بهترین-روش-پرداخت،-اعتبار-اسنادی-یا-lc-چیست؟

بهترین روش پرداخت، اعتبار اسنادی یا lc چیست؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

در تجارت های بین المللی طرفین معامله به دنبال راهکاری هستند که روند معامله و پرداخت هزینه ها را تضمین کند که بدون مشکل طی شود، بنابراین گشایش اعتبار اسنادی یا LC بهترین گزینه می باشد. در واقع LC  مدارکی است که بانک ها و موسسات مالی آن ها را صادر می کند و تضمینی برای طرفین معامله محسوب می شود که انواع مختلفی دارد.

بانک ها به جای خریداران اعتبار اسنادی را نگه می دارند و زمانی که بارگیری و حمل و نقل کالا تأیید شود، هزینه را پرداخت می کنند. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس در این مقاله قصد دارد توضیحاتی درباره گشایش اعتبار اسنادی و مزایا و معایب آن ارائه دهد تا پایان با ما همراه باشید.

تفاوت اعتبار اسنادی تأیید شده و اعتبار اسنادی نشده چیست؟

در گشایش اعتبار اسنادی یا LC تأیید شده خریداران مجبور هستند اعتباری که از طرف بانک تأیید شده است را در بقیه بانک هایی که مدنظر فروشنده است تأیید کند. در شرایطی که کشوری از لحاظ اقتصادی مشکل داشته باشد، فروشنده نیز نتواند به بانکی‌ که خریدار معرفی کرده اعتماد کند باید بانک دیگری را معرفی کند.

در صورتی که اعتبار اسنادی تأیید نشود نیاز به تأیید بقیه بانک ها نیست و در هر شرایطی قابل باز شدن است. اگر در این قرارداد واژه Confirmed درج نشده باشد، به عنوان اعتبار اسنادی تأیید نشده محسوب می شود.

چگونه حد اعتبار، اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت را تعیین می کنید؟

در گشایش اعتبار اسنادی یا LC غیر قابل برگشت شرایط نمی تواند تغییر کند. اگر سیستم بانکی یا خریدار (واردکننده) درخواست تغییر شرایط داشته باشد، حتما باید فروشنده درخواست را تأیید کند. در صورت مخالفت فروشنده همان شرایط توافق شده بین دو طرف باید اجرا شود در واقع حد اعتبار، اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت را فروشنده تعیین می کند.

چگونگی صادر کردن اعتبار اسنادی توسط بانک

برای گشایش اعتبار اسنادی یا LC طرفین معامله هم خریدار و هم فروشنده باید بعد از توافقات به بانک مورد نظر خود مراجعه کنند. واردکننده یا خریدار باید مدارک لازم را به بانکی که قرار است روند گشایش قرارداد را انجام دهد ببرد تا بانک مطمئن شود معامله ای در حال انجام است و آن را ثبت کند.

پس از مراجعه خریدار و ارائه مدارک به بانک مورد نظر، باید اسناد را در اختیار صادرکننده (فروشنده کالا) قرار داد تا وی نیز مطابق قرارداد محصولات را به تولید برساند و بسته بندی کند. در واقع واسطه بودن بانک، خیال فروشنده را از فروش محصولات خود راحت می کند.

وقتی که محصولات مد نظر خریدار مطابق شرایط مندرج در قرارداد تولید و بسته بندی شد، بانک تضمین کننده و گشاینده اعتبار محصولات را به خریدار تحویل می دهد و هزینه را نیز برای فروشنده پرداخت می کند. مدارک لازم گشایش اعتبار اسنادی یا LC توسط بانک شامل موارد ذیل می باشد:

 • فرم تکمیل شده درخواست گشایش LC
 • پروفرما اینویس مهر شده توسط وزارت بازرگانی
 • فرم ثبت سفارش مهر شده و شماره شده توسط وزارت بازرگانی
 • بیمه نامه باربری صادر شده توسط شرکت های ایرانی
 • تعهد نامه ورود
 • ترخیص و ارائه برگه ترخیص کالاهای خریداری شده از خارج از کشور
 • بیمه نامه باربری صادر شده توسط شرکت های ایرانی
 • فرم ارائه تسهیلات جهت گشایش اعتبار اسنادی وارداتی
 • تعهد نامه نوسانات نرخ ارز

چه کسی می تواند اعتبار اسنادی صادر کند؟

گشایش اعتبار اسنادی یا LC توسط مؤسسه های مالی و سیستم های بانکی صادر می شود. در واقع بانک صادر کننده ضامنی معتبر برای هر دو طرف معامله محسوب می شود و خیال هر دو طرف معامله هم خریدار هم فروشنده را از همه لحاظ راحت می کند.

