آشنایی-با-قبض-انبار-گمرکی

آشنایی با قبض انبار گمرکی

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

حمل گروپاژ از چین | مزایا، معایب و مهمترین نکات حمل

EFS در کشتیرانی / 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

کشتی چارتری | بیان شرایط و ویژگی های کشتی چارتری

حمل بار با واگن مسقف + مشخصات فنی و نحوه حمل بار

نحوه محاسبه نرخ کرایه حمل دریایی چگونه است؟ (راهنمای کامل)

حمل کالا از بندر شیامن + مزایا و معایب حمل بار از بندر شیامن

واردات کالا از روسیه / مراحل، روش ها و مهمترین نکات

کلوزبندی بیمه باربری چیست؟ ( راهنمای 0 تا 100)

هزینه lss در حمل دریایی | راهکارهای کاهش هزینه lss

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

یک نمونه از مدارکات و اسناد مورد نیاز که جهت ترخیص کالا از گمرک به آن نیاز دارید و اخذ آن بسیار مهم است ، قبض انبار گمرکی می‌باشد. شما تاجران و بازرگانان عزیز می‌توانید با به کارگیری  این قبض گمرکی نسبت به ترخیص کالای خود از گمرک اقدام به عمل آورید. علاوه بر قبض گمرکی، جهت ترخیص کالا قبض دیگری نیز به کار گرفته می‌شود، که با عنوان قبض انبار الکترونیکی شناخته می‌شود.

از این رو جهت این قبض نیز بایستی وارد سامانه جامع تجارت شده و پس از انجام مراحل خواسته شده در سایت، اقدام به دریافت قبض انبار الکترونیکی نمایید. در نتیجه با ما در این مقاله از سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید، تا در ادامه مطلب به نکات بیش‌تر و مهمتری در مورد قبض انبار گمرکی و نیز قبض انبار الکترونیکی بپردازیم.

قبض انبار گمرکی چیست ؟

به طور کلی می‌توان گفت قبض انبار گمرکی سندی می‌باشد که مطابق با آن، انباردار تحویل کالا و یا محموله را با مشخصات تعیین شده از صاحب کالا یا تحویل گیرنده در یک تاریخ معین، گواهی می‌نماید. با توجه به قوانین و اصول گمرکی، هر گونه محموله و کالایی که در انبار نگهداری می‌گردد، بایستی در انبار ثبت شده باشد و برای هر ردیف از کالا، بایستی اظهارنامه یا صورت مجلسی صادر گردد تا نهایت به دست گیرنده کالا یا صاحب کالا برسد.

به طور کلی در تعریف دیگر قبض انبار گمرکی می‌توان چنین اظهار داشت که به قبض یا سندی که انبار‌دار برای نگهداری کالا در انبار صادر می‌نماید، قبض انبار گمرکی گفته می‌شود. قبض انبار گمرکی در هر نقطه از جهان معتبر و ارزشمند است و می‌توان از آن جهت ترخیص کالا از گمرک استفاده نمود. قبض انبار گمرکی با توجه به قوانین و قواعد معینی تنظیم می‌گردد و همین امر موجب ارزشمند شدن این قبض شده است.

در وهله اول پس از تحویل محموله و ورود محموله به انبار، بایستی از کالا صورت برداری انجام بگیرد. صورت برداری انجام شده بایستی با توجه به اسناد مربوط به حمل و نقل منطبق باشد . پس از طی انجام این مراحل ، قبض انبار گمرکی بررسی می‌شود و مورد تنظیم قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت تصور اینکه قبض انبار قبضی یکسان و ثابت می‌باشد ، تصوری غلط و نادرست است .

قسمت‌هایی از این قبض، به نوع کالا و تاریخ کالا پرداخته شده است و جز بخش‌های اصلی می‌باشد. همچنین مانند تمامی اسناد رسمی صادر گردیده، این قبض نیز بایستی   طبق دستور العمل های استاندارد صادر شده و براساس قوانین و اصول مربوطه تنظیم شده باشد.

انواع قبض انبار :

لازم به ذکر است که قبض انبار گمرکی دارای انواع گوناگونی هستند.قبض انبار اولیه، قبض انبار تفکیکی و قبض انبار قابل معامله و … به عنوان مهمترین انواع قبض شناخته می‌شود.

