ایرو-در-حمل-و-نقل-بین-المللی-چیست؟

ایرو در حمل و نقل بین المللی چیست؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

به طور کلی می‌توان گفت سازمان ایرو یا به عبارتی بهتر سازمان حمل و نقل جهانی در 24 مارس 1948 توسط افرادی از سایر کشور ها تاسیس گردید. در این محتوا از سایت ققنوس با ما همراه باشید تا بیشتربا ایرو در حمل و نقل بین المللی آشنا شوید.

در این حین اعضای اولیه ایرو یا سازمان حمل و نقل جهانی کشور بلژیک، کشور دانمارک، کشور فرانسه، کشور هلند، نروژ، کشور کشور سوئد، کشور سوئیس و کشور انگلستان در نظر گرفته می‌شد.

به طور کلی اهداف این سازمان، ایجاد نمودن سلسله تضمینات بر حسب  توافقات و توافقنامه های به عمل آمده کمیته اداری تیر ، سازمان و اداره ملل و چاپ کارنه تیر در جهت ارتقا سطح و افزایش بهره‌برداری از حمل و نقل بین المللی جاده ای در نظر گرفته می‌شود. همچنین سازمان در حال حاضر دارای بیش از 184 عضو از 5 قاره جهان است. در این مقاله از سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس خواهشمندیم تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا بتوانیم اطلاعات مهمی را در زمینه ایرو در اختیار شما بگذاریم.

ایرو در حمل و نقل بین المللی

ایرو در حمل و نقل بین المللی

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای یا  INTERNATIONAL ROAD TRANSPORT UNION یا سازمان حمل و نقل جهانی در نظر گرفته می‌شود. همچنین اتحادیه ایرو وظیفه حمایت از انواع حمل و نقل جاده‌ای را در سر تا سر جهان نیز بر عهده دارد. 

در ضمن اتحادیه حمل و نقل جاده‌ای بین‌المللی و یا سازمان حمل و نقل جهانی به عنوان یک سازمان حمل و نقل جاده‌ای در نظر گرفته می‌شود که در نهایت بایستی از منافع و سود رانندگان و متصدیان حمل و نقل اقسام متنوع وسایل نقلیه جاده ای اعم از انواع اتوبوس ، انواع تاکسی ، انواع کامیون و موارد مشابه در جهت گسترش حمل و نقل کارا و نیز رشد اقتصادی کشورهای عضو اصلی در این حیطه در سراسر جهان حمایت و پشتیبانی کند.

در واقع در این زمینه می توان گفت اتحادیه و سازمان حمل و نقل جهانی جاده ای یا به اختصار سازمان ایرو در 23 مارس سال 1948 در کشور ژنو بعد از جنگ جهانی دوم که در پی آن افزایش حجم مبادلات بازرگانی و تجاری به ویژه در زمینه حمل و نقل جاده ای اتفاق افتاد تاسیس گردید چرا که کشورهای اروپایی در تلاش بودنند تا همراه با کشورهای مانند کشور سوئد، کشور هلند و کشور فرانسه حجم بالای ضرر و زیان اتفاق افتاده را جبران نمایند.

در نتیجه بعد از مدتی توسط شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان بین الملل و شورای اروپا به عنوان مشاور سازمان ها و همچنین سازمان حمل و نقل جهانی انتخاب شد. در نظر داشته باشید با توجه به اینکه سازمان ایرو در ابتدا کار مسائل خاص و ویژه قاره اروپا را مورد نظر داشت، اما بعد از مدتی به عنوان تنها سازمان بین المللی حمل و نقل جهانی و نماینده حمل و نقل جاده ای در نظر گرفته شد و بعدا توسط سازمان های بین المللی سایر کشور  از آن خواسته شد که تجربیات خود را در اختیار کلیه کشورهای جهان نیز قرار دهد.

