشته باشید. در ادامه به مهم ترین مسئولیت های این افراد می پردازیم.

وظایف خریدار و فروشنده در قاعده CPT
وظایف خریدار و فروشنده در قاعده CPT

وظایف خریدار

 همانطور که گفته شد هر یک از خریدار و فروشنده دارای تعهدات و وظایفی در ترم CPT هستند.  برای اینکه تمام مراحل ارسال بار برایتان به راحتی انجام شود بهتر است با این وظایف آشنا باشید. تعهدات خریدار کالا در قانون CPT عبارتند از:

 • رسیدگی به مسائل بیمه محصولات
 • پرداخت عوارض
 • ترخیص کالا از تمامی مقاصد از گمرک
 • انجام تشریفات گمرکی در کشور مقصد

وظایف فروشنده

علاوه بر خریدار فروشنده نیز با توجه به قوانین موجود در ترم CPT دارای وظایف مشخصی است. برای آشنایی بیشتر با تعهدات و وظایف خریداران و فروشندگان با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید. تعهدات فروشنده کالا در ترم CPT شامل:

 • اظهارنامه کالا از گمرک اصلی
 • حمل کالا به بندر مورد نظر برای شروع بارگیری بر روی کشتی یا سایر وسایل حمل و نقل
 • تخلیه کالا در بندر مقصد یا مقصدی که خریدار کالا مشخص کرده است.
 • حمل کالا به بندر مورد نظر برای شروع تخلیه
 • نقل و انتقال کالا به بندر مقصد مورد نظر
 • نقل و انتقال کالا تا نقطه تعیین شده در مقصد

محل دقیق تحویل در اینکوترمز CPT

در روش اینکوترمز CPT، طرفین قرارداد همواره تشویق می ‌شوند که  محل خاص تحویل کالا را تا حد امکان واضح و دقیق در قرارداد قید کنند. در واقع می توان گفت که نقطه گذاری برای مواردی استفاده می شود که بیش از یک نفر در حال حمل کالا هستند و هر یک از آنها بخشی از فرآیند حمل و نقل را از محل حمل بر عهده دارند. بنابراین، مقصد، مکان بسیار مهم است.

 در شرایطی که طرفین قرارداد هنوز در مورد نقاط خاصی از حمل و نقل توافق نکرده اند، به طور پیش فرض، ریسک و ارسال به اولین حامل در محلی که فروشنده انتخاب کرده است بدون اینکه خریدار کنترلی بر آن داشته باشد از فروشنده به خریدار منتقل می شود. در صورتی که طرفین قرارداد بخواهند فاز بعدی یا مرحله قبل را به اتمام برسانند باید این موضوع را در قرارداد فروش خود قید و عواقب آن را در نظر بگیرند.

هزینه تخلیه کالا در مقصد در ترم CPT

 تخلیه کالا در مقصد در اینکوترمز CPT دارای هزینه هایی برای فروشنده می باشد. در صورتی که فروشنده باید طبق قرارداد حمل با متصدی حمل و نقل، هزینه های تخلیه کالا را در محل مشخص شده پرداخت کند، نمی تواند این هزینه ها را از خریدار مطالبه کند. این اجازه تنها در صورتی در اختیار اوست که قبلاً در این زمینه با طرف مقابل به توافق رسیده باشند. بنابراین هزینه تخلیه کالا مسئله بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در ارتباط باشید.

هزینه تخلیه کالا در مقصد در قاعده CPT
هزینه تخلیه کالا در مقصد در قاعده CPT

ترخیص کالا جهت صادرات و واردات در اینکوترمز CPT

در واقع می توان گفت در رابطه با اینکوترمزCPT، فروشنده کالا موظف به تکمیل مراحل گمرکی و ترخیص کالا با توجه به بسته مورد نظر خود است. با این حال ، فروشنده موظف نیست هزینه های گمرکی را بپردازد و مراحل ترخیص کالا از گمرک را برای کالا های وارداتی و صادرات انجام دهد.

باید بدانید که در این روش CPT طرفین قرارداد به خوبی می دانند که برای تحویل کالا باید به نقطه مورد نظر فکر کنند و این مکان مشخص شده را در مقصدی که فروشنده مسئولیت انعقاد قرارداد را بر عهده دارد درج کند. هم چنین خوب است بدانید که اگر برای تحویل کالا به مقصد از چند حمل کننده استفاده شود و اگر طرفین قرارداد بر سر یک نقطه تحویل مشخص به توافق نرسند، نقطه مشخص توسط فروشنده انتخاب می شود و هیچ چاره ای برای خریدار وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این، خطر زمانی منتقل می شود که کالا به اولین حامل تحویل داده شود. همچنین لازم به ذکر است در صورتی که طرفین قرارداد در مورد واردات و صادرات کالا به روش CPT در محل دیگری توافق داشته باشند، این موضوع باید در قرارداد گنجانده شود. با توجه به اینکه هزینه ها و موقعیت مکانی در مقصد به عهده فروشندگان خواهد بود، طرفین باید این مکان را تا حد امکان به وضوح مشخص کنند.