در تعریف صریح هر کدام می‌توان گفت قبض انبار اولیه قبض انباری می‌باشد که هنگامی که محموله به انبارهای گمرک وارد می‌گردد، انبار هایی که محموله به آن ها وارد می‌گردد مانند شرکت‌های بنادر و کشتیرانی، انبارهای عمومی کالا، انبارهای اختصاصی و … می‌باشد که با توجه به مشخصات کالا و نوع کالا قبض انبار برای آنها صادر می‌گردد. در ادامه به تعریف هر کدام از انواع قبض گمرکی می‌پردازیم.

قبض انبار اولیه

این نوع از قبض انبار در هنگام وارد شدن کالا یا محموله به انبار گمرک و یا همچنین انبارهای خصوصی با ذکر کردن مشخصات کالاها و نوع محموله در اسناد و مدارکات مربوط به خرید و حمل و نقل کالا و توسط انبارداران صادر می‌گردد و به تحویل گیرنده کالا داده خواهد شد.

قبض انبار تفکیکی

این نوع از قبض انبار گمرکی، قبضی است که در مواردی که کالا توسط یک وسیله حمل وابسته به خریداران یا گیرندگان کالا انتقال می‌یابد، صادر می‌گردد که انواع آن گوناگون بوده و به اصطلاح به آن محصول گروپاژی نیز گفته می‌شود. همچنین در مواردی که قبوض انبار اولیه کالا به علت دلایلی غیر قابل ترخیص تشخیص داده گردد، پس از ترخیص کالا مجاز برای بقیه مال که غیر قابل ترخیص است قبوض انبارتفکیکی به اسم تحویل دهنده کالا یا مالک کالا صادر می‌شود .

قبض انبار قابل معامله

همانطور که از اسم آن پیداست قبضی قابل معامله، قبضی است که می‌توان برخلاف انواع دیگر قبض های ذکر شده، این نوع قبض را واگذار کرد و یا معامله کرد، به عبارت بهتر می‌توان گفت  این نوع قبض قابل خرید و فروش است و می‌توان آن‌ را معامله کرد.

کاربرد قبض انبار

تفاوتی ندارد که شما یک انبار خصوصی داشته باشید، یا از انبارهای عمومی جهت مبادله کالای خود استفاده کنید در هر صورت صدور قبض انبار امری ضروری و مهم است که از کاربردهای بسیاری نیز در زمینه تجارت برخوردار است این مزایا و کاربردها عبارتنداز :

مناسب بودن از لحاظ مالیاتی

با توجه به این موضوع که قبض‌های انبار برای جهت نگهداری حجم زیادی از کالاها در انبارهای یک تولیدی یا شرکتی تولید به کار گرفته می‌شود، به عنوان بخشی از درآمد یا هزینه یک سازمان است.

پیش‌بینی سود حاصل

اگر مجموعه تولیدات خود را به انباری منتقل نماید، با ذکر مواردی که در قبض انباری درج شده است به شکل دقیق از حجم و میزان آنها مطلع پیدا خواهید کرد. این قبض ها به شکل متوالی نیز صادر می‌گردد، بنابراین به شکل روزانه و به‌روز می‌توانید موجودی و درآمد حاصل از سود را که از فروش کالاها عاید می‌گردد، چک نمایید. در وهله دیگری اگر بار جز محصولاتی باشد که خریداری شده است، مشخص است که چه مقدار از هزینه‌ مجموعه را صرف خریده کالا کرده‌اید .

کمک بهتر به به دید تجاری

بخش بسیار مهمی  از دارایی‌های یک مجموعه و یا شرکت به ویژه در مراکز و شرکت های بزرگ در بخش انبارها می‌باشد، به طور مثال یک کارخانه تولید پارچه بسیار بزرگ یا یک شرکت واردکننده قطعات کامپیوتری کوچک. قبض انبار به شکلی سندی قلمداد می‌شود که میزان دارایی انبار شده یک سازمان است و نشان‌دهنده چگونگی وضعیت آن می‌باشد.

این قبض به افراد کمک می‌کند تا بهتر راجع به آینده شرکت و یا مجموعه، دارای سود یا دارای زیان بودن آن تصمیم‌گیری نمایند. در واقع می‌توان گفت این نوع سند در حکم مقدار دارایی‌های غیر نقدی شما می‌باشد، که در انبار وجود دارد و با توجه به این مقدار دارایی قادر به تصمیم‌گیری جهت فروش بیشتر یا کمتر خواهید بود.