سازمان حمل و نقل جهانی هر چند سال به تشکیل و تجدید اعضا می‌پردازد؟

در این مورد این نکته حائز اهمیت است که سازمان حمل و نقل جهانی هر دو سال یکبار کنگره و کمیته ای در یکی از کشورهای مورد توافق اعضا تشکیل خواهد داد و ضمن ارائه نمودن راهکارهای اجرایی منحصر به فرد به اعضای گروه خود، این فرصت را به آنها خواهد داد تا به شکل حضوری مشکلات خود را مطرح نمایند و همچنین در کنار آن بتوانند  از هم فکری و کمک سایر اعضا نیز بهره کافی را ببرد.

هم اکنون می‌توان گفت سازمان ایرو دارای بیش از 152 عضو از جمله کشور ایران می‌باشد و شامل دو گروه از اعضا در نظر گرفته می‌شود، اعضای فعال ایرو که شامل فدراسیون حمل و نقل جاده ای وابسته و نیز شرکت ها و افرادی که به فعالیت های و عملیات اتحادیه علاقه مند هستند، می‌باشد.همچنین اعضای فعال سازمان ایرو شامل بیش از 104 عضو از جمله مواردی مانند اتاق بازرگانی کالا، اداره صنایع و معادن ایران و همچنین اعضای وابسته شامل که شامل 48 عضو از جمله شرکت های اسکانیای سوئد است، می‌باشد.

اهداف ایرو چیست؟

ایرو یا سازمان حمل و نقل جهانی دارای اهداف متعددی و گوناگونی است که در ادامه مقاله به این اهداف خواهیم پرداخت.

لازم است بدانید تا مهمترین این اهداف عبارتند از:

 • دفاع از انواع حمل و نقل در جهت منافع و سود حمل و نقل جاده‌ای که بر حسب سیاست‌ های مشترک مورد توافق میان موسسات عضو اتحادیه در نظر گرفته می‌شود.
 • همکاری نمودن با سایر سازمان های بین‌ المللی مانند سازمان حمل و نقل جهانی و بین الملل و همچنین همکاری نمودن با سازمان‌ و شرکت های حکومتی مانند کنفرانس وزیران و سازمان حمل و نقل اروپا و همچنین جامعه اقتصادی اروپا
 • توسعه و گسترش مداوم و پی در پی حمل و نقل جاده‌ای بین‌المللی در راستای برداشتن موانعی که هنوز بر سر راه سازمان حمل و نقل جهانی وجود داهمچنین می‌توان گفت کاستن از تشریفات و فرایندهای گمرکی حمل و نقل جاده‌ ای و زمینی به عنوان یکی از خواسته‌ های مهم سازمان حمل و نقل جهانی ایرو در نظر گرفته می‌شود که در این جهت این سازمان دفترچه‌ های تیر را به وجود آورده است.
 • تهیه نمودن اسناد و مدارکات مورد لزوم در حمل و نقل جاده‌ای از جمله CMR
 • ایجاد و تشکیل شبکه‌ های همکاری که در جهت  برقرار نمودن خدماتی مانند انواع تعمیرات اضطراری، انواع تدارک وسیله نقلیه و یا راننده جانشین، محل اسکان موقت وسیله نقلیه و در صورت نیاز بستری نمودن مسافرین و رانندگان صدمه دیده می‌باشد.
 • برقراری و ایجاد تسهیلات مورد نیاز در خصوص اخذ اجازه‌ نامه‌های بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای که توسط مقامات دولتی صادر و اخذ می‌گردد.
 • کاهش انواع هزینه‌ های حمل و نقل و از بین بردن انواع مالیات مضاعف بر آن
 • ایجاد و برقراری هماهنگی و توازن روابط بین اعضای گروه خود و هنچنین کارکنان آنها و تشویق نمودن پرسنل کارآمد از طریق دادن جوایزی چون دیپلم افتخاری به بهترین راننده سال و جایزه بزرگ افتخار به راننده‌ای که کار شجاعانه و خارق العاده ای در راه اجرای عملیات حمل و نقل جاده‌ای انجام داده باشد.