هدف از گشایش اعتبار اسنادی

هدف از گشایش اعتبار اسنادی یا LC این است که طرفین معامله چه خریدار یا واردکننده و چه فروشنده یا صادرکننده اطمینان خاطر دارند که معامله در صحت و سلامت انجام می شود. خریدار از با کیفیت بودن وسایل مطمئن است و تا موقع تحویل هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند، فروشنده نیز نگرانی بابت دریافت هزینه ها ندارد؛

زیرا اگر خریدار هزینه ها را پرداخت نکند بانک‌ تضمین کننده ملزم به پرداخت هزینه ها می باشد. در حالت کلی هدف از گشایش اعتبار اسنادی تضمین بانک به هر دو طرف معامله خریدار و فروشنده می باشد.

چگونه می توان برای دریافت اعتبار اسنادی اقدام کرد؟

برای گشایش اعتبار اسنادی یا LC و دریافت آن باید واردکننده و صادرکننده کالا با یکدیگر توافقات لازم را انجام دهند و به بانک مراجعه کنند تا این اعتبار را دریافت کنند. در واقع هر طرف که به بانک مراجعه کردند،

بانک ها مدارک لازم را دریافت خواهند کرد و شروع به ارزیابی شرایط شخص مورد نظر می کنند. بعد از تأیید مدارک و شرایط فرد توسط بانک، حسابی برای وی در سیستم خود باز می کنند و این امکان را برای خریدار فراهم می کنند تا هزینه های فروشنده را از این طریق پرداخت کنند.

مزایای استفاده از اعتبارات اسنادی

با توجه به این که گشایش اعتبار اسنادی یا LC بین دو طرف منعقد خواهد شد، برای هر طرف مزیت هایی دارد که در ادامه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس آن ها را شرح خواهد داد.

 • از مزیت های مهم و اصلی این اعتبار این است که خریدار یا وارد کننده قبل از این که هزینه ای پرداخت کند، از نوع محصول و کیفیت آن اطمینان پیدا خواهد کرد و در مقابل نیز فروشنده یا صادر کننده مطمئن می باشد که هزینه محصول خود را دریافت خواهد کرد. اگر خریدار کالا هزینه را پرداخت نکند، بانک گشایش کننده مؤظف است هزینه های فروشنده را پرداخت کند. بانک ها نیز برای هر بار کار انجام دادن هزینه دریافت می کنند که سود خوبی برای آن ها دارد.
 • فروشنده می تواند هنگامی که بار به مقصد رسید و خریدار آن را تحویل گرفت، اسناد و مدارک لازم را نزد بانک برده و مطابق شرایط مندرج در اعتبار نامه هزینه های خود را دریافت کند که وجود این شرایط خیال هر دو طرف معامله را راحت می کند.
 • هنگامی که خریدار فرآیند گشایش اعتبار اسنادی یا LC انجام داده است و از آن استفاده می کند، بانک این امکان را به خریدار می دهد که برای خریدن کالا از تسهیلات استفاده کند.
 • استفاده از اعتبار اسنادی روند معاملات تجاری را بهبود بخشیده و باعث تسریع در انجام آن ها می شود.
 • با استفاده از این اعتبار طرفین معامله نسبت به تعهدات بیان شده در معاملات جهانی پایبند هستند، این امر سبب صرفه جویی در زمان و رسیدن به موقع بار به مقصد و تحویل به خریدار می شود.
 • گشایش اعتبار اسنادی یا LC از ریسک های معاملات بین المللی می کاهد و اگر خریدار هزینه را پرداخت نکند، بانک تضمین کننده مؤظف به پرداخت هزینه ها می شود.