یاری رساندن به تاجران در امورات حسابداری

با توجه به این موضوع که قبض انبار مانند فاکتور خرید به عنوان سندی رسمی در یک شرکت محسوب می‌گردد و غالبا به شکل دستی یا سیستمی بایگانی‌ می‌گردد، یکی از اسناد و مدارکات مهم جهت حسابداری بهتر انبار در وهله اول و بعد جهت حسابداری کلی مجموعه به شمار می‌رود.

کمک به امورات انبارگردانی

یکی دیگر از کاربردهای مهم قبض انبار که به شکل دوره‌ای در انبار هر شرکت صورت می‌گیرد، انبارگردانی می‌باشد که یکی از مهمترین مزایای انبارگردانی اطلاع از موجودی محموله در یک انبار می‌باشد . با این مورد قبض‌های انبار ، انبار دار را از مقدار کالای موجودی که در انبار باقیمانده است، مطلع می‌نماید و اگر کالاهای موجودبیشتر یا کمتر از موارد موجود  درقبض‌ها باشد، رسیدگی به این امر را را راحت‌تر خواهد کرد.

کاهش هزینه‌های مجموعه

بخشی از هزینه‌های هر سازمان به خرید کالاهای مصرفی اختصاص می‌یابد، که در انبار ذخیره می‌گردد. در واقع می‌توان گفت با انبارگردانی مشخص می‌گردد که چه تعداد محصول در انبار موجود می‌باشد و همین امر از خرید دوباره آن کالا و صرف هزینه‌های مجدو جلوگیری به عمل خواهد آورد  این کار به شکل خود خودی موجب می‌شود تا هزینه‌ها در مجموعه در موقعیتی مناسب‌تر و ضروری مصرف گردد.

قبض انبار شامل چه اطلاعاتی میباشد؟

قبض انبار گمرکی در زمینه حسابداری انبار از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان یکی از اسناد اصلی به شمار می‌رود. اما آن موردی که باید در این گونه قبض ها درج گردد به شرح زیر می‌باشد.

محل دقیق انبار

محل دقیق انبار که کالا تحویل را به آن تحویل داده‌اند، حتما بایستی در قبض انبار گمرکی درج گردد. انبار گمرکی با انبار عادی فرق چندانی ندارد. همچنین درج آدرس دقیق انبار نیز حتما باید در قبض انبار ذکر گردد.

تاریخ دقیق رسید کالا

ذکر تاریخ دقیق کالا این امکان را به تاجران می‌دهد تا متوجه شوند، کالا در چه زمانی به انبار تحویل داده شده است که این امر بیشتر برای حسابداری های دوره ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ذکر تعداد متوالی رسیدها

تحویل دهنده کالا جهت برای پیگیری کالاهای خود در انبار و نیز پیگرد موارد قانونی به شماره ردیف در این مورد نیاز دارد.

امضای انباردار یا نماینده وی

 این امضا بسیار رسمی و مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر این امضا روی قبض گمرکی وجود نداشته باشد، قبض انبار گمرکی معتبر نخواهد بود.

ذکر هزینه های مرتبط

در تمامی اظهارنامه های مالیاتی ردیفی جهت هزینه های مرتبط برای انبار در نظر گرفته شده می‌شود که درج این مورد نیز در انجام امورات مربوط به حسابداری بسیار ضروری است.

  • چگونگی ذخیره سازی کالا در انبارها
  • هزینه های قابل پرداخت

چگونگی بسته بندی، تعدد بسته ها، نوع کالا و موارد و نکات دیگر مربوط به کالا از جمله موارد دیگری می‌باشدکه ذکر و درج آنها در قبض انبار گمرکی لازم و ضروری می‌باشد.

تفاوت قبض انبار دستی و الکترونیکی

انواع قبض ها یا همان قبض انبار گمرکی که منشاء تحویل گیرنده محصول را ارائه خواهد داد به عنوان مدرکی قانونی در نظر گرفته می‌شود که آورنده این مدرک به همراه سایر سندهای موردنیاز ، مالکیت نسبت به کالای خودش را ثابت می‌نماید.

