اینکوترمز-CFR

اینکوترمز CFR چیست؟ صفرتا صد مهمترین اصطلاحات اینکوترمز

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

از بین روش های موجود برای ارسال بار، امروزه حمل و نقل دریایی مورد توجه اکثر بازرگانان و تجار قرار گرفته است. CFR یکی از قوانین اینکوترمز می باشد که برای نقل و انتقالات به روش دریایی استفاده می شود. بنابراین، اینکوترمز CFR یکی از موضوعات مهمی است که باید حتما قبل از ارسال بار در رابطه با آن اطلاعات کافی و کاملی داشته باشید.

در ادامه این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در رابطه با وظایفی که هر یک از فروشنده و خریدار در رابطه با CFR دارد صحبت خواهیم کرد؛ از این رو، چنانچه قصد تجارت به روش دریایی را دارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با اینکوترمز CFR

همانطور که گفته شد،CFR  یکی از اصطلاحات اینکوترمز است که در تجارت دریایی بسیار کاربردی است؛ در واقع اینکوترمز CFR مخفف هزینه یا ارزش کالا و حمل و نقل به بندر مقصد است. در CFR، فروشنده باید قرارداد حمل کالا را منعقد کند و تمام هزینه ها و کرایه حمل را تا رسیدن کالا به بندر مشخص شده بپردازد. 

شما باید حتما قبل از ارسال بار، در رابطه با این موضوع از یک شرکت حمل و نقل  بین المللی معتبر مشاوره و راهنمایی دریافت کنید. کارشناسان شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در خدمت شما عزیزان هستند تا راهنمایی های لازم را در رابطه با CFR در اختیار شما عزیزان قرار دهند. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

تحویل و ریسک در ترم CFR

در اینکوترمز CFR ، زمانی که کالا در کشتی قرار می‌گیرد یا فروشنده برای تامین کالا اقدام می نماید، کالا  تحویل داده شده در نظر گرفته می‌شود. هنگام قرار دادن کالا در کشتی، خطر گم شدن یا آسیب دیدن کالا به خریدار منتقل می شود. در واقع، اگر کالا سالم به مقصد نرسد یا نتواند به مقصد برسد، فروشنده مسئولیتی ندارد. زیرا فروشنده به تعهد خود مبنی بر ارسال کالا عمل کرده است.

 از سوی دیگر، در این قاعده، فروشنده هیچ تعهدی در قبال ارائه بیمه نامه به خریدار ندارد. بنابراین، بهتر است خریدار برای اطمینان از اینکه کالا تا رسیدن به مقصد، مشکلی نداشته باشد و یا در صورت بروز حادثه قابل پرداخت باشد، به نحوه دریافت بیمه فکر کند.

درج نام بندر حمل در قرارداد به روش CFR چه لزومی دارد؟

یکی از الزاماتی که در قرارداد به روش اینکوترمز CFR وجود دارد؛ درج نام و مشخصات بندر حمل می باشد که در روش CFR باید به آن توجه کنید. اگرچه بندر مقصد معمولاً در قرارداد فروش گنجانده می شود، اما گاهی اوقات بندر حمل و نقل حذف می شود؛ در واقع این خطر به دوش فروشنده متحمل می شود.

در صورتی که خریدار توجه خاصی به بندر حمل و نقل داشته باشد و در نظر گرفتن بندر خاصی به عنوان بندر حمل و نقل برای وی مهم باشد، توصیه می شود که بندر حمل مورد نظر در قرارداد فروش درج شود. برای انجام قرارداد به روش CFR بهتر است قبل از هر اقدامی با شرکت حمل و نقل مدنظرتان هماهنگ کنید.

مشخص کردن مقصد بندر تخلیه در معامله به روش اینکوترمز CFR

 مشخص کردن نقطه مقصد در روش اینکوترمز CFR یکی از موارد بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید و حتما رعایت کنید. توصیه می شود نقطه مقصد در بندر تخلیه را در پورت مقصد مشخص کنید.

از آنجایی که هزینه ها تا این مرحله به عهده فروشنده خواهد بود، تعیین نقطه دقیق می تواند از بسیاری از مشکلات احتمالی جلوگیری کند. همچنین می توانید با مشخص کردن درست مقصد از هزینه های اضافی نیز دوری کنید. بارنامه ها یا قراردادهای بارگیری که توسط فروشنده انجام می شود باید کل فرآیند حمل را از محل تحویل به بندر ذکر شده یا نقطه تعیین شده در آن بندر پوشش دهد.

وظایف فروشنده و خریدار در ترم CFR

در اینکوترمز CFR هر یک از فروشنده و خریدار وظایفی دارند که موظف به انجام و رعایت آن هستند. در ادامه لیستی از وظایفی که هر یک از فروشنده و خریدار دارند، در اختیارتان قرار می دهیم.