معایب استفاده از اعتبار اسنادی

گشایش اعتبار اسنادی یا LC و استفاده از آن می تواند معایبی نیز داشته باشد که از اصلی ترین آن می توان به افزایش مدت زمان و تأخیر در فرآیند اعتبار اسنادی، قیمت بالای آن و تقلب اشاره کرد که شرکت حمل نقل بین المللی ققنوس در ادامه بیشتر در مورد معایب اعتبار اسنادی توضیح خواهد داد.

 • این روش نسبت سایر روش ها پر هزینه تر می باشد، زیرا سیستم های بانکی در هنگام گشایش اعتبار اسنادی یا LC، اصلاح آن و یا تمدید مجدد هزینه دریافت می کنند که عامل مهم افزایش قیمت تمام شده می باشد.
 • با توجه به قوانین UCP و ISBP، اسناد و مدارک گشایش اعتبار اسنادی یا LC ممکن است به صورت سلیقه ای کنترل شوند در واقع در بین بانک های استفاده شده برای گشایش امکان دارد که اتحاد وجود نداشته باشد.
 • در معاملات تهاتری نمی توان از اعتبار اسنادی یا LC استفاده کرد در واقع در معاملاتی که فاقد پول هستند کاربرد ندارند که این مورد هم از معایب دیگر استفاده از اعتبار اسنادی می باشد.
 • در هنگام استفاده از اعتبار اسنادی یا LC ممکن است خریدار با مشکل مواجه شود، به این صورت که کالا تحویل داده نشود یا شرایط تحویل با شرایط مندرج در اعتبار همخوانی نداشته باشد که در این شرایط خریدار به دردسر خواهد افتاد.

انواع مختلف اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی یا LC انواع مختلفی دارد که افراد برای گشایش اعتبار اسنادی باید با توجه به نیاز خود انتخاب کند، این سند شامل موارد زیر می باشد:

 1. اعتبار اسنادی یاLC  وارداتی و صادراتی
 2. قابل فسخ (Revocable L/C)
 3. غیر قابل فسخ (Irrevocable L/C)
 4. تائید شده (Confirmed L/C)
 5. تائید نشده (Unconfirmed L/C)
 6. قابل انتقال (Tranferable L/C)
 7. غیرقابل انتقال (Untransferable L/C)
 8. نسیه یا مدت دار (Usance L/C)
 9. دیداری (At Sight L/C)
 10. پشت به پشت یا اتکایی (Back to Back L/C)
 11. ماده قرمز (Red Clause L/C)
 12. اعتبار اسنادی گردان (Revolving L/C)

جمع بندی

به طور کلی در تجارت های بین المللی اعتماد بین خریدار و فروشنده یکی از مهم ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. به دنبال همین مسئله از سامانه های بانکی برای ایجاد اطمینان در فرآیند تجارت استفاده خواهد شد که به آن گشایش اعتبار اسنادی یا LC گفته می شود. شما همراهان گرامی می توانید اگر وارد کننده یا صادر کننده کالا هستید با توجه به انواع مختلف اعتبار اسنادی یک نوع آن را انتخاب کنید، اما لازم به ذکر است باید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید.

از این رو یکی از خدمات شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس انجام کارهای لازم برای گشایش اعتبار اسنادی می باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول

اعتبار اسنادی یا LC چیست؟

این اعتبارنامه نوعی تعهد از طرف بانک گشاینده است که بین طرفین معامله اطمینان حاصل می کند و تضمینی معتبر برای هر دو طرف محسوب می شود.

استفاده از اعتبار اسنادی چه معایبی دارد؟

استفاده از این اعتبار اسنادی ممکن است بسیار هزینه بر باشد و روند اعتبار اسنادی به کندی انجام شود که باعث افزایش زمان نیز خواهد شد، همچنین امکان تقلب در این فرآیند وجود دارد.

چند نوع اعتبار اسنادی وجود دارد؟

گشایش اعتبار اسنادی یاLC  شامل مواردی مانند وارداتی و صادرات، قابل فسخ، غیر قابل فسخ، تائید شده، تائید نشده، قابل انتقال، غیرقابل انتقال، مدت دار، دیداری،اتکایی، ماده قرمز، اسنادی گردان می باشد.

هدف از گشایش اعتبار اسنادی چیست؟

هدف اصلی گشایش اعتبار اسنادی یا LC ایجاد اعتماد بین طرفین معامله در سطح بین المللی می باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x