مزایا و معایب قاعده CPT

مزایا و معایب قانون اینکوترمز CPT بستگی به این دارد که آیا شما خریدار یا فروشنده در قرارداد CPT هستید. ترم CPT یک مزیت برای خریداران است. زیرا خطرات حمل و نقل را تا حد زیادی کاهش می دهد.CPT همچنین مزایایی برای فروشنده نیز دارد. زیرا اگر فروشنده این اینکوترمز را برای قرارداد انتخاب کند، خریدار تمایل بیشتری برای خرید در آینده خواهد داشت.

در اینکوترمز  CPT، فروشنده کلیه موارد قانونی مربوط به کالا از جمله ترتیب حمل و نقل، هزینه های جابجایی، مالیات و تشریفات گمرکی کالا را انجام می دهد و خریدار مجبور به رسیدگی به این موارد نیست و این نکته یکی دیگر از مزایای ترم CPT  برای خریداران می باشد. مزایا و معایب دیگری که در ترم CPT برای فروشنده و خریداران وجود دارد؛ به شرح زیر است:

مزایای ترم CPTمعایب ترم CPT
کاهش ریسک نقل و انتقال برای خریدارانافزایش ریسک نقل و انتقال به فروشنده
فروش بیشتر برای فروشنده، با در نظر گرفتن خطرات کالا در حمل و نقلمسئولیت ترخیص کالا از گمرک در کشور مقصد بر عهده خریدار می باشد.
عدم رسیدگی به الزامات و تعهدات حمل و نقل و هزینه های حمل و نقل خریداردر صورت استفاده از حمل و نقل دریایی خطرات زیادی برای خریدار پس از دریافت کالا وجود دارد.
مزایا و معایب ترم CPT
مزایا و معایب ترم CPT

جمع بندی

اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) شرایط و ضوابط مختلفی را برای حمل و نقل تعیین می کند که در آن میزان مسئولیت خریدار یا فروشنده متفاوت است. اینکوترمز CPT بیشتر مسئولیت و هزینه را بر عهده فروشنده می گذارد. این  موضوع به این دلیل است که فروشنده تمام هزینه ها و خطرات را تا زمانی که کالا توسط اولین حامل دریافت نشود متحمل می شود.

اگر سوال دیگری در رابطه با قانون CPT دارید که در این مقاله ذکر نشده است با کارشناسان ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس تماس بگیرید تا به سوالات شما به طور کامل و دقیق پاسخ داده شود. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه های مختلفی همچون ترخیص کالا، انجام تشریفات گمرکی، هزینه های حمل و نقل و… خدماتی را به شما عزیزان ارائه می دهد.

اینکوترمز CPT چیست؟

این قانون، یکی از استانداردهای بین المللی می باشد که با توجه به آن، فرآیند حمل و نقل داخلی بر عهده فروشنده و تولید کننده کالا است. فروشنده باید تمامی هزینه های مربوط به صادرات و هزینه های مربوط به گمرک برای ترخیص کالا را پرداخت کند. با توجه به ترم CPT خریدار مسئول پرداخت تمامی هزینه های مربوط به بیمه، قرارداد و هزینه های بازرسی می باشد.

وظایف خریدار در ترم CPT چیست؟

وظایف خریدار در ترم CPT شامل: رسیدگی به مسائل مربوط به بیمه کالاها، ترخیص کالا از گمرک، پرداخت های مربوط به عوارض، انجام تشریفات گمرکی در مقصد می باشد.

هنگام صادرات و واردات کالا در ترم CPT، ترخیص کالا بر عهده چه کسی است؟

در اینکوترمز CPT تمام فرآیند ترخیص کالا و مراحل گمرکی بر عهده فروشنده می باشد. فروشنده در این زمینه باید تمامی هزینه های گمرکی و تمام مراحل ترخیص کالا را انجام دهد.

مزایای روش ترم CPT چیست؟

از مزیت های ترم CPT می توانیم به کاهش ریسک حمل و نقل کالا برای خریدار، فروش بیشتر برای فروشنده و عدم رسیدگی به تعهدات حمل و نقل و هزینه های حمل و نقل خریدار اشاره کنیم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x