بوکینگ-کانتینر-چیست-و-چه-شرایطی-دارد؟

بوکینگ کانتینر چیست و چه شرایطی دارد؟

اشتراک گذاری :

واتساپ
تلگرام

ارزیابی گمرکی + اهداف و مهمترین وظایف ارزیاب گمرک

حمل بار فله از چین / انواع بار فله در حمل و نقل دریایی از چین

مهمترین بنادر تجاری چین | دلایل اهمیت بنادر تجاری چین

حمل بار از بندر تایچنگ / مراحل حمل، روش ها و امکانات تایچنگ

حمل هوایی باتری چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

ترانزیت فرودگاهی + تفاوت پرواز ترانزیتی، مستقیم و بدون توقف

شماره پلمپ کانتینر + انواع رنگ در پلمپ کانتینر و کاربرد آنها

ارسال بار از آفریقا | بهترین روش ارسال کدام است؟

بزرگترین بنادر کانتینری جهان (معرفی 10 مورد از مهمترین بنادر)

تفاوت لجستیک و زنجیره تامین | 0 تا 100 آنچه که باید بدانید

آشنایی با انواع بوژی کش + کاربرد آن ها در صنعت حمل و نقل

اظهارنامه اجمالی در گمرک + تفاوت آن با مانیفست

مشاور بازرگانی کیست + اهمیت آن در کسب و کارهای بین المللی

وزن خالص و ناخالص کالا + تفاوت ها و تاثیر وزن کالا بر ترخیص آن

ممنوعیت های پست درب به درب + مهم ترین نکات و قوانین

VGM در حمل و نقل + نحوه محاسبه تاییدیه وزن کانتینر

معرفی بهترین تنگه های بین المللی جهان ( راهنمای 0 تا 100)

وزن حجمی بار هوایی | اهمیت محاسبه آن در حمل و نقل

ترخیص کار گمرک کیست؟ ( چرا به آن نیاز دارید)

حمل بار با جامبوبگ چگونه انجام می شود؟ (راهنمای کامل)

انوانتر در گمرک؛ راهنمای کامل جهت موفقیت در تجارت

سند دوزبلاغ چیست + کاربردهای آن در حمل و نقل با کامیون

ارسال دارو از آلمان به ایران + نکاتی که باید به آن توجه داشت

کارگو چین به ایران | 0 تا 100 آنچه که لازم است بدانید

کوریر سرویس؛ راهکاری مدرن برای ارسال سریع مرسولات

سرویس پست درب به درب | راهی نوین برای حمل و نقل کالا

تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ / بررسی مزایا و معایب

واردات کالا از هند؛ چالش‌ ها و فرصت‌ ها

واحد شمارش کانتینر TEU چیست + کاربردهای آن

ترمینال کانتینری + اهمیت آن در فرآیند نقل و انتقال کالا

آنچه در این مطلب میخوانید😃

مقدمه

یکی از اصطلاحاتی که در حمل و نقل کالا و محموله ها به خصوص در روش دریایی به کار می ‌رود بوکینگ کانتینر می باشد. چرا که بخش زیادی از حمل دریایی به وسیله ی کانتینرها انجام شود.

در این مقاله با مفهوم بوکینگ آشنا خواهید شد و خواهید دید که نحوه ی انجام بوکینگ به چه صورت خواهد بود . در ادامه ی این مطلب با تاثیر انتخاب شرکت حمل و نقل در بوکینگ و همچنین اصطلاحات حمل و نقل بین المللی نیز آشنا خواهید شد. از شما عزیزان دعوت می کنیم که تا پایان مطلب با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید.

بوکینگ کانتینر یعنی چه؟

برای معرفی بوکینگ کانتینر اول باید با معنای بوکینگ آشنا شوید. بوکینگ به معنی رزرو می باشد. واژه ی بوکینگ در بسیاری از موارد دارای کاربرد می باشد. به طور مثال در رزرو محل اقامت، رویداد و یا خدماتی که قرار است در آینده رخ دهد. به هر حال شما، در حال خرید نمودن یا متعهد شدن به پرداخت هزینه ی چیزی هستید که برای زمان خاصی در آینده به آن نیاز خواهید داشت.

