حمل-و-نقل-زمینی-LTL-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

حمل و نقل زمینی LTL چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

 افرادی که می خواهند کالاهایی با وزن کم را جا به جا کنند، معمولا از حمل و نقل زمینی استفاده می کنند. این روش از حمل و نقل شامل مواردی همچون حمل ltl و حمل ftl می باشد که بسته به نوع وزن بار انتخاب خواهد شد. اگر وزن کالاها کمتر از شصت و هشت کیلوگرم باشد از روش ltl و اگر بالای شصت و هشت کیلو گرم باشد، از روش ftl استفاده می کنند. در این مقاله شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به بررسی کامل این روش از حمل و نقل می پردازد.

حمل و نقل زمینی چگونه انجام می پذیرد؟

حمل و نقل زمینی یکی دیگر از روش های جا به جایی کالا می باشد. این نوع از حمل و نقل به دو روش جاده ای و ریلی انجام می شود. در این روش همانند روش های دیگر بارنامه ثبت می شود که در آن مشخصات کامل فرستنده، جایی که کالا ارسال شده، مشخصات کامل تحویل گیرنده، مشخصات کامل بار اعم از وزن و حجم کالا، مقصد بار برای تحویل، تعرفه کرایه درج شده است. در روش جاده ای اگر کالاها کمتر از ۶۸ کیلوگرم باشند از روش حمل ltl و اگر بیش از این مقدار باشند، از روش ftl استفاده خواهند کرد. در ادامه شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس مزایای هر کدام از این روش ها را شرح‌ خواهد داد.

حمل به صورت ltl

این نوع حمل و نقل زمینی زمانی استفاده می شود که اندازه بار نسبت به ظرفیت تریلر کمتر باشد که اصطلاحا به آن حمل بار گروپاژ (Less Than Truckload) گفته می شود. در حمل ltl یا گروپاژ معمولا تریلر برای این که ظرفیت خود را تکمیل کند از چندین شرکت حمل کننده کالا دریافت می کند.

مزایا

 • مقرون به صرفه بودن
 • انتقال آسان کالاهای کوچک
 • استفاده از زمان کمتر
 • تخلیه کالا در چندین مقصد تخلیه کالا
 • جا به جایی کالا به صورت روزانه

حمل به صورت ftl

این نوع از حمل و نقل زمینی بر خلاف حمل ltl نیز برای بارهایی کاربرد دارد که ظرفیت یک تریلر را به طور کامل تکمیل می کند. شرکت هایی که کالاهای زیادی برای جا به جایی دارند از این روش استفاده می کنند؛ در واقع روش حمل ظرفیت بار کامل، کامیون فقط برای یک شرکت فرستنده به صورت اختصاصی رزرو می شود.

مزایا

 • اختصاصی بودن کامیون
 • ارسال به موقع محموله
 • کاهش هزینه های اضافی

مواردی که در حمل ltl باید رعایت شود

در این روش از حمل و نقل زمینی باید به این نکته توجه داشت که وسیله نقلیه به شرکت های فرستنده مختلفی تعلق دارد و هزینه های نقل و انتقال بر حسب میزان جایی که کالاهای فرستنده ها اشغال کرده اند تعیین می شود و نباید یک فرستنده هزینه کل کامیون را پرداخت کند. در حمل ltl با توجه متعدد بودن فرستنده ها کامیون در مقصد های گوناگون باید بار تخلیه کند و کامیون مختص یک مقصد نمی باشد که همه موارد گفته شده باید رعایت شود.

کسانی که می توانند از حمل و نقل زمینی استفاده کنند

افراد و شرکت هایی که می خواهند زودتر محموله های خود را جا به جا کنند و هزینه های کمتری را متحمل شوند از حمل و نقل زمینی استفاده خواهند کرد، همان طور که قبلا هم اشاره کردیم خود آن به دو روش جاده ای و ریلی صورت می گیرد؛ در روش جاده ای اگر این شرکت ها محموله هایی را که می خواهند جا به جا کنند از ظرفیت کامیون کمتر باشند روش حمل ltl گزینه مناسبی است اما اگر کالاها ظرفیت کامیون را به صورت کامل تکمیل کنند روش ftl انتخاب مناسبی است در واقع در این روش کامیون برای یک شرکت رزرو می شود.

لیست کالاهایی که می توانید از طریق حمل و نقل زمینی استفاده کنید

افرادی که تصمیم دارند کالاهای سنگین خود را با سرعت بیشتری جا به جا کنند و در عین حال نمی خواهند هزینه های اضافی متحمل شوند، روش حمل و نقل زمینی را انتخاب خواهند کرد. در این روش شرکت ها می توانند محصولاتی هم چون مواد غذایی، مواد شوینده، کتاب، لوازم پزشکی و دارویی، ابزار و شیرهای صنعتی، کمپرسورهای مختلف، وسایل آشپزی، فن های صنعتی را جا به جا کنند که بسته به نوع محصولات خود یکی از روش های جاده ای (حمل ltl و حمل ftl) یا ریلی را انتخاب می کنند.

آیا امکان خسارت در حمل ltl وجود دارد؟

در روش حمل ltl امکان خسارت وجود دارد؛ زیرا در این روش از حمل و نقل زمینی جاده ای بر خلاف روش حمل ftl به دلیل این که کالاهای چندین فرستنده در کامیون یا تریلر قرار دارد و امکان جا به جایی کالاها وجود دارد، به همین دلیل ممکن است به محصولات خسارت هایی وارد شود.