وظیفه فروشنده در ترم CFRوظایف خریدار در ترم CFR
تهیه فاکتورهای کالا و فروش مطابق با الزامات مندرج در قراردادهای فروشپرداخت بهای کالا بر اساس قرارداد خرید
ارسال اطلاعیه برای خریدار در مورد تحویل کالا و تحویل به موقعتحویل به موقع و دریافت اسناد تحویل در صورت وجود
قبول مسئولیت در قبال از بین رفتن یا آسیب دیدن کالا قبل از تحویل به خریدارپذیرش خطر مفقود شدن یا آسیب دیدن کالا پس از تحویل
ترتیب تفصیلی قرارداد حمل و نقل و پرداخت هزینه های بازرسیکمک به انجام تشریفات صادرات در موارد کاربردپذیر
ارائه تمام اطلاعات لازم در مورد خطرات و هزینه های مربوط به بیمه محصول به خریدار جهت انجام مقدمات حمل و نقل کالاانجام تشریفات واردات در موارد خاص و پرداخت هزینه های مربوطه
تهیه سند تحویل با هزینه شخصی و انجام تشریفات گمرکی در موارد مربوطپرداخت کلیه هزینه ها پس از تحویل و همچنین هزینه های همکاری فروشنده در برخی موارد
پرداخت هزینه های مختلف از جمله هزینه های مورد نیاز تا زمان تحویل بار، هزینه های حمل و نقل و هزینه های مربوط به امنیت کالا، هزینه های تخلیه کالا در مقصد، هزینه های مربوط به کالاهای عبوری و هزینه همکاری خریدار در تکمیل اطلاعات درخواستیایجاد اخطاریه برای تعیین زمان ارسال کالا یا تعیین محل صحیح دریافت کالا در مقصد در صورت عقد قرارداد به حق خریدار از این طریق و ارسال به فروشنده

تفاوت CFR و FOB در هزینه های نقل و انتقال

طبق قرارداد اینکوترمز CFR، فروشنده مسئولیت عمده ای در تهیه و پرداخت هزینه حمل و نقل کالا دارد. برای کالاهای تحت ترم CFR، فرستنده مسئول تنظیم و پرداخت هزینه های حمل و نقل دریایی کالا به بندر مقصد از پیش تعیین شده است. هنگام استفاده از CFR، خریدار باید مدارکی را برای دریافت مستقیم و صحیح کالا به فروشنده ارائه دهد. این اسناد حاوی فرم های گمرکی مورد نیاز برای ترخیص کالا از طریق بازرسی گمرکی می باشد؛ اما فروشنده را ملزم به اخذ بیمه نامه نقدی در برابر ضرر و زیان کالا نمی کند.

تفاوت دیگر CFR و FOB این است که مسئولیت کالا تنها زمانی به خریدار یا گیرنده منتقل می شود که کشتی به بندر مشخص شده برسد. پس از پهلوگیری کشتی در بندر، مسئولیت تحویل کالا به مقصد نهایی بر عهده خریدار است. FOB  به شرایطی اشاره دارد که فروشنده یا فرستنده فقط مالکیت و مسئولیت کالا را تا زمانی که در کشتی بارگیری شود حفظ می کند.

پس از قرار گرفتن محصول در کشتی، تعهدات و مسئولیت های مربوط به محصول به عهده خریدار می باشد. درواقع تامین کننده تنها مسئولیت حمل کالا به محل تعیین شده که مبدأ حمل نامیده می شود به عهده دارد. این نقطه معمولا یک دروازه است؛ زیرا اینکوترمز در تجارت بین المللی استفاده می شود و در چنین تجارتی کالاها عمدتاً از طریق دریا حمل می شوند.

سوالات متداول

تحویل و ریسک در CFR به چه صورت است؟

تحویل و ریسک در CFR به این صورت است که اگر بار در کشتی قرار بگیرد یا فروشنده اقدمات لازم را جهت تامین کالا انجام دهد، بار تحویل گرفته شده به حساب می آید. همچنین اگر در مواقعی که کالا صحیح و سالم به مقصد نرسد این ریسک به خریدار منتقل می شود و فروشنده عهده دار هیچ مسئولیتی نخواهد بود.

یکی از الزامات اینکوترمز CFR چیست؟

یکی از الزاماتی که نیازمند توجه بسیار زیادی می باشد، درج نام و مشخصات بندر حمل است بهترین توصیه ای که در قراردادهای CFR داریم، درج بندر حمل در قرارداد فروش است به ویژه زمانی که بندر حمل برای خریدار اهمیت زیادی داشته باشد.

دلیل مشخص کردن بندر تخلیه در CFR چیست؟

شما اگر محل تخلیه بار را در اینکوترمز CFR مشخص کنید این کار باعث می شود از پرداخت هزینه های اضافی که بر عهده فروشنده است خودداری شود. بنابراین، مشخص کردن مقصد تخلیه بار، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

FOB و CFR چه تفاوت هایی بایکدیگر دارند؟

FOB و CFR از اصطلاحات مهم اینکوترمز به شمار می روند که تفاوت هایی با یکدیگر دارند؛ به طور کلی از تفاوت های مهم این دو روش می توان به مواردی همچون تفاوت در مبدا و مقصد، در هنگام تخلیه و بارگیری، در هزینه ارسال، در خسارت و بیمه اشاره کرد که تجار و بازرگانان قبل از انتخاب هر یک از این روش ها، باید از آن آگاهی داشته باشند.

جمع بندی

یکی از مسائل مهمی که در روش حمل و نقل دریایی باید به آن توجه کنید CFR است. اینکوترمز CFR یکی از قوانین اینکوترمز است که شما با رعایت این قوانین می توانید به راحتی کار نقل و انتقالات را انجام دهید.

شما عزیزان چه به عنوان فروشنده و چه تحت عنوان خریدار وظایفی در این زمینه دارید که در این مقاله به طور مفصل به آن اشاره کردیم. همچنین برای دانستن بیشتر این قوانین می توانید با کارشناسان شرکت حمل و نقل ققنوس در تماس باشید. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، خدمات مختلفی به شما عزیزان در رابطه با حمل و نقل دریایی، بسته بندی بار، ترخیص کالا و… ارائه میدهد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x