اسکله-چیست و-چه-انواعی-دارد؟

اسکله چیست و چه انواعی دارد؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

ممکن است  شما هم به این سوال رسیده باشید که برای پهلوگیری کشتی ­ها، چند نوع اسکله وجود دارد؟ انواع اسکله برای پهلوگرفتن کشتی، در بنادر جنوبی کشور طراحی و ساخته شده که شما­ عزیزان می­توانید از آن ­ها برای ورود و یا خروج کالاهای خود به روش دریایی استفاده کنید. اسکله ­ها انواع گوناگونی دارند که هرکدام از آن ­ها، خدمات و امکانات مجزایی را در اختیارتان قرار می­ دهند.

اکثر تاجران و بازرگانان، به دنبال انتخاب بهترین و باکیفیت ترین نوع اسکله در بین انواع اسکله هستند، تا با خیالی راحت کالای خود را جا به جا کنند. تا پایان مقاله همراه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس باشید تا شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با انواع اسکله

همه ما می­دانیم بهترین روش برای ارسال بار به خارج از کشور، روش دریایی است. اما مهمترین مسئله­ای که در این روش به چشم می­خورد، نحوه پهلوگیری کشتی­ها است. مهندسان معماری، امروزه انواع اسکله در اندازه­ها و شکل­های گوناگون طراحی  و ساخته­اند که کار را برای تاجران راحت­تر می­کند. در ادامه با چند نوع از این اسکله­ها آشنا می­شویم.

بندرگاه

 یکی از انواع اسکله، بندرگاه­ها هستند. این نوع اسکله ها توده های آبی هستند که توسط سازه های طبیعی یا سازه های دست ساز یا ترکیبی از هر دو محصور شده اند. این بندرگاه­ها، لنگرگاه­های امنی هستند که برای محافظت از کشتی­ها در هنگام طوفان یا فعالیت­ هایی مانند تعمیرات، تکمیل، یا انتقال محوله و پرسنل استفاده می­شوند.

در واقع بندر منطقه ای از آب در نزدیکی ساحل است که برای ورود کشتی ها به اندازه کافی عمیق است. همچنین بندر تحت نفوذ کشند به دلیل داشتن آب آزاد به نام بندر کشندی است.

اسکله کوتاه

یکی از انواع اسکله ها سازه هایی کوچک هستند که از ساحل به داخل آب امتداد می یابند. اسکله های کوتاه معمولاً به موازات ساحل ساخته می شوند تا کشتی ها را در خود جای دهند. این استخرها را می توان در دو طرف استفاده کرد، اما گاهی اوقات فقط از یک جهت استفاده می شود.

اسکله سبک

 یکی دیگر از انواع اسکله، اسکله­های سبک هستند. اسکله سبک از نظر ساختار شبیه به اسکله کوتاه است، اما جهت آن تقریباً موازی با ساحل است. این اسکله ممکن است دورتر از ساحل باشد و توسط یک یا چند سازه نوک تیز به ساحل متصل شود. در واقع یک اسکله سبک در لبه ساحل قرار دارد و کشتی ها فقط می توانند در سطح دریا لنگر بیاندازند.

اسکله خشک

از دیگر انواع اسکله، اسکله خشک را می­توان نام برد.  این بندر دارای امکانات ویژه ای است که برای تعمیر کشتی هایی که از آب خارج شده اند یا زمین گیر شده اند و آب کشتی را به ساحل آورده است، استفاده می شود.

اسکله تیغ ه­ای و ساحلی

اسکله تیغه­ای، از انواع اسکله است که مانند یک دیوار صفحه نمایش، به صورت عمودی در امتداد لبه آب قرار می گیرد تا یک کشتی را لنگر بیاندازد. اسکله ساحلی، اسکله­ای می باشد که در امتداد ساحل همچون یک اسکله سبک ساخته شده و جهت بارگیری و تخلیه کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در اسکله موج شکن

این سازه ساخته دست بشر است که از یک منطقه ساحلی یا بندر با شکستن یا کاهش امواج محافظت می کند. در واقع استفاده از این فاضلاب برای مقابله با جریان های شدید دریایی و جلوگیری از آسیب دیدن قایق ها و کشتی های این منطقه است. در حالت کلی موج شکن ها شاهکارهای معماری اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم پس از میلاد می باشند.

تعریف اسکله

بخش قبلی با انواع اسکله آشنا شدیم. اما قبل از این که بخواهیم کاربرد اسکله ­ها و دیگر مطالب مربوط به آن را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم، بهتر است اول بدانیم منظور از اسکله چیست؟ در واقع به محلی که کشتی ها برای بارگیری و تخلیه در بندر پهلو می گیرند، اسکله گفته می شود. به طور کلی اسکله یک نوع سازه دریایی می باشد که به منظور توقف و لنگر انداختن کشتی برای بارگیری و تخلیه محموله ایجاد شده است. اسکله ها به طور کلی در حوضه های بندری طراحی و ساخته می شوند که از امواج و طوفان محافظت می شوند.