فرق ftl و ltl چیست؟

تفاوت روش های حمل و نقل زمینی (ftl و ltl) این است که: در روش حمل ltl (Less than Truck Load) میزان بار نسبت به ظرفیت کامیون یا تریلر کمتر است، در واقع برای تکمیل ظرفیت بار وسیله نقلیه از شرکت های فرستنده گوناگونی کالا دریافت می کنند اما در روش حمل ftl (Full Truck Load) مقدار بار به نسبت ظرفیت وسیله نقلیه برابر است و به طور کامل گنجایش آن را تکمیل می کند. در روش گروپاژ فرستنده ها فقط هزینه مقدار جایی که کالاها در کامیون گرفته اند را پرداخت می کنند اما در روش ftl چون تمام کامیون به صورت اختصاصی برای یک فرستنده رزرو شده است باید هزینه کل کامیون را پرداخت کنند.

 از آن جایی که در روش ftl کامیون مختص یک فرستنده است بنابراین با سرعت بیشتری انجام می گیرد اما در روش حمل ltl چون کامیون به چندین فرستنده تعلق دارد با سرعت کمتری صورت می گیرد اما در عین حال هزینه پایین تری نسبت به روش دیگر بابت آن باید پرداخت شود.

لیست هزینه و تعرفه های حمل و نقل زمینی

برای دریافت لیست تعرفه ها و هزینه های حمل و نقل زمینی چه با روش جاده ای (حمل ltl و حمل ftl) و چه با روش ریلی باید به تعرفه بیمه نامه توجه کرد. در روش جاده ای عوامل مختلفی می تواند بر روی هزینه ها و تعرفه ها تأثیر گذار باشد که این عوامل شامل مواردی مانند نوع کامیون استفاده شده، کیفیت جاده از مبدأ تا مقصد، هزینه های جاده ای و عوارض ها، دستمزد راننده و مسیری که باید راننده طی کند می باشد.

دلیل ارزان بودن حمل بار زمینی

حمل و نقل زمینی کالاها نسبت به روش هوایی و دریایی هزینه های کمتری را در پی دارد. در این روش چون کالاها سریع تر بارگیری می شوند در زمان صرفه جویی می شود تأثیر مستقیم بر روی هزینه حمل بار دارد. مثلا در روش جاده ای، دلیل ارزان بودن هزینه حمل ltl نسبت به ftl به این خاطر است که در این روش فقط هزینه فضای اشغال شده باید پرداخت شود و لازم به پرداخت هزینه کل وسیله نقلیه نیست.

مزایای حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی که شامل جاده ای (حمل ltl و حمل ftl) و ریلی می باشد از مهم ترین و کارآمد ترین روش ها برای جا به جایی کالاهای فرستنده ها می باشد. این روش هم به صورت بین شهری، هم برون شهری و هم بین المللی قابل انجام است. شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس مزایای این روش را شرح می دهد.

 1. نسبت به روش های دیگر نقل و انتقال کالا، هزینه های کمتری دارد.
 2. کالاها از مکانی که کالا بارگیری می شود دریافت و در جایی که در بارنامه نوشته شده است باید تحویل داده شوند که به آن تحویل درب به درب نیز گفته می شود.
 3. برای خالی کردن بارها احتیاجی به جرثقیل نیست.
 4. در زمان نیز صرفه جویی لازم به عمل می آید.

سوالات متداول

حمل ltl چیست؟

حمل ltl به این معناست که کالاهای چندین شرکت فرستنده برای تکمیل ظرفیت کامیون مورد استفاده قرار می گیرد و کامیون به چندین نفر تعلق دارد که اصطلاحا به آن حمل گروپاژ نیز گفته می شود.

کالاهای قابل انتقال از طریق حمل به صورت زمینی کدامند؟

از طریق حمل زمینی کالاهایی همچون تحهیزات پزشکی، مواد غذایی، انواع کمپرسورها، مواد شوینده، شیرهای صنعتی، فن های صنعتی، لوازم آشپزی را می توان جا به جا کرد.

حمل به صورت ltl چه کاربردی دارد؟

این روش از حمل و نقل برای جا به جایی کالاهای کوچکی کاربرد دارد که وزن آن ها کمتر از شصت و هشت کیلوگرم است و فرستنده لازم نیست هزینه کل وسیله نقلیه را پرداخت کند.

حمل و نقل زمینی به چند صورت قابل انجام است؟

این نوع از حمل و نقل محموله ها به دو روش جاده ای و ریلی انجام می گیرد که حمل و نقل جاده ای خود به دو روش حمل به صورت ltl و حمل به صورت ftl تقسیم بندی می شود.

جمع بندی

در این مقاله از شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس به بررسی حمل و نقل زمینی و حمل ltl پرداختیم و آموختیم که این روش از نقل و انتقال مناسب کالاهایی است که فرستنده می خواهد سریع تر به مقصد برسد و در عین حال هزینه کمتری نیز پرداخت کند. این نوع از حمل و نقل خود به دو دسته جاده ای و ریلی تقسیم می شود که هر کدام مزیت های خود را دارد که با توجه به شرایط کالاها انتخاب می شوند. کسانی که تمایل دارند اطلاعات تخصصی تری در مورد این روش از حمل و نقل کالا دریافت کنند، با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس ارتباط برقرار کرده تا از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x