با توجه به تعریف بالا بوکینگ معنای رزرو کانتینر را می رساند. بنابراین می‌توان گفت که بوکینگ کانتینر از اصطلاحات حمل و نقل بین المللی در حوزه ی تجارت می باشد. یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در صنعت حمل و نقل دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد، کانتینر است.

همان طور که می دانید کانتینر در همه ی انواع حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی کاربرد دارد. با توجه به تعریف بوکینگ کانتینر می توان گفت که بیشترین کاربرد آن مربوط به بخش کشتیرانی است و در این روش حمل و نقل یک امر بسیار ضروری محسوب می ‌شود. در ادامه ی این موضوع به توضیح اصطلاح بوکینگ در کشتیرانی (اصطلاحات حمل و نقل بین المللی در کشتیرانی) خواهیم پرداخت.

اصطلاح بوکینگ در کشتیرانی

در حدود 80 درصد حمل و نقل محموله ‌ها در دنیا به روش حمل دریایی و توسط کشتی انجام می شود. بهتر است بدانید که بخش زیادی از حمل دریایی از طریق کشتی و از نوع کانتینر است که در داخل ترمینال های  مربوط به کانتینر، بارگیری و نیز تخلیه می ‌شوند. بوکینگ شامل مواردی همچون درخواست مشتری به منظور رزرو کالا، فضای ذخیره ‌سازی و خدمات می باشد.

به طور مثال توافق نمودن در زمینه ی قیمت، مدت زمان، مسئولیت ‌ها و تعهد ها و تمامی شرایط حمل و نقل را شامل می گردد. در این مبحث به طور ویژه، بوکینگ کانتینر (از اصطلاحات حمل و نقل بین المللی و کشتیرانی) محدود به رزرو کانتینر می باشد که در حال بررسی آن هستیم.

نحوه انجام بوکینگ کانتینر

همان طور که مطلع هستید امروزه فعالان حوزه ی بازرگانی و حمل و نقل، با واژه ی بوکینگ کانتینر بسیار سروکار دارند. چرا که در تجارت بخش بسیار زیادی از نقل و انتقال کالاها به روش حمل دریایی و با استفاده از کشتی ‌های کانتینری انجام می شود. مراحل اخذ بوکینگ خیلی دشوار و پیچیده نیست و می‌توان از راه ‌های مختلف آن را انجام داد.

به همین منظور ضروری است که تمام جزئیات مربوط به محموله ی خود را آماده سازید و تصمیم بگیرید که از خط نقل و انتقال و یا یک بازار مربوط به حمل و نقل استفاده نمایید. به شما پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی با انواع اصطلاحات حمل و نقل بین المللی با ما همراه باشید.

مراحل مربوط به بوکینگ کانتینر

 • v       نهایی نمودن تمامی الزامات مربوط به بار
 • تعیین کردن مکان رزرو
 • اندازه و نوع کانتینر
 • نهایی کردن تاریخ های زمان بندی ارسال کالا
 • تأیید کردن رزرو بار
 • آماده نمودن کالا برای حمل

با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید تا در ادامه این مرحله ها را به صورت مفصل‌ توضیح دهیم.

نهایی نمودن تمامی الزامات مربوط به بار

اولین شرطی که در اخذ بوکینگ کانتینر (اصطلاحات حمل و نقل بین المللی در کشتیرانی) باید اجرا شود این است که کلیه ی الزامات بار را نهایی نمایید. در واقع می توان گفت که این مرحله آغاز فرایند حمل و نقل است و بدون آن دیگر مراحل انجام نخواهد گرفت. برای این کار بایستی ابتدا ویژگی‌ های کالای شما تعیین گردد تا معلوم شود که چه نوع الزاماتی به همراه دارد. این ویژگی‌ ها دارای سه جنبه ی مختلف می باشد:

موارد مربوط به بار مورد نظر

 • نوع محموله ی مورد نظر
 • ابعاد کالا
 • وزن بار
 • نیاز به هندلینگ مخصوص

جزئیات مربوط به حمل و نقل بار

 • مشخصات دقیق گیرنده ی کالا
 • مقصد و مکان دقیق تحویل کالا
 • مجوزهای لازم
 • اسناد و مدارک مورد نیاز
 • تاریخ دقیق آماده شدن بار مربوطه

الزامات مربوط به کانتینر

 • نوع کانتینر(استفاده از کانتینر ضد آب، تهویه‌دار، کانتینر یخچالی و غیره)
 • اندازه ی کانتینر
 • تعداد کانتینر

انتخاب شرکت حمل و نقل چه تاثیری در بوکینگ کانتینر دارد؟

همان طور که مطلع هستید وقتی که جزئیات بار و کانتینر به طور کامل مشخص شد، باید شرکت مورد نظر را که می‌خواهید محموله ی خود را به آن بسپارید تعیین نمایید. در صورتی که شما قراردادهایی معتبر با خطوط و یا شرکت‌های حمل و نقل در دست دارید، قطعا یک گام جلو هستید و می‌توانید با اطمینان خاطر بار خود را به آن‌ ها بسپارید.

یکی از گزینه‌ های بوکینگ کانتینر (اصطلاحات حمل و نقل بین المللی) شرکت‌های باربری است. این شرکت ‌ها به طور معمول طرف قرارداد با خطوط مختلف حمل و نقل می باشند و می‌توان خدمات یکپارچه ای را تا زمان تحویل بار تا مقصد مورد نظر از آن ‌ها دریافت نمود.

خدمات مختلفی مثل ترخیص گمرکی ، پیگیری ‌ها، اسناد و … به وسیله ی این شرکت ‌ها ارائه می گردد که همه از شرایط بوکینگ کانتینر صادراتی می باشند. دقت داشته باشید که از طریق خطوط مربوط به حمل و نقل هم می‌توانید رزرو کانتینر را انجام دهید. خطوط مورد نظر بر اساس برنامه ی حرکت کشتی ‌های خود می‌توانند بار شما را جا ‌به ‌جا نمایند.

این خطوط به طور معمول حمل را به شکل بندر به بندر انجام می ‌دهند. با شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس همراه باشید تا شما را با لیست مهم ترین اصطلاحات حمل و نقل بین المللی آشنا سازد.

لیست مهم ترین اصطلاحات حمل و نقل بین المللی

در بخش مربوط به بین‌الملل و بوکینگ کانتینر، اصطلاحات کاربردی فراوانی وجود دارند که در فرآیند جا به جایی محصولات مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از جمله ی مهم‌ترین اصطلاحات حمل و نقل بین المللی شامل موارد زیر می باشد:

بارنامه   Bill of Lading

اوراق بهاداری که از سوی شرکت ‌های مربوط به حمل و نقل صادر می‌شود بارنامه است. در بارنامه مشخصات کامل کالا از جمله ارسال کننده، دریافت کننده، کمیسیون، هزینه ی ارسال  و اطلاعات مربوط به بار ارسالی قید می‌شود.

لجستیک   Logistics

واژه ی لجستیک یکی اصطلاحات حمل و نقل بین المللی در بوکینگ کانتینر می باشد که دارای ریشه ی یونانی می باشد. لجستیک در عمل به معنای فرآیند برنامه‌ریزی، تدارکات، اجرا، کنترل و همچنین نظارت بر کیفیت حمل و نقل و مراقبت و نگه داری از مرسولات از مبدا به مقصد مورد نظر است. تامین نیازها و خدمات مورد نیاز مشتریان و مصرف کنندگان هدف اصلی لجستیک می باشد.

بارگیری  Loading

قرار دادن محموله ی ارسالی در وسیله ی نقلیه برای حمل و نقل، بارگیری کالا نام دارد.

بیمه نامه   Insurance Policy

بیمه نامه یک نوع سند است که بنا به خواست بیمه گذار از سوی شرکت بیمه صادر می گردد تا کالاهای ارسالی در طول فرآیند جا به جایی بیمه گردند و در صورت بروز هرگونه مشکل، خسارت آن توسط شرکت بیمه پرداخت گردد.