کاربرد اسکله­ های گوناگون

همانطور که پیش­تر توضیح دادیم، اسکله ها­ انواع گوناگونی دارند که هرکدام از آن­ها کاربرد خاص و ویژه خود را دارند. برای مثال کاربرد اسکله موج­شکن را می­توانیم بدین صورت تعریف کنیم. این موج شکن باید امواج قوی دریا را جذب کند و از آسیب دیدن قایق ها و کشتی های این منطقه جلوگیری کند. از دیگر کاربرد انواع اسکله، می­توانیم اسکله خشک را نام ببریم.

این اسکله هم برای انتقال داخلی محموله و هم برای نگهداری کالا در انبار در نظر گرفته می شود. یک بندر خشک داخلی می تواند حمل و نقل کالا بین کشتی ها، مسیرهای اصلی حمل و نقل داخلی و ایجاد یک مرکز توزیع داخلی را تسهیل کند.

از دیگر اسکله­هایی که قبل تر به آن اشاره کردیم، اسکله کوتاه است. همانطور که گفتیم این اسکله، برای پهلوگیری کشتی­ها، معمولا عمود بر ساحل هستند که این ویژگی جز کاربردی­ترین امکانات این نوع اسکله است. برای کاربرد اسکله ساحلی نیز، همانطور که در توضیحات گفتیم این اسکله، یک سازه مستحکم در امتداد یک آبراه است که در آن کشتی ها برای بارگیری و تخلیه بارگیری می کنند.

فرایند پهلوگیری در اسکله

مکانی در اسکله که کشتی می تواند در آن لنگر بیاندازد و همچنین به قرار دادن کشتی در اسکله، لنگرگاه می گویند. در انواع اسکله، در زمان پهلوگیری یا خروج از اسکله از شناور قوی برای کشیدن یا یدک­کشی کشتی ها یا کمک به حرکت در محوطه بندر استفاده می شود که به آن یدک کش می گویند. وقتی کشتی پهلو می گیرد، معمولاً ملوانان طناب را ابتدا به سمت اسکله پرتاب می کنند.

طناب رشته ای سبک با سر گلوله ای شکل است. به این ترتیب که با اتصال سر طناب مرکزی به انتهای نوار نقاله طناب، طناب ها به راحتی به اسکله فرستاده می شوند. گاهی اوقات از چوب یا لوله مستقیم برای لنگر انداختن کشتی یا قایق به اسکله استفاده می شود.

 درفرایند پهلوگیری در انواع اسکله، پس از پهلوگیری کشتی معمولاً یک صفحه یا تخته یا سازه فولادی به نام پل ترافیکی پلی بین عرشه کشتی و بندر یا بین دو کشتی است و از این طریق تردد پرسنل کشتی امکان پذیر است. علاوه بر این، گاهی سکوی چوبی بین اسکله و کشتی قرار می گیرد و از آن برای هل دادن و کشیدن کالا استفاده می شود.

طناب­ های مختلف کشتی جهت پهلوگیری

مدتها قبل طناب یکی از ابزارهای مورد استفاده در صنعت بزرگ کشتیرانی بود. اما امروزه طناب های جدید  برای استفاده در انواع اسکله طراحی شده اند و استفاده از طناب های قدیمی کاهش یافته است، اما این به معنای حذف آنها نیست. موارد استفاده از طناب قایق بسیار گسترده است. چندین نوع طناب برای پهلوگیری به اسکله استفاده می­شود.

انواع طناب کشتی

 انواع مختلفی از طناب کشتی وجود دارد. طناب استفاده شده درانواع اسکله قایق باید محکم و بافته باشد. قایق ها می توانند از کابل های فولادی برای لنگر انداختن استفاده کنند. اما استفاده و نگهداری از سیم بکسل بسیار مشکل است. یکی از موارد استفاده از طناب کشتی در نصب به این صورت است که طناب کشتی به پست میانی اسکله متصل می شود. کابل های فولادی مورد استفاده در پشت کشتی به باله ها نزدیک تر هستند، بنابراین خطر ایمنی بیشتر است. طناب­های کشتی شامل:

طناب ROPE

 به طناب های موجود در شناورهایی با قطر بیشتر از 2.54 سانتی متر، طناب ROPE می گویند.

طناب CORD

 اگر اندازه طناب کمتر از 2.54 سانتی متر باشد به آن طناب CORDیا ریسمان نیز گفته می شود.

طناب THREAD

طناب های بسیار نرم و منعطف ساخته شده از طناب ظریف به نام طناب قایق THREAD که به نخ دولا نیز معروف است.