لازم است بدانید قبوض انبارالکترونیک مخصوص برخی از بنادر قبوضی مجازی هستند و تنها جهت برقراری رابطه میان اظهار محصول و مانیفست الکترونیکی به کار گرفته می‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت مهم‌ ترین تفاوت میان قبض انبار گمرکی دستی با قبض انبار گمرکی الکترونیکی این مورد می‌باشد که قبض انبار دستی به شکل کاغذی و یا گاهی به شکل دست نویس می‌باشد و به وسیله انباردار محصول یا تحویل گیرنده کالا صادر می‌گردد.

با داشتن قبض انبار گمرکی یا قبض انبار الکترونیکی، شما حق مالکیت نسبت به انواع دارایی‌ها و محموله را دارید. لازم به ذکر است دربسیاری از انبار‌ها و یا نیز بنادر گمرکی، قبض انبار الکترونیک به شکل مجازی صادر می‌گردد و امورات ارتباطی مانند تحویل کالا‌ها و نیز سایر موارد وابسته به آن به وسیله این قبض‌ها صورت می‌گیرد.

مدت زمان نگهداری کالا در انبارهای فرودگاه امام خمینی

امروزه ترخیص کالا از گمرک به عنوان دشوار ترین مرحله واردات و یا صادرات کالا در نظر گرفته می‌شود و این امر به این دلیل است که تعداد مجوزات ترخیص و داشتن پیش نیازهایی جهت ترخیص کالا نظیر ثبت سفارش گمرکی، اخذ تاییدیه های بانک مرکزی، اخذ مجوزات استاندارد مواردی و از این قبیل بسیار زیاد و گستره می‌باشد.

لازم به ذکر است همکاران ما در شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس با بهره گیری از حمل بار هوایی، حمل بار دریایی و مواردی از این قبیل همراه با سایر خدمات آمادگی ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی را برای تمامی محموله های هوایی و … را در کمترین زمان ممکن به شما ارائه می‌دهند.

البته در حال حاضر می‌توان گفت مدت زمان انجام ترخیص کالا از گمرک امام خمینی برای بارهای هوایی که به این گمرک وارد می‌گردد، برای محموله های تجاری بین 10 الی 15 روز کاری و برای محموله های غیر تجاری 5 الی 7 روز کاری لازم می‌باشد.

سوالات متداول

قبض انبار گمرکی چیست؟

در واقع می‌توان گفت قبض انبار گمرکی مدارکی است که منطبق با آن انباردار تحویل کالا را با مشخصات تعیین شده از صاحب کالا در یک تاریخ معین گواهی می‌نماید.

انواع قبض انبار گمرکی چیست؟

انواع قبض انبار به شکل قبض انبار تفکیکی، قبض انبار قابل معامله و قبل انبار اولیه صادر می‌گردد.

مهمترین تفاوت قبض انبار دستی و الکترونیکی چیست؟

پاسخ این سوال کاملاً مشخص است، به این صورت که قبض انبار دستی به صورت کاغذی است، اما قبض انبار الکترونیکی به صورت آنلاین اخذ می‌گردد.

مهمترین اطلاعاتی که در قبض انبار درج می‌گردد، چیست؟

محل دقیق انبار، تاریخ دقیق رسید کالا، تعداد رسیدها، هزینه های قابل پرداخت، امضا انباردار یا نماینده وی، چگونگی ذخیره سازی کالا در انبار هزینه‌های مرتبط و مواردی از این قبیل.

جمع بندی

با توجه به تمام مواردی که در این مقاله از سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس گفته شد، مشخص شد که قبض انبار گمرکی به عنوان یکی از اسناد و مدارکات حیاتی برای یک سازمان و به ویژه در بخش حسابداری آن به شمار می‌رود.

از این‌ رو به همین دلیل می‌باشد که بایستی جهت تنظیم آن نهایت دقت را به کار بگیرد و نهایت توجه را به خرج دهید، چرا که هنگام انجام امورات گمرکی حیف است که از تکنولوژی‌ها و تجهیزات به روز جهت راحتی کار استفاده نکنید.

در پایان این مطلب از سوی شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس توجه شما را به خدمات مهم و اصلی این شرکت جلب میکنیم. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس مفتخر است تا با به کارگیری انواع حمل و نقل مانند حمل و نقل دریایی، حمل و نقل زمینی، حمل و نقل هوایی و حمل و نقل درب به درب در انجام امورات مربوط به حمل و نقل یاری رسان شما باشد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x