همچنین این اتحادیه به مدت هر دو سال یک بار کنگره‌ و جلسه ای را در یکی از کشورهای مورد توافق و اعضا گروه تشکیل می ‌دهد و ضمن ارائه نمودن راهکارهای لازم و مفید به اعضای گروه خود، این امکان را به آنها خواهد داد تا به شکل حضوری مشکلات خود را بیا نمایند و از طرفی نیز تجربیات خود را برای سایر اعضا بیان نمایند.

وظایف اتحادیه بین المللی ایرو

سازمان حمل و نقل جهانی که به اختصار به عنوان سازمان ایرو شناخته می‌گردد علاوه بر اهداف متعدد از وظایفی نیز در قبال انجام انواع حمل و نقل  جاده ای نیز بر عهده دارد. در نتیجه در ادامه با ما همراه باشید تا به مهمترین وظایف  این سازمان بپردازیم.

 • این سازمان وظیفه تهیه نمودن اسناد و مدارکات لازم و مهم در حمل و نقل جاده ای از جمله سی ام ار را بر عهده دارد.
 • این سازمان بایستی بایستی انواع تسهیلات گسترده که در جهت دریافت اجازه نامه های بین المللی در حمل و نقل جاده ای و مقامات دولتی صادر می‌گردد را ایجاد نماید.
 • سازمان ایرو بایستی به دنبال توسعه مداوم حمل و نقل جاده ای بین المللی و نیز برداشتن موانع باشد.
 • همچنین از دیگر وظایف سازمان ایرو کاهش تشریفات گمرکی در هنگام انجام حمل و نقل جاده ای به وسیله ایجاد دفترچه تیر می‌باشد‌.
 • همچنین سازمان حمل و نقل جهانی وظیفه کاهش هزینه های حمل و نقل را نیز بر عهده دارد.

اطلاعات تماس و موقعیت ایرو

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد سازمان حمل و نقل جهانی یا ایرو در کشور ژنو واقع شده است. در نتیجه در جهت کسب اطلاعات تماس از سازمان ایرو می‌توانید به سایت رسمی ایرو به نشانی www.iru.org مراجعه نماید و اطلاعات مهمی را در این زمینه به دست آورید .

جمع بندی

در این مقاله از سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به طور مفصل به تعریفی در مورد سازمان حمل و نقل جهانی و یا سازمان ایرو پرداخته شد. همچنین در ادامه این مقاله در مورد اهداف و وظایف سازمان ایرو صحبت کردیم. همچنین ایرو را به این شکل تعریف نمودیم که سازمان ایرو اتحادیه ای است که از منافع و سود رانندگان جاده ای دفاع می‌کند و نیز به دنبال افزایش منافع این افراد می‌باشد.

امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی را در زمینه سازمان ایرو در اختیار شما عزیزان گذاشته باشد. شما می‌توانید جهت بهره مندی از خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس اعم از حمل بار دریایی، حمل بار زمینی ، حمل بار دریایی و حمل درب به درب با کارشناسان زبده ما در این زمینه مشورت نمایید.

سوالات متداول

سازمان ایرو چه سازمانی است؟

همان سازمان حمل و نقل جاده ای سازمانی است که وظیفه حمایت از انواع حمل و نقل جاده ای را برعهده دارد.

مهمترین اهداف سازمان ایرو چیست؟

دفاع از انواع حمل و نقل جاده ای، توسعه پی در پی حمل و نقل جاده ای، کاستن از تشریفات گمرکی، تشکیل شبکه های همکاری جهت انجام خدمات و موارد مشابه.

کدام کشورها جز اتحادیه ایرو می‌باشند؟

در ابتدا کشورهای فرانسه، هلند، نروژ، سوئد، سوئیس به عنوان اعضای اصلی این سازمان در نظر گرفته می‌شدند.

مهمترین وظیفه سازمان حمل و نقل جهانی چیست؟

ایجاد تسهیلات جهت اخذ اجاره نامه ها، کاهش هزینه های حمل و نقل، ایجاد توازن میان پرسنل و مواردی از این قبیل.رد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x