حمل و نقل بین المللی مربوط به کالا   The International Transport of Goods

یکی دیگر از اصطلاحات حمل و نقل بین ‌المللی به معنای جا به جایی کالا از یک کشور به کشور دیگر است که با تمهیدات خاص و قوانین ویژه ی لجستیک بین ‌المللی انجام می ‌شود.

راهنامه ی زمینی   CMR

از جمله اصطلاحات حمل و نقل بین المللی راهنامه ی زمینی است که یک نوع سند غیرقابل انتقال بوده و حمل کننده با صدور آن تعهد می دهد که در قبال دریافت نمودن کرایه، یک کالا را با وسیله ی نقلیه زمینی مثل کامیون از مبدا به مقصد مربوطه برساند.

راهنامه ی هوایی   Airway Bill

راهنامه هوایی نیز از جمله اصطلاحات حمل و نقل بین المللی است که در دوازده نسخه صادر می گردد. سه نسخه ی بارنامه ی هوایی اصلی هستند و بقیه ی نسخه‌ ها برای قسمت ‌های مختلف شرکت مورد نظر استفاده می ‌شوند. بارنامه ی هوایی نوعی رسید می باشد که به معنای سند قابل معامله ی کالا نیست، بلکه برگه ‌ای است که صاحب کالا بعد از دریافت آن می ‌تواند با ارائه به شرکت هواپیمایی، بار مورد نظر خود را تحویل گیرد.

فورواردر   Forwarder

فوروارد شخص حقوقی (مربوط به شرکت مبدا) می باشد که مسئولیت حمل و نقل محموله‌ های ارسالی را به عهده دارد و قرارداد حمل و نقل بار را با مشتری منعقد می نماید. به شرکت ‌هایی که طرف قرارداد مستقیم با مشتری قرار می ‌گیرند فوروارد گفته می شود.

کریر  Carrier

باتوجه به مطالب گفته شده در زمینه ی بوکینگ کانتینر، می توان گفت کریر نیز یکی اصطلاحات حمل و نقل بین المللی است که به معنای حمل کننده می باشد. کریر شخص حقوقی (شرکت مربوطه) است که با منعقد نمودن قرارداد با شرکت فوروارد، کلیه ی مسئولیت حمل و نقل محصولات را به عهده می‌گیرد و کالاها را توسط تجهیزات و وسایل نقلیه به مقصد نهایی می ‌رساند.

کوتاژ   Cottage

به عملیات ثبت اظهارنامه در دفتر گمرکی کوتاژ گفته می شود.

تامین کننده ی کالا و خدمات  Supplier

فرد و یا شرکتی که یک مشتری و مصرف کننده به صورت پیاپی از آن خرید نموده و کالاهای مورد نیاز خود را فقط از آن جا تامین می نماید تامین کننده ی کالاها و خدمات می باشد.

کد کالا   HS Code

کد کالا یک شماره ی هشت رقمی است که به هر کالا تعلق می گیرد که شامل اطلاعات و توصیف مختصری درباره آن می باشد تا شرکت‌ های مقصد به راحتی بتوانند کالاهای وارد شده را کنترل کنند.

اصطلاح حمل شده روی عرشه   Shipped on Board

حمل شده روی عرشه یکی از اصطلاحات بین المللی است که با درج آن روی بارنامه به همراه نام و شماره ی سفر کشتی، مجوز حمل صادر می گردد.

تی اچ سی THC: Terminal Handling Charges

یکی دیگر از اصطلاحات حمل و نقل بین المللی تی اچ سی است که به معنی هزینه‌ های ترمینالی برای بارگیری در مبدا مورد نظر و تخلیه در مقصد نهایی می باشد و معمولا مبدا آن به عهده ی فروشنده و مقصد هم بر عهده ی خریدار است.