ساختار طناب کشتی

ساختار بعضی طناب ها، از نوع طناب‌های گرد مستقیم هستند. به طور معمول در طناب‌های گرد مستقیم، نخ از چپ به راست نسبت به هسته طناب بافته می‌شود. طناب های این نوع کشتی ها به گونه ای بافته می شود که حرف Z قابل مشاهده باشد. ساختار بعضی دیگر نیز، طناب گرد چپ می باشند. در این طناب رشته ها از راست به چپ دور هسته طناب بافته می شوند. این طناب نیز به گونه ای بافته شده است که شبیه حرف S است.

تعمیر و نگهداری طناب های حمل و نقل طبیعی کشتی

در انواع اسکله تارها از نظر قیمت، وزن و … بسیار با ارزش هستند، بنابراین در مراقبت از آنها باید دقت کرد که در این قسمت در مورد آن صحبت می کنیم.

  • اگر فشار زیادی به طناب وارد شود، می شکند.
  • هنگامی که طناب خیس می شود، باید به خوبی خشک شود تا از پوسیدگی جلوگیری شود.
  • کابل ها باید در مکانی با تهویه مناسب قرار داده شوند. در غیر این صورت به مرور زمان مرطوب شده و پوسیده می شود.
  • طناب های طبیعی باید در انبار خشک نگهداری شوند.
  • دمای محیط نگهداری باید بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد و رطوبت بین 40 تا 65 درصد باشد.

درست است که پیشرفت تکنولوژی نقش طناب کشتی را کمتر برجسته کرده است، اما همچنان در کشتی‌ها، ملوانان از این طناب‌ها برای محکم کردن بسته‌ها در داخل کشتی یا در لنگرگاه استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم طناب های قایق را بر اساس الیافی که از آنها ساخته شده است تقسیم بندی کنیم، باید بگوییم که همه این طناب ها را می توان به 4 دسته کلی الیاف مصنوعی، الیاف طبیعی، ترکیب سیم و الیاف و سیم بکسل های گالوانیزه دسته بندی کرد.

سوالات متداول

اسکله چیست؟

در عمل، اسکله مکانی است که کشتی ها برای بارگیری و تخلیه در بندری پهلو می گیرند. اسکله یک تاسیسات دریایی است که برای توقف و لنگر انداختن کشتی ها برای بارگیری و تخلیه ساخته شده است.

فرآیند پهلوگیری در اسکله چگونه انجام می­شود؟

هنگام لنگر انداختن یا خروج از یک بندر، کشتی قدرت برای یدک‌کشیدن یا یدک‌کشی کشتی‌ها یا کمک به حرکت ناحیه بندر استفاده می‌شود. وقتی کشتی می رسد، ملوانان معمولاً طناب را در اولین جایی که به آن می رسند پرتاب می کنند. این یک شلنگ آتش نشانی با سر گرد است. در طول فرآیند پهلوگیری در انواع اسکله ها، پس از پهلوگیری کشتی، از دال، تخته یا سازه فولادی (معمولاً پل ترافیکی نامیده می شود) برای اتصال عرشه کشتی به بندر یا پل بین دو کشتی استفاده می شود. به این ترتیب حرکت خدمه امکان پذیر است.

چند نوع طناب جهت پهلوگیری کشتی وجود دارد؟

برای پهلوگرفتن کشتی، در کل سه نوع طناب وجود دارد که شامل: ROPE،  CORD و THRED که طناب نوع ROPE با قطر بیشتر از 2.54 سانتی متر و طناب نوع CORD با قطر کمتر از 2.54 سانتی متر  ساخته شده­اند. طناب های THRED نیز طناب های بسیار نرم و منعطفی هستند.

اسکله موج ­شکن چه ویژگی دارد؟

اینها سازه های می باشند که توسط بشر ساخته شده اند و با شکستن یا کاهش دادن امواج از مناطق ساحلی یا بنادر محافظت می کنند. در واقع استفاده از این زباله ها برای غلبه بر جریان های قوی اقیانوسی و جلوگیری از آسیب دیدن قایق ها و کشتی های این منطقه است. این شکاف در واقع یک شاهکار معماری اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم پس از میلاد است.

جمع ­بندی

در این مقاله سعی کردیم انواع مختلفی از انواع اسکله را به شما معرفی کنیم. همانطور که گفتیم اسکله در واقع  به مکانی گفته می­شود که کشتی ها برای بارگیری و تخلیه در بندر پهلو می گیرند. انواع مختلفی از اسکله نیز طراحی و ساخته می­شود که می­توانیم  به اسکله کوتاه، سبک، خشک، تیغه­ای و ساحلی و موج­شکن اشاره کنیم. هرکدام از این اسکله­ ها، کاربرد ویژه و مختص به خود را دارند که در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم. شما بازرگانان به راحتی می­توانید از طریق این اسکله ­ها، بار خود را جا به­ جا کنید.

اما برای ارسال بار، مهمترین کار قبل از انتخاب اسکله، انتخاب یک شرکت حمل و نقل معتبر است. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس، در زمینه، حمل و نقل، ترخیص، ترانزیت و ارسال بار آماده خدمات رسانی به شما بازرگانان عزیز است.جهت کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x