اظهارنامه ی مربوط به ورود و یا خروج   Entry or Exit Statement

اظهارنامه‌ ی ورود و خروج بايد توسط مسئول وسيله ی حمل و نقل بار، هنگام ورود يا خروج وسيله ی حمل و نقل، به مقامات گمرك ارائه گردد و شامل اطلاعاتی مانند مشخصات وسيله ی حمل و نقل، مسير سفر، نوع بار مربوطه، كالاهاي توشه ‌اي و ملزومات، مسافران و كاركنان می باشد.

تعهد ترانزیت   Transit Commitment

تهعد ترانزیت نیز از جمله ی اصطلاحات حمل و نقل بین المللی محسوب می‌ شود. تعهد ترانزیت سندی است که به وسیله ی گمرک تنظیم شده و  بر اساس آن اجازه داده مي ‌شود كه كالاها به طور ترانزيت گمركي، بدون هیچ گونه پيش پرداخت حقوق و عوارض ورودي حمل گردند.

درابک  Drawback

درابک هم به معنی بازپرداخت و استرداد حقوق گمرکی، به خصوص به کسی که کالای وارداتی را مجددا صادر کند می باشد.

کابوتاژ Cabotage

کابوتاژ از اصطلاحات حمل و نقل بین المللی دریایی است که به معنای حمل و نقل کالا از بندر یک کشور به بندر کشور دیگر و یا از یک گمرک به گمرک دیگر می باشد.

بوکینگ کانتینر

یکی از دیگر از اصطلاحات پرکاربرد عبارت بوکینگ کانتینر می ‌باشد. همان طور که قبلا هم گفته شد کلمه ی بوکینگ به معنی رزرو است که در موارد مختلف، به خصوص در حمل کانتینری کابرد دارد.

کالای متروکه   Abandoned goods

کالای متروکه، کالایی است که صاحب آن به هر دلیلی برای تحویل و ترخیص اقدام نکند و یا در ارائه ی مدارک مورد نیاز به منظور تحویل آن تعلل نموده که در این صورت بعد از مدتی، کالا به عنوان کالای متروکه در نظر گرفته خواهد شد.

استافینگ   Stuffing

در بحث بوکینگ کانتینر، تخلیه ی بار از کامیون و بارگیری یا انتقال آن به کانتینرکه معمولا توسط لیفتراک انجام می گیرد، استافینگ نام دارد.

سوالات متداول

بخش اعظم حمل دریایی از چه طریقی انجام می شود؟

بخش زیادی از حمل دریایی از طریق کشتی و از نوع کانتینر است که در داخل ترمینال های مربوط به کانتینر، بارگیری و  نیز تخلیه می ‌شوند.

اولین شرطی که در اخذ بوکینگ کانتینر باید اجرا شود شامل چه موردی است؟

اولین شرطی که در اخذ بوکینگ کانتینر (اصطلاحات حمل و نقل بین المللی در کشتیرانی) باید اجرا شود این است که کلیه ی الزامات بار را باید نهایی کرد.

در لیست مربوط به اصطلاحات حمل و نقل بین المللی، بارنامه به چه معناست؟

بارنامه اوراق بهاداری است که از طرف شرکت ‌های مربوط به حمل و نقل صادر می ‌شود.

استافینگ چیست؟

تخلیه ی بار از کامیون و بارگیری یا انتقال آن به کانتینرکه معمولا توسط لیفتراک انجام می گیرد، استافینگ نام دارد.

جمع بندی

در این مقاله با بوکینگ کانتینر و نحوه ی انجام آن آشنا شدیم و دانستید که بوکینگ کشتیرانی به چه معناست. همچنین در این مقاله با مهم ترین اصطلاحات حمل و نقل بین المللی آشنایی پیدا کردید. این عملیات رزرو برای آسایش خاطر شما عزیزان از رسیدن به موقع بار به مقصد مورد نظر است.

برای آن‌ که از هر نظر آسوده خاطر باشید، تمامی امور حمل و نقل کالای خود را به شرکت ‌های معتبر، مجرب و باسابقه همچون شرکت حمل و نقل بین المللی ققنوس بسپارید. این شرکت در تمامی زمینه های مربوط به حمل و نقل آماده ی ارائه ی خدمات به شما همراهان گرامی است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x